1. Zmiana lokalizacji routera w domu
JeÅ›li masz w domu router Wi-Fi i wyraźnie widzisz, że na jednych urzÄ…dzeniach Internet dziaÅ‚a wydajnie, a na innych zwalnia lub siÄ™ blokuje, to wiele wskazuje na to, że sygnaÅ‚ nie rozchodzi siÄ™ optymalnie po caÅ‚ym budynku/mieszkaniu. By to wyeliminować, warto ustawić nadajnik w odpowiednim miejscu, najlepiej w Å›rodku domu, skÄ…d sygnaÅ‚ bÄ™dzie siÄ™ rozchodziÅ‚ równomiernie do wszystkich innych pomieszczeÅ„. CzÄ™sto jest tak, że router stawiamy przy gniazdku sieciowym, które znajduje siÄ™ gdzieÅ› na koÅ„cu mieszkania lub w odizolowanym pomieszczeniu gospodarczym – np. w piwnicy. To bÅ‚Ä…d, zwÅ‚aszcza, jeÅ›li sygnaÅ‚ musi pokonać wiele Å›cian, w tym te najgrubsze – noÅ›ne. Lepiej ustawić go w centralnym punkcie, tak, by ze wszystkich pomieszczeÅ„ dostÄ™p do niego byÅ‚ podobny.
2. Właściwa konfiguracja routera
CzÄ™sto uruchamiajÄ…c sieć Wi-Fi w domu korzystamy z domyÅ›lnych ustawieÅ„ producenta lub operatora sieci, a nie zawsze sÄ… one optymalne. PrzykÅ‚adem jest czÄ™stotliwość pracy sieci w przypadku routera dwuzakresowego. CzÄ™sto domyÅ›lnie pracuje on w trybie 2,4GHz, choć wyposażony jest też w możliwość nadawania sygnaÅ‚u z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… 5GHz, która zapewnia nie tylko lepsze transfery, ale przede wszystkim jest bardziej odporna na zakÅ‚ócenia z zewnÄ…trz wynikajÄ…ce z równoczesnego dziaÅ‚ania sieci sÄ…siadów. Warto zajrzeć do ustawieÅ„ konfiguracyjnych routera (jak to zrobić krok po kroku, pokazujÄ… instrukcje obsÅ‚ugi) i sprawdzić, czy sieć jest odpowiednio skonfigurowana, a jeÅ›li nie, trzeba to zrobić rÄ™cznie.
Innym ważnym ustawieniem jest kanaÅ‚ Wi-Fi, na którym operuje router. To z pozoru drobne ustawienie może przesÄ…dzić o jakoÅ›ci sieci w domu, zwÅ‚aszcza, jeÅ›li w sÄ…siedztwie mamy wiele innych sieci, które mogÄ… dziaÅ‚ać na tym samym kanale. Zmiana kanaÅ‚u może być dość trudna, w tym celu być może trzeba siÄ™ bÄ™dzie skontaktować z operatorem sieci, która go dostarczyÅ‚a, ale warto to zrobić, gdyż ustawienie to można zmienić zdalnie. JeÅ›li router kupiÅ‚eÅ› samodzielnie, taka zmiana bÄ™dzie możliwa z menu, do którego dostÄ™p także znajdziesz w instrukcji obsÅ‚ugi dla danego modelu.
3. Nie warto oszczędzać na sprzęcie
Routery Wi-Fi majÄ… to do siebie, że nawet te o teoretycznie zbliżonych parametrach, mogÄ… dostarczać sygnaÅ‚ bardzo różnej jakoÅ›ci. Warto zatem wybierać sprzÄ™t sprawdzony i rekomendowany przez doÅ›wiadczonych użytkowników, nawet jeÅ›li oznacza to wiÄ™kszy wydatek. Do routerów droższych można też zazwyczaj podÅ‚Ä…czać wiÄ™cej urzÄ…dzeÅ„ jednoczeÅ›nie, bez dodatkowego spadku wydajnoÅ›ci sieci (choć zawsze należy pamiÄ™tać, że mamy jedno Å‚Ä…cze do podziaÅ‚u).
Przy zakupie urzÄ…dzenia warto sprawdzić, jakie standardy obsÅ‚uguje. Obecnie najpopularniejszy (i najbardziej wskazany) jest 802.11ax, który pozwala na transmisjÄ™ danych z szybkoÅ›ciÄ… do 10 Gbps. W starszych urzÄ…dzeniach, które mogÄ… być jeszcze dostÄ™pne na rynku, wystÄ™powaÅ‚ standard 802.11ac, z maksymalnÄ… szybkoÅ›ciÄ… transmisji do 1 Gb/s (a wiÄ™c ponad 10x wolniejszÄ…) a nawet 802.11n, którego przepustowość to tylko 300 Mbps.
Te parametry są bardzo ważne, ponieważ nawet jeśli dysponujesz superszybkim łączem (np. ze światłowodu), jeśli nominalna prędkość twojego routera będzie niższa niż prędkość sieci dostępnej w kablu, nigdy nie uzyskasz tej przepustowości na podłączonych do sieci Wi-Fi urządzeniach.
4. Dodaj antenÄ™
Spora część wspóÅ‚czesnych routerów używa anten wewnÄ™trznych (by zapewnić urzÄ…dzeniom Å‚adniejsze, bardziej przyjazne ksztaÅ‚ty i design). JeÅ›li jednak router ma możliwość podpiÄ™cia klasycznej anteny (lub nawet kilku anten), warto to zrobić. Może to znaczÄ…co poprawić zasiÄ™g, szczególnie, jeÅ›li posiadasz duży dom. Poza tym kilka anten może rozsyÅ‚ać sygnaÅ‚ w różnych kierunkach, co jeszcze dodatkowo poprawi jego jakość.
5. Użyj wzmacniacza sygnału
Za sÅ‚aby zasiÄ™g sieci Wi-Fi może być też skutkiem zbyt maÅ‚ej mocy sygnaÅ‚u, który nie jest w stanie obsÅ‚użyć wszystkich urzÄ…dzeÅ„ korzystajÄ…cych jednoczeÅ›nie z Internetu. Idealnym rozwiÄ…zaniem w takiej sytuacji może być zastosowanie specjalnego wzmacniacza sygnaÅ‚u. Wzmacniacz ten to niewielkie urzÄ…dzenie (dostÄ™pne w każdym sklepie ze sprzÄ™tem sieciowym), które podÅ‚Ä…cza siÄ™ do gniazdka elektrycznego w miejscu oddalonym od gÅ‚ównego routera, ale takim, w którym jeszcze jest sygnaÅ‚. Zadaniem wzmacniacza jest odbiór sygnaÅ‚u, wzmocnienie go i przekazanie dalej. Zastosowanie podobnego urzÄ…dzenia może wzmocnić sygnaÅ‚ w domu o nawet 40%.
6. Zastosuj system typu Mesh
Ostatnio dość dużą i zasÅ‚użonÄ… popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ systemy typu Mesh. Ich zaletÄ… jest to, że poza zwiÄ™kszeniem wydajnoÅ›ci i prÄ™dkoÅ›ci sieci, umożliwiajÄ… doprowadzenie sygnaÅ‚u nawet do tzw. „martwych” stref w domu (np. pomieszczeÅ„ za grubymi Å›cianami noÅ›nymi).
System Mesh to z pewnoÅ›ciÄ… dobry i skuteczny sposób na zwiÄ™kszenie zasiÄ™gu Wi-Fi (choć warto przy okazji wspomnieć, że oczywiÅ›cie nie bÄ™dzie to rozwiÄ…zanie najtaÅ„sze – koszt caÅ‚ego zestawu czÄ™sto przekracza 1000 zÅ‚). Jego niezastÄ…pionÄ… zaletÄ… jest obsÅ‚uga nawet bardzo dużych powierzchni, co oznacza, że Å›wietnie sprawdzi siÄ™ zarówno w dużych mieszkaniach, domach jak i biurach. CaÅ‚y system Mesh skÅ‚ada siÄ™ z jednostki gÅ‚ównej oraz specjalnych nadajników, które w zależnoÅ›ci od potrzeb rozmieszcza siÄ™ w caÅ‚ym domu.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE