Sobota , 27 Kwiecień 2024

Radio internetowe. Gdzie i jak go słuchać?

   14.07.2022
Radio w internecie to jeden z ciekawszych wynalazków ostatnich lat. Dzięki sieci mamy od razu dostęp do setek rozgłośni z całego świata, co w klasycznej radiofonii, ze względu na ograniczony zasięg nie byłoby w ogóle możliwe, dostajemy też – już na wstępie – często znacznie lepszą jakość niż to do czego przyzwyczailiśmy się w zwykłym radio. W tym artykule wyjaśnimy jak słuchać radia internetowego w domu oraz czy i jaki sprzęt będzie nam do tego potrzebny.
Radio internetowe - ciekawy sposób na słuchanie muzyki i audycji wysokiej jakości

Radia internetowe podbijają serca słuchaczy. Cały czas powstają nowe – w Polsce np. w ostatnich latach chociażby radia 357 czy Nowy Świat. Co więcej, można w ten sposób słuchać dużej części klasycznych radiostacji, jak RMF czy Zet, a także wielu programów radia publicznego. Główną zaletą radia emitowanego w sieci jest niezależność od zasięgu fal radiowych – można go słuchać z dowolnego miejsca na Ziemi, o ile tylko mamy dostęp do internetu. W odróżnieniu od klasycznego eteru, w internecie nie ma reglamentacji miejsca ani żadnych koncesji, co powoduje, że stacji sieciowych jest bardzo dużo i oferują one całe spektrum zarówno muzyczne jak i tematyczne. Znajdziemy tu zatem większość gatunków muzycznych, radia mówione – chociażby lifestylowe czy społeczno-polityczne. Każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

By słuchać radia internetowego nie potrzeba wiele – wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do sieci, możliwe jest też słuchanie tego typu rozgłośni za pomocą sprzętu Hi-Fi – nowe wieże i sprzęt audio mają z reguły wbudowaną możliwość dostępu do internetu, do starszych można zakupić specjalne przystawki, dzięki którym nadal będziemy mogli cieszyć się wysokiej jakości, pozbawionym szumów i zakłóceń streamingiem audio.

Jeśli nie potrzebujemy zaawansowanego sprzętu muzycznego, możemy się też wyposażyć w dedykowane odbiorniki radia internetowego, wyglądem przypominające tradycyjne radio, choć działające na zupełnie innej zasadzie.

Radio internatowe Auna IR-120

Radio internatowe. Cena ok. 350 zł

Na czym słuchać radia internetowego?

Możliwości jest tu bardzo wiele. Praktycznie bez żadnych dodatkowych inwestycji możemy słuchać internetowych stacji radiowych na komputerze wyposażonym w głośniki lub słuchawki.

Można to robić zarówno wchodząc bezpośrednio – z wykorzystaniem przeglądarki internetowej – na strony rozgłośni i tam za pomocą wbudowanych playerów odtwarzać steram, można też korzystać – co jest niezwykle wygodne, ze specjalnych stron i serwisów agregujących różne rozgłośnie radiowe (np. Tunein lub Radio.pl), gdzie łatwo przełączać się nawet między kilkudziesięcioma najróżniejszymi rozgłośniami emitującymi swój sygnał w sieci – zarówno tymi wyłącznie internetowymi, jak i klasycznymi, nadającymi na co dzień na zwykłych falach.

Radio w przeglądarce

Radio w przeglądarce internetowej

W podobny sposób, za pomocą dedykowanych aplikacji można słuchać tego typu radia na smartfonach. Wystarczy ze sklepu Google lub Apple pobrać odpowiedni program, np. wcześniej przywołany Tunein, ale wybór jest tu ogromny.

Słuchać internetowego radia można też na specjalnych odbiornikach, które z łatwością można znaleźć w sklepach. Są to najczęściej urządzenia przypominające zwykłe radio, jednak zamiast anten i przetworników, w ich wnętrzu znajdziemy moduł Wi-Fi lub LAN, oraz odtwarzacz plików multimedialnych, streamowanych z sieci, najczęściej w formacie mp3 lub wma (ale też wav, AAC+ a także flac). Są też urządzenia hybrydowe – odbiorniki posiadające zarówno możliwość odbierania stacji radiowych z internetu, jak i odtwarzania zwykłego radia z tunera FM.

Radio internetowe PHILIPS TAR8805/10

Stereofoniczne radio internetowe - posiada zarówno klasyczny tuner FM, funkcję radia cyfrowego DAB+, radio internetowe a nawet ładowarkę indukcyjną do smartfona. Cena ok. 600 zł

Najprostsze modele odbiorników radia internetowego można znaleźć w sklepach już za ok. 200 zł. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, chociażby możliwość montażu zewnętrznej pamięci w postaci kart SD czy gniazdo USB, które pozwoli na podłączenie pendrive’a. Z tych zewnętrznych modułów będziemy mogli odtworzyć własną muzykę, niektóre urządzenia pozwalają też na nagrywanie audycji. Część modeli posiada zaawansowane funkcje, takie jak DLNA, Bluetooth czy wbudowane Spotify Connect.

Bardzo przydatną funkcją radia internetowego będzie też wbudowany akumulator. Pozwoli to zabrać urządzenie chociażby do ogrodu czy w dowolne inne miejsce gdzie znajdziemy zasięg sieci Wi-Fi.

Radio FERGUSON Regent i100s

Internetowe radio daje dostęp do ok. 26 tys. stacji radiowych, często posiada pilota zdalnego sterowania. Cena ok. 300 zł

Miłośnicy Hi-Fi także mogą korzystać z radia internetowego. Wśród nowych wież i amplitunerów modeli obsługujących sieć internetową nie brakuje, w zasadzie wszystkie one umożliwiają korzystanie z radia z internetu. Wystarczy je podłączyć do sieci poprzez Wi-Fi lub kabel RJ-45 i automatycznie skomunikują się z jednym lub kilkoma serwisami streamingującymi radio. Do najpopularniejszych należą między innymi Streema, Reciva, vTuner, Frontier Silicon.

Jeśli jednak posiadamy starsze urządzenia bez dostępu do internetu, wcale nie jesteśmy na straconej pozycji. W sprzedaży znajdują się bowiem dedykowane adaptery radia internetowego, które same łączą się z internetem bezprzewodowo, natomiast z wieżą Hi-Fi za pośrednictwem kabla audio.

Co ciekawe, niektóre modele mają wbudowane także moduły radia cyfrowego w standardzie DAB+, jest to jeszcze jeden, nowy rodzaj transmisji wysokiej jakości oparty o nadajniki naziemne i odbierany za pomocą anten, ale w formie zaawansowanego przekazu cyfrowego. Jest to odpowiednik naziemnej telewizji cyfrowej, sieć nadajników tego typu jest sukcesywnie rozbudowywana w całej Polsce.

Adapter radia internetowego Dual IR 3A

Adapter radia internetowego do zestawów H-Fi z wbudowanym modułem radia cyfrowego DAB+ oraz FM, obsługą DLNA, wyjściem optycznym oraz audio. Cena ok. 650 zł

Z radia internetowego na domowym zestawie głośnikowym skorzystamy też za pośrednictwem popularnej przystawki Chromecast sparowanej ze smartfonem lub tabletem. Poprzez aplikacje takie jak iHeartRadio czy Pandora można streamować audycje radiowe i muzykę na posiadany w domu odbiornik TV. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli telewizor posiada mocny zestaw głośnikowy, pozwoli to wykorzystać potencjał takiego połączenia.

Radio internetowe. Dlaczego warto słuchać?

Najważniejszym atutem jest z pewnością jakość strumienia audio. Wrażenia dźwiękowe podczas słuchania radia internetowego są porównywalne z tym, co słyszymy odtwarzając płytę CD-audio. Jeśli połączenie internetowe jest stabilne, nie występują żadne zakłócenia ani zniekształcenia. Różne rozgłośnie internetowe nadają w szerokim spektrum formatów audio, znajdziemy też wśród nich takie, które nadają audio bardzo wysokiej jakości, chociażby w bezstratnym formacie flac.

Zaraz za jakością idzie ogromny wybór gatunków i rodzajów rozgłośni. Klasycznych stacji radiowych, ze względu na ograniczenia dotyczące częstotliwości w eterze jest góra kilkadziesiąt w jednej lokalizacji. Rozgłośni internetowych są tysiące i nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkownik, który przebywa w Polsce słuchał dowolnego programu, wybranej przez siebie stacji z dowolnego punktu na globie. Jedynym ograniczeniem jest dostępność internetu, gdy już mamy do niego dostęp cały świat radiowy stoi przed nami otworem.

Popularne aplikacje do odtwarzania radia

  • Audials Play – aplikacja, w której znajdziemy blisko 100 tys. stacji radiowych z całego świata, a także podcasty i audycje tematyczne.
  • Tunein – jedna z popularniejszych tego typu aplikacji, znajdziemy tu także ok. 100 tys. stacji radiowych z całego świata z najróżniejszymi gatunkami muzycznymi i tematykami audycji.
  • World Radio – dziesiątki tysięcy rozgłośni z całego świata z podziałem na kraje.
  • RadioDroid 2 – bogaty wybór stacji radiowych z funkcjonalną wyszukiwarką.
  • AccuRadio – zdaniem twórców ułatwia odkrywanie, dostosowywanie i cieszenie się najlepszą muzyką na świecie - za darmo.
  • Replaio -  Replaio Radio to stworzona w Polsce, darmowa aplikacja do słuchania radia, która zdobyła dużą popularność. Można w niej znaleźć ponad 30 tysięcy stacji z całego globu.
  • Open FM – według wydawcy to największa platforma muzyczna w Polsce. Znaleźć tu można wiele rozgłośni, w tym lokalne stacje radiowe nadające najróżniejsze rodzaje muzyki, a także sezonowe stacje tematyczne.

Strony www z rozgłośniami radia internetowego

 

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (2) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

24 kwietnia 2022 o 09:57

Roman

Słucham tutaj
https://uradio.pl/
27 września 2021 o 16:44

Mateusz1

Strona Radio-online.pl niestety nie działa, została przekierowana na RMF. Ja często słucham różnych stacji na radiofmonline.pl

Najczęściej czytane