Każde urządzenie stworzone przez człowieka potrafi być zawodne. Nie inaczej jest ze smartfonami, które, choć coraz lepsze i bardziej dopracowane, nadal się zacinają, a nawet psują, czasem w sytuacji, w której są nam najbardziej potrzebne. Bywa też, że telefon zaczyna pracować wolno i ospale – programy uruchamiają się w nieskończoność, a wszystkie inne funkcje kuleją lub nawet zupełnie przestają działać. Mamy wówczas dwie opcje – szybki, miękki reset, oraz drugą, znacznie dalej idące rozwiązanie – reset twardy.
Rodzaje resetów telefonu
Funkcjonują dwa rodzaje resetu, które jednak podobne są do siebie wyłącznie z nazwy, gdyż to zupełnie odmienne procedury. Pierwszy i najczęściej stosowany to reset miękki, czyli po prostu reboot (ponowne uruchomienie, zwykle wymuszone przez użytkownika).
Jest on optymalnym rozwiązaniem, jeśli napotkamy jakieś drobne kłopoty z działaniem smartfona, wynikające zwykle z przepełnienia jego pamięci operacyjnej. Choć systemy telefonu powinny zadbać o prawidłową alokację RAM, nie zawsze się tak dzieje, czego efektem jest wtedy pełne zawieszenie lub mniejsze, lecz równie irytujące zmrożenia. Możemy wówczas oczywiście ręcznie wyłączać poszczególne aplikacje działające w tle, zmieniać ustawienia urządzenia, ale najlepszym, najszybszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie wówczas jego ponowne uruchomienie. W większości przypadków da to natychmiastową poprawę i powrót smartfona do pełnej funkcjonalności (na jakiś czas, póki sytuacja znów się nie powtórzy).
Twardy reset to coś zupełnie innego. Choć także wiąże się z ponownym uruchomieniem smartfona, to przy okazji odbywa się znacznie głębsza ingerencja w jego zasoby. Czasem zabieg ten nosi też nazwę „przywrócenia ustawień fabrycznych”, co odpowiada faktom, gdyż oznacza, że w jego trakcie zostają usunięte z telefonu wszelkie zapisane tam w trakcie użytkowania dane i pliki, odinstalowane są też ściągnięte przez użytkownika aplikacje. Po resecie twardym telefon jest w dokładnie takim stanie (pod względem ustawień i zawartości) jak był w momencie otwarcia pudełka po zakupie – zupełnie czysty.
Twardy reset bywa optymalnym rozwiązaniem w przypadku poważniejszych problemów z telefonem, powstałych na przykład w wyniku instalacji nieodpowiednich sterowników czy wadliwej aktualizacji. Wówczas smartfon działa źle przez cały czas i zwykłe, miękkie resety zupełnie mu nie pomagają. Twardy reset ma jednak zasadniczą wadę i dlatego powinien być stosowany w ostateczności – w jego trakcie, jak wspomniałem, usuwane są wszystkie pliki z pamięci telefonu, w tym nasze cenne zdjęcia, dokumenty, wszelkie ustawienia.
Czy resetowanie smartfona jest bezpieczne?
Reset smartfona z Androidem
Jeśli chodzi o miękki reset, to jego przeprowadzenie jest niezwykle proste. Należy po prostu przytrzymać przycisk uruchamiania telefonu, aż na ekranie pojawi się odpowiednie menu i wybrać opcję „uruchom ponownie”, „reset” lub po prostu „wyłącz”. Urządzenie w zależności od wybranej opcji samo włączy się i włączy ponownie lub będziemy musieli uruchomić je sami, jeszcze raz przytrzymując przycisk włącznika.
Twardy reset w smartfonach z Androidem można zainicjować na dwa sposoby – w pierwszym trzeba odszukać odpowiednią opcję w menu. Niestety smartfony androidowe różnią się miedzy sobą w zależności od producenta i odpowiedni element ustawień może się znajdować w innym miejscu menu. Na przykład w smartfonach Xiaomi należy wejść do głównego menu „Ustawienia”, następnie „O telefonie”, tam odszukać pozycję z listy o nazwie „Przywracanie ustawień fabrycznych” i na końcu „Wyczyść wszystkie”. Z kolei w Samsungach przechodzimy kolejno do menu „Ustawienia”, „Zarządzenie ogólne”, „Kopia zapasowa i odzyskiwanie”, „Ustawienia fabryczne”, dalej „Resetuj” i na końcu „Usuń wszystko”. Warto pamiętać, że operacja ta jest nieodwracalna, jeśli zatem przeprowadzimy ją, a nie stworzymy kopii osobistych plików, wszystkie je bezpowrotnie stracimy.
Drugi sposób na reset można wykonać z poziomu wyłączonego telefonu. Naciskamy (i przytrzymujemy) wówczas jednocześnie przyciski pogłaśniania i włączenia zasilania. Telefon włączy się, a na ekranie wyświetli lista czynności dostępnych do wykonania, wśród nich właśnie „Reset”. Po jego wybraniu na wyświetlaczu pojawi się logo systemu Android, gdy to nastąpi, ponownie przytrzymujemy przyciski pogłaśniania i zasilania, wówczas wyświetli się kolejne memu, z którego tym razem wybieramy opcję usunięcia wszystkich danych z telefonu.
Reset iPhone’a
Problemy z pamięcią, sterownikami, lub aktualizacjami na iPhone’ach występują znacznie rzadziej niż na smartfonach z Androidem, wynika to z prostego faktu – na rynku jest zaledwie kilkanaście konfiguracji tych urządzeń, przez co oprogramowanie jest lepiej dopasowane do konkretnych modeli. Nie znaczy to jednak, że „zawieszanie się”, czy poważne problemy z działaniem telefonów z logo Apple w ogóle się nie zdarzają. Przy takich awariach także może pomóc reset.
Miękki reset iPhone’a przebiega inaczej w zależności od wersji. W najstarszych modelach, do wersji 8 włącznie trzeba po prostu wcisnąć i przytrzymać przycisk „Uśpij/Obudź”. W zależności od konkretnego modelu znajduje się on albo w górnej części obudowy, albo po prawej stronie. Od modelu X trzeba w celu resetu przytrzymać przycisk „Uśpij/Obudź” i jednocześnie przycisk zmniejszania głośności. W kolejnym kroku trzeba przesunąć w prawo suwak, który pojawi się na ekranie i poczekać, aż telefon się wyłączy. By włączyć smartfona na nowo, ponownie używamy przycisku „Uśpij/Obudź”.
Z twardym resetem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż sposób uruchomienia procedury różni się w zależności od poszczególnych modeli. I tak w najstarszych urządzeniach, do wersji 6 włącznie trzeba przycisnąć i przytrzymać jednocześnie przyciski „Uśpij/Obudź” oraz przycisk „Początek” znajdujący się na dole telefonu. W iPhone 7 przyciskamy jednocześnie przyciski „Uśpij/Obudź” i zmniejszania głośności. Ta operacja powinna spowodować pojawienie się na ekranie suwaka (nadal trzymamy przyciski), czekamy do momentu, aż na ekranie smartfona pojawi się logo Apple.
Jeszcze inaczej procedura wygląda w iPhone’ach od 8 do najnowszych. Na początku trzeba tam przycisnąć i puścić przycisk zwiększania głośności, potem to samo zrobić z klawiszem zmniejszania głośności. W kolejnym kroku trzeba szybko przytrzymać przycisk boczny, aż na ekranie pojawi się suwak wyłączenia zasilania (który przesuwamy w prawo).
Z pozycji menu cała operacja jest nieco prostsza, wchodzimy kolejno do „Ustawień”, „Ogólne” i tam wybieramy opcję „Wyzeruj”. Do sfinalizowania konieczne może się okazać podanie hasła lub kodu dostępu.
Podsumowanie
Reset smartfona (zwłaszcza ten twardy) może być czasem jedynym sposobem na przywrócenie urządzenia do stanu funkcjonalności. Warto go wykonać, jeśli inne próby (w tym reset miękki) nie przynoszą efektu, a nie chcemy wydawać pieniędzy na kosztowny przegląd w serwisie. Jeśli usterka jest natury programowej (a nie sprzętowej), to takie wyzerowanie telefonu powinno nie tylko przywrócić jego sprawność, ale wyraźnie przyspieszyć działanie – póki go znów nie zapełnimy plikami i aplikacjami.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE