Filmy i filmiki dominują internet. Obecnie większość nowych treści w sieci ma już formę obrazka lub właśnie nagrania filmowego. Meta, czyli właściciel Instagrama nie mogła tu pozostawać w tyle i wprowadziła do swojego serwisu możliwość wstawiania „rolek”, czyli trwających do 90 sekund krótkich klipów, które twórca może wzbogacić osobną ścieżką dźwiękową, tekstem oraz różnego rodzaju efektami graficznymi.
Przygotowany materiał można później zaprezentować na kilka sposobów – przypiąć do profilu, opublikować w Stories. Będzie on też widoczny na feedzie oraz oczywiście w samej zakładce Reels.
Jak zrobić rolkę na Insta?
Sposobów jest kilka. Można na przykład skorzystać z aplikacji wbudowanej w samego Instagrama, w której krok po kroku nagramy film (z pomocą kamery smartfona) i dodamy efekty z dostępnej bazy dodatków, możemy też skorzystać z wielu dostępnych aplikacji (lista polecanych w dalszej części) do tworzenia rolek, niektóre z nich wykorzystują profesjonaliści, uzyskując dzięki nim imponujące efekty.
Korzystanie z wbudowanej aplikacji jest bardzo proste – wystarczy kliknąć ikonę rolek, która znajduje się na środku dolnej części ekranu (wówczas otworzy się okno z podglądem treści innych użytkowników), a następnie na ikonę aparatu fotograficznego w prawym, górnym rogu. Zostaniemy przeniesieni do panelu tworzenia filmików – mamy tam też do dyspozycji podstawowe efekty: dodawanie ścieżki dźwiękowej, ozdób graficznych, długości trwania rolki, możemy włączyć przyspieszenie odtwarzania, chociażby dla uzyskania efektu komicznego. Możliwości jest sporo. Możemy aranżować wygląd nagrania, składać je z kilku elementów („poziomica”).
Jeśli chodzi o późniejsze wyświetlanie rolek innym użytkownikom – Instagram nie działa tu przypadkowo lub tylko chronologicznie. Gdy oglądamy rolki osób, których nie obserwujemy, to w pierwszej kolejności powinniśmy zobaczyć nie te, które ktoś ostatnio opublikował, ale te, które są bliskie temu, co sami publikujemy i na czym wcześniej zatrzymywaliśmy wzrok. Jeśli przesuwamy kolejne rolki w górę, to system te, na których zatrzymamy się na dłużej lub obejrzymy w całości, uzna za budzące nasze zainteresowanie i później pokaże nam więcej podobnych. Jeśli my chcemy zdobyć popularność, powinniśmy tworzyć treści w danym momencie interesujące dla innych.
Najlepsze programy do tworzenia rolek na Instagrama
Tak jak wcześniej wspomniałem, istnieją zewnętrzne programy do kręcenia filmów na Instagrama (i nie tylko). Są godne polecenia, ponieważ posiadają zwykle znacznie więcej możliwości edycji i upiększania niż podstawowa aplikacja serwisu. Pozwoli to stworzyć filmiki o znacznie wyższej jakości, a tym samym bardziej przykuwające uwagę innych użytkowników, zwłaszcza jeśli zależy nam na zwiększeniu popularności.
Funimate – jest to aplikacja, dzięki której dodamy do tworzonych klipów ciekawe efekty przejścia, muzyczne tło, ozdobniki i ornamenty graficzne. Aplikacja dysponuje też sporymi możliwościami retuszu (efekty „sztucznej inteligencji”), które poprawią wygląd nagrywanych osób i elementów.
CapCut – bardzo rozbudowane narzędzie do edycji filmów, nie tylko na Instagrama, ale też i inne serwisy społecznościowe. Pierwotnie powstał zresztą dla użytkowników TikToka. Obok podstawowych funkcji, takich jak edycja wideo, tekst, naklejki, filtry, kolory i muzyka, aplikacja udostępnia też możliwość animacji klatek kluczowych, płynne efekty w zwolnionym tempie, klucz chrominancji, obraz w obrazie (PIP), i stabilizację obrazu.
InShot – jedna z popularniejszych aplikacji do edycji materiałów filmowych pod kątem serwisów społecznościowych. Pozwala przycinać wideo, edytować (np. usuwać część środkową), łączyć różne nagrania w jedno, zmieniać prędkość odtwarzania. Dodatkowo mamy tu całą paletę filtrów i efektów (zarówno wizualnych, jak i dźwiękowych), a także wielki zasób naklejek i grafik.
VN Video Editor – kolejna rozbudowana aplikacja, która pozwoli stworzyć filmiki wyglądające bardziej profesjonalnie. Ma funkcję szybkiego cięcia, wybierania klatek kluczowych (w tym ich powiększania), z aplikacją zmienimy kolejność ujęć, możliwość dodawania obrazu w obrazie, wstawianie zdjęć, naklejek, pól tekstowych. W ramach programu do rolki dodamy też warstwę dźwiękową, muzykę, a także efekty graficzne oraz filtry.
Programów do edycji wideo na Instagrama jest znacznie więcej, nie sposób wymienić wszystkie, pokazuje to zresztą tylko z jak popularnym serwisem mamy do czynienia.
Rolki – dlaczego warto je tworzyć?
Przede wszystkim dlatego, że krótkie filmiki (jak już wspomniałem, na Instagramie mogą mieć do 90 sekund długości) podbijają internet. To obecnie najpopularniejsza forma kontentu. Jeśli więc prowadzimy bloga, vloga, a nawet firmę, może to być najskuteczniejsza i w miarę łatwa forma dotarcia do odbiorców. W sieci są jeszcze inne niż Instagram platformy, gdzie można publikować filmy „własnej produkcji”, chociażby TikTok, który w ogóle rozpropagował formę krótkiego nagrania, ale też oczywiście YouTube (wprowadziło nie tak dawno krótką formułę pod nazwą Shorts). Rolki z Instagrama możemy też publikować na Facebooku. Bez względu na to, jaki serwis wybierzemy, możemy w miarę szybko i łatwo dotrzeć do większej grupy odbiorców.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE