Czwartek , 11 Sierpień 2022

Skróty klawiaturowe YouTube. Przegląd najciekawszych

   27.07.2022
Skróty klawiaturowe na komputerach, dzięki którym można wykonywać wiele zadań znacznie szybciej niż przy użyciu myszy, to jedna z najbardziej lubianych i jednocześnie najprzydatniejszych funkcji zarówno w Windows jak i macOS. Mało kto jednak wie, że swoje własne, także bardzo użyteczne skróty ma też serwis YouTube, z którego codziennie korzystają setki milionów ludzi. W tym materiale pokażemy te najciekawsze.
Serwis YouTube pozwala na sterowanie za pomocą szybkich komend z klawiatury. Fot. Unsplash

Serwisu YouTube nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to bez wątpienia jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w internecie, sam przynajmniej kilka razy dziennie zaglądam tam w poszukiwaniu inspirujących materiałów lub ciekawych produkcji wrzucanych tam nieustannie przez użytkowników z całego świata. Dziś to chyba najlepsze źródło kontentu wideo w całej sieci.

Choć z YouTube korzysta kilkaset milionów ludzi każdego dnia, to bardzo niewielki procent z nich wie, że serwis ten umożliwia łatwe sterowanie wyświetlanymi filmami, na przykład przeskakiwanie do następnych wideo z playlisty i wiele innych opcji za pomocą prostych (i często intuicyjnych) komend z klawiatury. W tym tekście pokażemy te naszym zdaniem najbardziej przydatne w codziennym użytkowaniu.

Przy okazji korzystania z tych skrótów warto wiedzieć, że działają one tylko wtedy, gdy film i jego okno YouTube są aktywne. Jeśli skróty nie będą działać, należy po prostu kliknąć wideo, aby było ono zaznaczone. Jeśli w czasie oglądania będziemy się przełączać między innymi oknami (lub chociażby zmieniać karty w przeglądarce, dodawać komentarze, zmieniać ustawienia przeglądarki itp.), to automatycznie zaznaczenie zostanie usunięte. Krótko mówiąc skróty działają najlepiej na otwartym i odtwarzanym filmie.

Odtwarzanie i wstrzymywanie filmu

Aby odtworzyć lub wstrzymać odtwarzanie filmu należy nacisnąć klawisz Spacebar  lub K na klawiaturze komputera.

Jeśli te same klawisze przytrzymamy dłużej, wideo będzie się odtwarzać, ale w zwolnionym tempie.

Jak szybko wrócić do początku filmu

W przypadku tej funkcji najlepiej działa naciśnięcie klawisza 0 (zero), jego wybór w trakcie odtwarzania spowoduje natychmiastowe przejście do początku wideo. Podobne rezultaty uzyskamy też naciskając w trakcie projekcji klawisz Home.

Przechodzenie na koniec filmu lub następnej pozycji playlisty

Tu swoją użytkową funkcję pełni klawisz End. Jego naciśnięcie na klawiaturze spowoduje natychmiastowe przejście do końca wideo. Jeśli oglądamy materiał z playlisty, automatycznie przejdziemy do następnego filmu w przygotowanej kolejce.

A jak pominąć fragment lub skoczyć do konkretnego miejsca w filmie?

Mamy tu do wyboru kilka opcji. Pierwszą jest szybkie przewijanie do przodu lub do tyłu.

Jeśli chcielibyśmy przewinąć do przodu (w odstępach co pięć sekund), naciskamy wówczas prawy klawisz strzałki, z kolei cofnięcie o pięć sekund wymaga naciśnięcia lewej strzałki. Gdybyśmy natomiast potrzebowali dłuższego, dziesięciosekundowego skoku, naciskamy klawisz J, aby przewinąć do tyłu, lub klawisz L, aby skoczyć do przodu o również 10 sekund.

Jak zmienić prędkość odtwarzania wideo?

W tym ustawieniu mamy dwie opcje. Aby zmniejszyć prędkość odtwarzania wideo, należy przytrzymać klawisz Shift i w tym samym czasie nacisnąć klawisz przecinka.

Natomiast aby zwiększyć szybkość odtwarzania filmu, konieczne jest przytrzymanie klawisza Shift oraz naciśnięcie klawisza kropki.

Przełączanie wideo w tryb pełnoekranowy

YouTube posiada trzy tryby wyświetlania. Zwykły, czyli projekcja w oknie standardowego rozmiaru, pełnoekranowy, który obrazem wypełnia cały ekran monitora oraz specjalny tryb kinowy, pokazujący szeroki obraz w formie panoramy.

Jeśli w trakcie projekcji naciśniemy klawisz F, film przełączy się z trybu zwykłego do pełnoekranowego. Działa to również w odwrotną stronę. Naciśnięcie F w trybie pełnoekranowym spowoduje jego wyłączenie i błyskawiczny powrót do standardowego wyświetlania w oknie.

Z kolei naciśnięcie klawisza T przełącza między trybem kinowym (panoramicznym) a trybem normalnym.

Szybkie włączanie napisów

Jeśli dany film ma automatycznie generowane lub dołączone przez osobę, która go zamieściła napisy, można je łatwo włączyć, wystarczy w tym celu wybrać klawisz C. Ponowne naciśnięcie tego samego klawisza wyłączy te napisy.

Zwiększanie i zmniejszanie głośności

Jeśli oglądamy wideo w trybie pełnoekranowym, to naciśnięcie klawiszy strzałek w górę lub w dół odpowiednio zwiększy lub zmniejszy głośność ścieżki dźwiękowej filmu. Jeśli będziemy zmniejszać głośność i nie puścimy klawisz strzałki w dół, uruchomimy pełne wyciszenie.

Jeśli nie chcemy ściszać stopniowo, a szybko wyciszyć dźwięk, wystarczy wybór klawisza M. Ponowne kliknięcie wyłączy wyciszenie.

Miłego korzystania z YouTube’a!

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane