Zima to dość trudny okres w roku dla każdej elektroniki użytkowanej na Å›wieżym powietrzu. Zagrożeniem sÄ… przede wszystkim niskie temperatury i zmienna aura. Jest jednak kilka sposobów na to, by zminimalizować ryzyko awarii urzÄ…dzenia z powodu mrozów i wilgoci.
Jakie zjawiska są najgroźniejsze?
Zanim poznamy sposoby ochrony, warto też wiedzieć, jakie są największe zagrożenia. Co konkretnie w trakcie nadchodzącej zimy może zaszkodzić naszym smartfonom i tabletom?
Najgroźniejsze dla elektroniki sÄ… niskie temperatury. Producenci zwykle podajÄ… w specyfikacji zakres cieplny, w jakim dany sprzÄ™t może poprawnie funkcjonować. CzÄ™sto sÄ… to wideÅ‚ki od -20 do +40 stopni Celsjusza. Tyle że najczęściej ta dolna wartość dotyczy wyÅ‚Ä…czonego urzÄ…dzenia, natomiast sprzÄ™t dziaÅ‚ajÄ…cy nie powinien być teoretycznie w ogóle użytkowany w temperaturze niższej niż 0 stopni C. OczywiÅ›cie maÅ‚o kto byÅ‚by w stanie przestrzegać tak surowego zakazu – już w miesiÄ…cach jesiennych, tym bardziej przy chÅ‚odnej zimie, kiedy temperatura czÄ™sto spada gÅ‚Ä™boko poniżej zera, ktoÅ›, kto wychodzi z domu, musi narażać sprzÄ™t na dziaÅ‚anie mrozu.
Problemem dla sprzÄ™tu elektronicznego sÄ… też nagÅ‚e zmiany temperatury, co ma miejsce wtedy, gdy z zimna wchodzimy do ogrzewanego pomieszczenia lub auta, a przecież robimy to zimÄ… przynajmniej kilkakrotnie w ciÄ…gu dnia. Duża różnica temperatur w poÅ‚Ä…czeniu z wysokÄ… wilgotnoÅ›ciÄ… w otoczeniu prowadzi do zjawiska kondensacji pary wodnej, czyli jej skroplenia. JeÅ›li taka para skropli siÄ™ wewnÄ…trz smartfona, możemy mieć poważny problem.
Zagrożenia niesie też wystawienie smartfona czy tabletu na bezpoÅ›rednie oddziaÅ‚ywanie opadów atmosferycznych. Dotyczy to oczywiÅ›cie rzÄ™sistego deszczu i Å›niegu (który zresztÄ… bywa lekceważony, gdyż nie padajÄ… wtedy gÄ™ste strumienie wody). Ma to zgubny wpÅ‚yw przede wszystkim na nieuszczelnione smartfony, niespeÅ‚niajÄ…ce norm wodoszczelnoÅ›ci, ale trzeba brać pod uwagÄ™ fakt, iż w niskich temperaturach osÅ‚abieniu ulegajÄ… fizyczne cechy wielu materiaÅ‚ów, z których wykonywany jest sprzÄ™t. Dotyczy to zarówno gumowych uszczelek, jak i samych elementów wykoÅ„czenia, które rozszerzajÄ… siÄ™ bÄ…dź kurczÄ… w wyniku zmian temperatur, co prowadzi do ogólnego osÅ‚abienia ich struktury, a tym samym podatnoÅ›ci na uszkodzenia.
Co może dziać się ze smartfonem zimą?
Spadek pojemnoÅ›ci akumulatora. Jeden ze szwedzkich portali technologicznych kilka lat temu zbadaÅ‚, jak w ujemnych temperaturach zachowuje siÄ™ bateria telefonu. OkazaÅ‚o siÄ™, że już na niewielkim mrozie wyraźnie spada pojemność akumulatora. Przy -10 stopniach Celsjusza ograniczenie pojemnoÅ›ci jest już bardzo znaczne i w zależnoÅ›ci od badanych modeli siÄ™gaÅ‚o od 10 do aż 37%. Jest to wynik prostych zależnoÅ›ci fizykochemicznych. W niskich temperaturach – niezależnie od typu baterii – spowolnieniu ulegajÄ… reakcje chemiczne, na skutek których wytwarzany jest prÄ…d. Im niższa temperatura, tym gÅ‚Ä™biej zjawisko to zachodzi. Przy - 30 stopniach Celsjusza – choć sÄ… to dziÅ› temperatury bardzo rzadkie – elektronika może w ogóle odmówić posÅ‚uszeÅ„stwa.
Spadek reaktywnoÅ›ci ekranu dotykowego – jednym z pierwszych objawów bÄ™dzie pogorszenie reaktywnoÅ›ci ekranu dotykowego, wynikajÄ…ce z zakÅ‚ócenia procesu wytwarzania pola elektrycznego w pobliżu panelu (tak dziaÅ‚ajÄ… powszechnie stosowane ekrany pojemnoÅ›ciowe). Przy temperaturze -15 stopni zakÅ‚ócenia mogÄ… być na tyle duże, że uniemożliwiÄ… normalne użytkowanie ekranu.
Problem z dziaÅ‚aniem karty SIM – a tym samym ograniczenie możliwoÅ›ci wykonywania poÅ‚Ä…czeÅ„. W niskich temperaturach może wystÄ…pić problem z przepÅ‚ywem prÄ…du przez styki.
WyÅ‚Ä…czenie siÄ™ smartfonu/tabletu – na szczęście takie zjawisko może wystÄ…pić dopiero przy naprawdÄ™ dużym mrozie, rzÄ™du -30 stopni Celsjusza. Zostanie to poprzedzone – jak wspomniaÅ‚em wczeÅ›niej – nagÅ‚ym spadkiem wydajnoÅ›ci i pojemnoÅ›ci akumulatora.
PÄ™kniÄ™cie ekranu – ten drastyczny objaw może nas spotkać, gdy czÄ™sto bÄ™dziemy wystawiać smartfon na nagÅ‚e zmiany temperatury. Przy przejÅ›ciu z dużego mrozu do nagrzanego wnÄ™trza domu, nawet silniejszy uÅ›cisk smartfona w dÅ‚oni może spowodować pÄ™kniÄ™cie tafli szkÅ‚a na wyÅ›wietlaczu.
Utrata wodoszczelnoÅ›ci. Tu – ze wzglÄ™du na sposób montażu - najbardziej narażone sÄ… obiektywy aparatów, w których woda może dokonać dużych spustoszeÅ„, z korozjÄ… wÅ‚Ä…cznie.
Co zrobić, żeby ochronić smartfon w trakcie mrozów?
Uchronienie elektroniki użytkowej przed niekorzystnym wpływem aury jest proste. Wystarczy zastosować się do kilku porad:
Na poczÄ…tek warto pomyÅ›leć o etui. Nawet to najprostsze (najlepiej z materiaÅ‚u lub ze skóry) zapewni telefonowi pewien rodzaj podstawowej ochrony, zwÅ‚aszcza przed zimnem lub przypadkowym zawilgoceniem. W niektórych sytuacjach, gdy na przykÅ‚ad musimy pozostawić smartfona w chÅ‚odnym, ale wilgotnym pomieszczeniu wyjÅ›ciem może być nawet schowanie go na ten czas do foliowej torebki.
Podczas wyjść z domu w mroźnÄ… pogodÄ™, smartfona lepiej trzymać w wewnÄ™trznych kieszeniach ubrania. Zapewni mu to ogrzanie przez ciepÅ‚otÄ™ ciaÅ‚a, ale warto mieć Å›wiadomość, że ta technika jest skuteczna, gdy „za pazuchÄ™” chowamy smartfona o temperaturze pokojowej. JeÅ›li pod palto schowamy wychÅ‚odzony gadżet, możemy tylko przyspieszyć proces kondensacji pary wodnej.
Nie wolno zostawiać urzÄ…dzania bezpoÅ›rednio na mrozie przez dÅ‚uższy czas. Dotyczy to też nieogrzewanych pomieszczeÅ„ – np. garażu czy schowku w aucie pozostawionym na parkingu. Kilka godzin takiej ekspozycji i uszkodzenia sÄ… niemal pewne, zwÅ‚aszcza jeÅ›li telefon pozostaje wÅ‚Ä…czony.
Przed wejÅ›ciem z dworu do ciepÅ‚ego wnÄ™trza – jeÅ›li mimo wszystko nosimy smartfon w zewnÄ™trznej kieszeni okrycia, warto go trochÄ™ rozgrzać, np. poprzez odczekanie chwili w nieco chÅ‚odniejszym od mieszkania przedsionku. Zmniejszy to ryzyko wystÄ…pienia groźnej kondensacji pary.
Przed wyjÅ›ciem z domu warto sprawdzić poziom naÅ‚adowania baterii smartfona. JeÅ›li jest niski, trzeba urzÄ…dzenie doÅ‚adować. Unikniemy wówczas nagÅ‚ego wyÅ‚Ä…czenia telefonu z powodu osÅ‚abienia pojemnoÅ›ci akumulatora w mrozie.
Warto zaopatrzyć siÄ™ w rÄ™kawiczki do obsÅ‚ugi telefonu w warunkach zimowych. PosiadajÄ… one na palcach specjalne wÅ‚ókna przewodzÄ…ce, co zapewnia wysokÄ… reaktywność ekranu.
Zamiast wyjmować telefon z ciepÅ‚ej kieszeni na mróz, by odebrać poÅ‚Ä…czenie, lepiej wyposażyć siÄ™ w zestaw sÅ‚uchawkowy z mikrofonem. Ograniczy to szkodliwÄ… dla sprzÄ™tu nagÅ‚Ä… zmianÄ™ temperatury.
Warto mieć przy sobie chusteczki do czyszczenia ekranu. Pozostawione na nim Å›lady naszych palców i resztki kosmetyków – zwÅ‚aszcza jeÅ›li używamy polecanych zimÄ… przez lekarzy kremów nawilżajÄ…cych – mogÄ… dodatkowo obciążać szkÅ‚o ekranu i wnikać pod zabezpieczenia, chociażby foliÄ™ ochronnÄ… osÅ‚abiajÄ…c jej skuteczność. Telefon należy po użyciu delikatnie oczyszczać.
Podczas zakupu smartfona warto zwrócić uwagÄ™ na jego pyÅ‚o i wodoszczelność. Najlepiej sprawdzÄ… siÄ™ tu normy IP67 i szczególnie IP68. Im wiÄ™ksza szczelność urzÄ…dzenia, tym mniejsze ryzyko skroplenia pary wewnÄ…trz.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE