Połączenia wideo prowadzone z komputera zdobyły w ostatnich latach sporą popularność. Na początku było to spowodowane epidemią koronawirusa, kwarantannami oraz wszelkimi restrykcjami sanitarnymi, które przyczyniły się do ograniczenia relacji towarzyskich i rodzinnych face-to-face, oraz upowszechniły pracę zdalną. Po pandemii wiele osób nadal wybiera taki właśnie sposób rozmowy, gdyż jest to wygodne, a nie zawsze możemy spotkać się osobiście.
Problem jednak w tym, że nie każdy laptop ma wbudowaną kamerę internetową, a — zwłaszcza te starsze modele — nawet jeśli mają ów gadżet, to oferowana jakość obrazu i transmisji jest w nich bardzo niska. Sytuację może nieco poprawić zakup osobnej kamerki internetowej do wideorozmów, jednak i tu nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim urządzenia tego typu z niskich półek (a takie dominują w sklepach) oferują jakość wideo często nawet gorszą niż sensor ze starego laptopa, a te, które nie gubią światła i precyzyjnie rejestrują dźwięk, kosztują nawet kilkaset albo (takie o dużych rozdzielczościach) i kilka tysięcy złotych.
Co zatem zrobić, by móc korzystać z połączeń wideo dobrej jakości bez dodatkowych wydatków? To proste, można w tym celu wykorzystać urządzenie, którym dysponuje dziś prawie każdy – smartfona z aparatem foto.
Dla kogo smartfon jako kamera?
Smartfon jako kamera internetowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które transmisje wideo urządzają (lub w nich uczestniczą) sporadycznie, czyli raz na jakiś czas. W momencie prowadzenia wideorozmowy telefon jest bowiem wyjęty z normalnego użytkowania, gdyż na ten czas łączymy go z komputerem.
Zatem jeśli ktoś prowadzi transmisje wiele godzin każdego dnia lub np. prowadzi kanał wideo na YouTube, to lepszym, wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak zakup dedykowanej do tego celu, porządnej kamerki. Chyba że…
Czasem zdarza się, że mamy w domu całkiem niezłego, działającego smartfona (ze średniej półki), którego z różnych powodów nie używamy – np. przez zbitą przednią szybkę, albo kupiliśmy już nowszy model. Tymczasem większość kamer z telefonów, nawet tych kilkuletnich będzie znacznie lepsza niż to, co dostajemy w kamerkach internetowych do 400-500 zł.
Kamery smartfonowe z reguły robią znacznie lepsze zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach lub przynajmniej przy niedostatecznym świetle dziennym. W większości modeli znajdziemy zaawansowaną optykę, funkcje autofokusa i wiele innych przydatnych dodatków, których w przeciętnych kamerach laptopowych czy nawet dedykowanych internetowych nie uświadczymy. Gdy mamy taki zbędny sprzęt, kupowanie kamery jest po prostu bezcelowe, lepiej wykorzystać smartfona. Warto tylko pamiętać, by wyposażyć się w mini statyw do smartfona. Najlepsze będą tu proste trójnogi z uchwytem, na którym zamontujemy i łatwo ustawimy telefon.
Uchwyt do smartfona. Cena ok. 50-60 zł
Czego potrzeba do przekształcenia smartfona w kamerę internetową?
Niewiele. Jeśli nasz komputer i smartfon posiadają łączność Wi-Fi, nie będzie potrzebny nawet kabel:
- sam smartfon, może to być zarówno telefon androidowy, jak i iPhone,
- oprogramowanie przekształcające telefon w kamerę, znajdziemy do tego programy zarówno dla telefonów z Androidem, jak i iOS,
- ewentualnie kabel USB, jeśli bateria w telefonie wymaga doładowania lub nie działa sieć bezprzewodowa.
Jeśli chodzi o oprogramowanie do smartfona i komputera – na smartfonie instalujemy dedykowaną aplikację, na komputerze odpowiednie sterowniki. W tym momencie istnieje wiele stosownych aplikacji, szczególnie polecane są trzy z nich:
Wszystkie te aplikacje umożliwiają bezproblemową współpracę smartfona i komputera z aplikacjami przeznaczonymi do wideokonferencji – chociażby popularnym ostatnio Microsoft Teams, ale też Google Meet czy Zoom. Jak wcześniej wspomniałem, pozwalają na zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe połączenie smartfona z komputerem. Tylko od użytkownika zależy, która opcja będzie dla niego poręczniejsza.
Aplikacje te występują w wersjach podstawowych (bezpłatnych) i premium. W podstawowej, darmowej wersji ich funkcjonalność będzie ograniczona (mniejsze rozdzielczości wideo). By wykorzystać pełne możliwości kamery telefonu, warto wyposażyć się w wersje płatne (z reguły kilka euro), gdyż pozwalają one, w zależności od funkcji kamery smartfona, na korzystanie nawet z takich udogodnień jak HDR, czy bardzo wysokie rozdzielczości 4K.
Statyw na smartfona z lampą pierścieniową 26 cm. Cena ok. 85 zł
Jak zrobić kamerę komputera ze smartfona?
By połączyć komputer z telefonem, tak aby z tego ostatniego zrobić poręczną kamerę internetową, należy wykonać kilka działań w następujących krokach:
- pobrać wybraną aplikację na smartfona, a następnie ją zainstalować,
- w kolejnym kroku, ze strony producenta aplikacji trzeba pobrać i zainstalować sterowniki na komputer – odpowiednio z Windows lub macOS;
- następnie łączymy smartfona i komputer z tą samą siecią Wi-Fi, alternatywnie można połączyć smartfona z komputerem za pomocą kabla USB, w aplikacji ustanawiamy odpowiednie połączenie,
- w komputerze w aplikacji Aparat wybieramy kamerę, z której chcemy korzystać, podobnie w samych komunikatorach i aplikacjach do wideorozmów.
Wszystkie te aplikacje jako kamery pozwalają użyć zarówno przedniego, jak i głównego aparatu smartfona – warto pamiętać, że aparat główny ma zwykle największe możliwości i najlepszą optykę.
Podsumowanie
Dzięki staremu lub nieużywanemu smartfonowi możemy mieć stałą, wysokiej, najczęściej dużo wyższej niż zwykłe kamerki internetowe jakości kamerę do rozmów wideo.
Jeśli natomiast nie dysponujemy dodatkowym, zbędnym smartfonem, okazjonalnie możemy podłączać do komputera ten, którego na co dzień używamy. Pozwoli to nam być w stałym kontakcie z bliskimi czy kolegami z pracy i to w połączeniach o całkiem dobrej charakterystyce — z wyraźnym obrazem, dobrą jakością dźwięku, który zwykle oferują dopiero dedykowane kamerki z najwyższej półki cenowej. Wszystko to w zaledwie kilku krokach i najczęściej w ogóle bez kabli.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE