Smartfony, podobnie jak laptopy są urządzeniami elektronicznymi, które wykorzystują energię elektryczną do działania i wykonywania różnych zadań. Podczas pracy każde urządzenie tego typu generuje ciepło, które, by zapewnić płynne działanie, musi być odprowadzane do otoczenia. W upalne dni temperatura powietrza w sąsiedztwie jest jednak na tyle wysoka, że utrudnione jest efektywne i skuteczne odprowadzanie ciepła. Ponadto promienie słoneczne – jeśli zostawimy telefon w nieodpowiednim miejscu – mogą dodatkowo podgrzewać jego obudowę. Dlatego smartfony mogą się łatwo przegrzewać w upalne dni, co może wpływać na ich wydajność i żywotność.
Przegrzanie smartfona to poważny problem
Wiele czynników wpływa na sprawność smartfona, ale jednym z najważniejszych jest właśnie temperatura samego telefonu, oraz jego otoczenia. Zbyt wysoka (lub też zbyt niska) temperatura może negatywnie wpływać na działanie procesora, baterii, ekranu i innych podzespołów.
Optymalna temperatura otoczenia dla smartfona to około 20-25 stopni Celsjusza. W tej temperaturze smartfon działa najwydajniej i nie ryzykujemy uszkodzenia lub przegrzania. W tym zakresie temperatur najlepiej też działa wbudowany w urządzenie mechanizm chłodzenia. Jeśli temperatura otoczenia jest znacznie wyższa lub niższa, należy unikać długotrwałego używania smartfona lub stosować odpowiednie środki ochronne – o których w dalszej części tekstu.
Jakie są objawy przegrzania smartfona?
Przegrzanie smartfona może być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne dla użytkownika i urządzenia. Niektóre z objawów, które mogą świadczyć o zbyt wysokiej temperaturze telefonu, to:
- Spadek wydajności i szybkości działania aplikacji, co jest automatyczną reakcją podzespołów urządzenia na zbyt wysoką temperaturę. Nosi to nazwę thermal throttlingu, którego najważniejszym elementem jest sprzętowe ograniczenie szybkości pracy procesora. W efekcie telefon zaczyna działać zauważalnie wolniej – co od razu powinno zwrócić naszą uwagę.
- Nagłe wyłączanie się lub restartowanie urządzenia. Reakcją niektórych urządzeń na przegrzanie może być też – zwykle w skrajnych przypadkach – samowyłączenie. Może się tak stać, gdy wewnętrzna analiza czujników smartfona wykaże, że samo ograniczenie wydajności już nie wystarczy do zachowania optymalnej temperatury układów elektronicznych.
- Zwiększone zużycie baterii i szybsze rozładowywanie się. Przegrzewanie się smartfona zwykle nie wynika tylko z wysokiej temperatury otoczenia, ale też z intensywnego użytkowania. Zarówno ciepło zewnętrzne, jak i np. gra w wymagające cyfrowe gry powodują nagrzewanie się podzespołów, w tym akumulatora, co bardzo niekorzystnie wpływa na jego właściwości. Rozgrzany akumulator rozładowuje się znacznie szybciej niż ten działający w optymalnych warunkach.
- Podwyższona temperatura obudowy i ekranu. To chyba najbardziej oczywisty objaw przegrzania. Smartfon, który się przegrzewa, potrafi być nie tylko ciepły, ale wręcz parzący.
- Pojawianie się komunikatów ostrzegawczych o przegrzaniu. Niektóre – niestety nie wszystkie – smartfony w razie przegrzania, poinformują nas o tym odpowiednimi komunikatami na ekranie. Jeśli jednak już otrzymamy taki komunikat, to nie wolno go lekceważyć, gdyż niekontrolowane przegrzanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji, ze zniszczeniem urządzenia włącznie.
- Uszkodzenie lub deformacja baterii, obudowy lub innych części. Objawem przegrzania w skrajnych przypadkach może też być deformacja baterii, co łatwo będzie zauważyć, gdyż telefon po prostu „napuchnie”. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, gdyż tak zdeformowany akumulator może nawet eksplodować, dlatego w takich przypadkach konieczne jest oddanie telefonu do serwisu.
Jakie działania należy podjąć, gdy smartfon się przegrzewa?
Przegrzewanie się smartfona może być spowodowane przez wiele czynników, w tym oczywiście takich jak zbyt wysoka temperatura otoczenia, jednak to nie wszystko. Do przegrzania może się przyczynić także nadmierne korzystanie z aplikacji, uszkodzona bateria lub ładowarka, a nawet zainfekowanie wirusem. Dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec lub rozwiązać ten problem. Oto kilka wskazówek, co należy zrobić, gdy smartfon niebezpiecznie zaczyna się przegrzewać.
- Wyłącz lub ogranicz użycie aplikacji, które zużywają dużo zasobów, takich jak gry, nawigacja GPS, strumieniowanie wideo lub muzyki. Możesz sprawdzić, które aplikacje najbardziej obciążają procesor i baterię w ustawieniach smartfona.
- Zmniejsz jasność ekranu i wyłącz funkcje, których nie używasz, takie jak Bluetooth, Wi-Fi, lokalizacja czy synchronizacja danych. Te funkcje również mogą generować ciepło i zużywać energię.
- Unikaj wystawiania smartfona na bezpośrednie działanie słońca lub źródeł ciepła, takich jak np. domowa kuchenka. Jeśli smartfon jest już gorący, przenieś go do chłodniejszego miejsca i pozwól mu ostygnąć. Pod żadnym pozorem nie wkładaj go jednak do lodówki ani zamrażarki, ponieważ to może spowodować kondensację wilgoci i trwałe uszkodzenie urządzenia.
- Sprawdź stan baterii i ładowarki. Jeśli bateria jest uszkodzona, pęknięta lub spuchnięta, wymień ją na nową. Jeśli ładowarka jest uszkodzona lub nieoryginalna, wymień ją na oryginalną lub certyfikowaną przez producenta smartfona. Nie używaj smartfona podczas ładowania, ponieważ to również może powodować przegrzewanie się.
- Zaktualizuj oprogramowanie smartfona do najnowszej wersji. Może to poprawić wydajność urządzenia i naprawić ewentualne błędy lub luki bezpieczeństwa. Jeśli podejrzewasz, że smartfon jest zainfekowany wirusem lub złośliwym oprogramowaniem, przeskanuj go za pomocą wiarygodnej aplikacji antywirusowej i usuń wszelkie podejrzane pliki lub aplikacje.
Podsumowanie
Czy przegrzanie może uszkodzić telefon? Odpowiedź niestety brzmi tak. Przegrzanie telefonu może spowodować wiele problemów, takich jak uszkodzenie baterii, obniżenie wydajności, utrata danych lub nawet zapłon. Dlatego ważne jest, aby chronić urządzenie przed nadmiernym nagrzewaniem się, zwłaszcza w upalne dni lub podczas intensywnego użytkowania.
W żadnym wypadku nie należy używać telefonu – zwłaszcza latem – w bezpośrednim słońcu lub w pobliżu źródeł ciepła. Nie zostawiamy telefonu w zamkniętym samochodzie lub innym miejscu, gdzie temperatura może gwałtownie wzrosnąć. Nie ładujemy telefonu, gdy jest gorący lub gdy używamy go do wymagających zadań, takich jak granie w gry lub oglądanie filmów. Jeśli zastosujemy się do tych prostych wskazówek, urządzenie nawet w upały będzie działać wydajnie i bezpiecznie.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE