Nie sÅ‚ychać rozmówców w smartfonie, choć pogÅ‚oÅ›niony jest do maksimum? SÅ‚uchanie muzyki nie daje satysfakcji, gdyż jest odtwarzana za cicho i bez jakichkolwiek efektów? To może być bardzo frustrujÄ…ce, zwÅ‚aszcza gdy chcesz porozumieć siÄ™ z kimÅ› ważnym lub posÅ‚uchać czegoÅ›, co wymaga dynamicznego brzmienia. Możliwych powodów tego problemu jest wiele, np. uszkodzony gÅ‚oÅ›nik, zanieczyszczony port sÅ‚uchawkowy lub ustawienia dźwiÄ™ku. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak rozwiÄ…zać ten problem i cieszyć siÄ™ lepszÄ… jakoÅ›ciÄ… rozmów i gÅ‚oÅ›niejszÄ… muzykÄ….
Przyczyny cichego dźwięku w telefonie
Istnieje wiele możliwych przyczyn, dla których dźwiÄ™k w telefonie może być zbyt cichy. Niektóre majÄ… wrÄ™cz trywialny charakter, inne sÄ… o wiele poważniejsze. Chyba najbardziej podstawowÄ… jest po prostu zanieczyszczenie gÅ‚oÅ›nika lub sÅ‚uchawki. Kurz, brud, piasek lub wilgoć mogÄ… dostać siÄ™ do otworów gÅ‚oÅ›nika i zablokować, lub uszkodzić elementy odpowiedzialne za generowanie dźwiÄ™ku. W takim przypadku należy po prostu oczyÅ›cić gÅ‚oÅ›nik lub sÅ‚uchawkÄ™ za pomocÄ… miÄ™kkiej szczoteczki, patyczka higienicznego lub sprężonego powietrza. Nie należy natomiast używać ostrych przedmiotów, które mogÄ… Å‚atwo uszkodzić gÅ‚oÅ›nik lub sÅ‚uchawkÄ™.
InnÄ…, czÄ™sto spotykanÄ… przyczynÄ… kÅ‚opotów z donoÅ›noÅ›ciÄ… mogÄ… być też bÅ‚Ä™dne ustawienia dźwiÄ™ku w telefonie. Może siÄ™ zdarzyć, że ustawienia audio sÄ… nieodpowiednie lub zmienione przez jakÄ…Å› nowo zainstalowanÄ… aplikacjÄ™. Wówczas telefon nagle staje siÄ™ zbyt cichy. W takim przypadku należy sprawdzić, czy poziom gÅ‚oÅ›noÅ›ci jest ustawiony na maksymalny, nawet jeÅ›li niedÅ‚ugo wczeÅ›niej go podkrÄ™caliÅ›my, nastÄ™pnie czy nie ma wÅ‚Ä…czonego „trybu cichego” lub „nie przeszkadzać”, czy wreszcie nie ma aktywnego korektora dźwiÄ™ku lub innych efektów. Można też spróbować przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie, przy czym to już coÅ› w rodzaju opcji atomowej – warto jÄ… zastosować dopiero wtedy, gdy wszelkie inne „domowe” sposoby na podkrÄ™cenie gÅ‚oÅ›noÅ›ci zawiodÄ… (i pamiÄ™tać o sporzÄ…dzeniu kopii zapasowej ważnych plików i danych).
Powodem problemów bywa też niekompatybilność sÅ‚uchawek z telefonem. Nie wszystkie sÅ‚uchawki sÄ… kompatybilne ze wszystkimi telefonami. Może siÄ™ zdarzyć, że sÅ‚uchawki majÄ… innÄ… impedancjÄ™, czuÅ‚ość niż telefon i dlatego nie bÄ™dÄ… dobrze wspóÅ‚pracować. W takim przypadku należy sprawdzić specyfikacjÄ™ technicznÄ… sÅ‚uchawek i telefonu i dobrać odpowiednie sÅ‚uchawki do swojego modelu. Czasami kÅ‚opot z dźwiÄ™kiem może być spowodowany przez bÅ‚Ä…d oprogramowania w telefonie, który może wpÅ‚ywać na sterowniki fonii, aplikacje lub system operacyjny. W takim przypadku należy sprawdzić, czy zainstalowana aplikacja muzyczna lub np. do obsÅ‚ugi sÅ‚uchawek nie wymaga aktualizacji. BÄ™dzie to widać, gdy wyszukamy jÄ… w sklepie Google lub Apple (w zależnoÅ›ci jaki telefon posiadamy). Wówczas w miejscu przycisku „Odinstaluj” bÄ™dzie widoczny przycisk „Aktualizuj”.
O wiele poważniejszÄ…, choć najrzadziej spotykanÄ… przyczynÄ… kÅ‚opotów z jakoÅ›ciÄ… dźwiÄ™ku bÄ™dzie uszkodzenie gÅ‚oÅ›nika lub sÅ‚uchawki. JeÅ›li elementy te sÄ… uszkodzone mechanicznie lub elektrycznie, to nie bÄ™dÄ… dziaÅ‚ać poprawnie i bÄ™dÄ… wydawać cichy lub znieksztaÅ‚cony dźwiÄ™k. Jak to sprawdzić? JeÅ›li zawiodÄ… korekty „programowe” (o nich w dalszej części tego tekstu), awaria bÄ™dzie najbardziej prawdopodobnÄ… przyczynÄ…. W takim przypadku należy skontaktować siÄ™ z serwisem naprawczym lub wymienić gÅ‚oÅ›nik, lub sÅ‚uchawkÄ™ na nowe.
Warto też pamiÄ™tać, że sprzÄ™t sprzedawany na polskim rynku podlega ograniczeniom stawianym przez regulacje unijne. Te zalecajÄ…, by sÅ‚uchawki nie byÅ‚y gÅ‚oÅ›niejsze niż 85 decybeli, choć na razie ogranicza siÄ™ to do automatycznego Å›ciszania ich, gdy sÅ‚uchamy na „wiÄ™kszym” maksimum przez dÅ‚uższy czas. Bywa to bardzo irytujÄ…ce. Teoretycznie, gdy zignorujemy wynikajÄ…cy z tego zalecenia monit telefonu, wiÄ™cej już nie powinien siÄ™ on pojawić, ale niestety jest inaczej i pojawia siÄ™ on po każdej aktualizacji oprogramowania sÅ‚uchawek.
Jak poprawić jakość dźwięku w telefonie?
Chyba najlepszym i najprostszym sposobem na to, by zwiÄ™kszyć gÅ‚oÅ›ność telefonu ponad to, na co pozwalajÄ… „zwykÅ‚e ustawienia”, bÄ™dÄ… dedykowane aplikacje pogÅ‚aÅ›niajÄ…ce. IstniejÄ… bowiem specjalne programy, które pozwalajÄ… na dostosowanie parametrów fonii w telefonie, takich jak korektor, wzmacniacz, efekty itp. Możesz spróbować zainstalować takÄ… aplikacjÄ™ i zmienić ustawienia dźwiÄ™ku wedÅ‚ug swoich preferencji.
Niektóre z popularnych aplikacji do poprawy dźwiÄ™ku to: Volume Booster, XBooster. WadÄ… tych programów jest to, że nie każdy z nich zadziaÅ‚a na wszystkich modelach telefonów (część smartfonów ma fabryczne ograniczenia blokujÄ…ce Å‚atwe podkrÄ™canie dźwiÄ™ku). W takiej sytuacji wyjÅ›ciem jest rozbudowana aplikacja Viper4Android FX – nie znajdziemy jej jednak w sklepie Google, wymaga też rootowania telefonu (czyli przejÅ›cia w specjalny tryb pozwalajÄ…cy na gÅ‚Ä™bszÄ… ingerencjÄ™ w oprogramowanie). Niestety jest to rozwiÄ…zanie kierowane do bardziej zaawansowanych użytkowników, wiÄ™c nie każdy bÄ™dzie w stanie go użyć, choć trzeba przyznać, że daje najlepsze efekty.
Co jeszcze możemy zrobić? Użyć gÅ‚oÅ›nika zewnÄ™trznego lub gÅ‚oÅ›nych sÅ‚uchawek bezprzewodowych. JeÅ›li gÅ‚oÅ›nik lub sÅ‚uchawka w telefonie sÄ… zbyt ciche, lub majÄ… sÅ‚abÄ… jakość dźwiÄ™ku, to można spróbować podÅ‚Ä…czyć do telefonu gÅ‚oÅ›nik zewnÄ™trzny lub sÅ‚uchawki bezprzewodowe, które bÄ™dÄ… miaÅ‚y lepszy dźwiÄ™k i wiÄ™kszÄ… gÅ‚oÅ›ność. Warto wybrać gÅ‚oÅ›nik lub sÅ‚uchawki z Bluetooth, NFC lub innym rodzajem Å‚Ä…cznoÅ›ci bezprzewodowej.
IstniejÄ… też specjalne akcesoria, które mogÄ… pomóc poprawić dźwiÄ™k w telefonie, takie jak: uchwyty do telefonu z wbudowanym gÅ‚oÅ›nikiem, dopasowane etui z wiÄ™kszymi otworami na gÅ‚oÅ›niki, naklejki na gÅ‚oÅ›nik, które zwiÄ™kszajÄ… jego rezonans itp. Możesz spróbować znaleźć takie akcesoria w sklepie internetowym lub stacjonarnym i sprawdzić, czy poprawiÄ… one jakość dźwiÄ™ku w twoim urzÄ…dzeniu.
Podsumowanie
Zbyt cichy dźwiÄ™k w telefonie może irytować i utrudniać korzystanie z multimediów. BÄ™dzie to szczególnie dotkliwe, jeÅ›li wÅ‚aÅ›nie kupiliÅ›my smartfona, a okaże siÄ™, że należy on do tych „cichych”, a my lubimy gÅ‚oÅ›nÄ…, dynamicznÄ… muzykÄ™ i nie satysfakcjonuje nas stan, w którym podczas konwersacji „ledwie” sÅ‚ychać naszych rozmówców. Można jednak, na szczęście, poprawić jakość dźwiÄ™ku za pomocÄ… kilku prostych kroków i trików, takich jak czyszczenie gÅ‚oÅ›nika, zmiana ustawieÅ„ gÅ‚oÅ›noÅ›ci, konwersja plików dźwiÄ™kowych, specjalna aplikacja czy dobór odpowiednich sÅ‚uchawek lub gÅ‚oÅ›ników zewnÄ™trznych.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (27) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE