Jedną z podstawowych porad, których zastosowanie ma spowodować to, że smartfon będzie działał dłużej na jednym ładowaniu, jest wyłączanie w nim aplikacji działających w tle. W wielu tekstach znajdziemy informacje, że dezaktywacja programów, które – choć nie korzystamy z nich i nie są widoczne na ekranie, to jednak nadal pozostają włączone (są dostępne w menu wielozadaniowości) nie tylko oszczędzi samą baterię, ale również zwiększy ogólną wydajność telefonu, a nawet pozwoli zmniejszyć zużycie danych komórkowych, co będzie mieć znaczenie, jeśli korzystamy z limitowanego pakietu.
Z kolei producenci smartfonów, zarówno tych z Androidem, jak i iPhone’ów mają w tej kwestii inne zdanie. Twierdzą, że system operacyjny ich urządzeń potrafi tak sprawnie zarządzać energią, że wyłączanie aplikacji działających w tle nie ma sensu i nie przyniesie żadnych widocznych korzyści, jeśli chodzi o długość działania na jednym ładowaniu baterii. Kto ma zatem rację? Okazuje się, że i jedni i drudzy.
Wyłączenie odświeżania aplikacji w tle oszczędzi baterię
Pewne jest, że największym obciążeniem dla telefonu jest włączenie ekranu. Zużycie energii na podświetlenie wyświetlacza jest ogromne i urządzenie działałoby wielokrotnie dłużej, gdybyśmy nie musieli go aktywować. To oczywiście niemożliwe, nie da się w pełni korzystać z telefonu bez działania elementu, który pozwala wydawać mu polecenia. Chyba że będziemy wyłącznie odbierać połączenia – większość nowych komórek można bowiem tak skonfigurować, że odebranie rozmowy może się odbywać poprzez samo podniesienie ich z biurka (zadziała tu akcelerometr). Byłaby to jednak sytuacja ekstremalna.
Producenci telefonów dostarczają w nich coś, co zwykle nazywa się „trybem niskiego zużycia energii” i jest to element, który nieco zaprzecza ich wcześniejszemu twierdzeniu, według którego działanie i odświeżanie aplikacji w tle nie ma wpływu na długość pracy smartfona. Musi mieć, skoro właśnie te ustawienia są ważną częścią owego „trybu oszczędzania baterii”. Kłopot polega jednak na tym, że włączenie tego usprawnienia wyłącza też mnóstwo innych funkcji telefonu (od zmniejszenia częstotliwości ekranu, po spowolnienie procesora), a to przy codziennym użytkowaniu bardzo przeszkadza, nie jest to więc rozwiązanie do stosowania przez cały czas.
Co Zatem możemy zrobić, by bateria działała dłużej? Samodzielnie zatrzymać odświeżanie aplikacji działających w tle, zamiast ich zupełnego wyłączenia. Nie wyłączymy ich całkowicie, ale sprawimy, że przestaną się co jakiś czas aktywować, chociażby w celu połączenia się z siecią i pobrania nowych informacji. Powinno to na większości smartfonów zauważalnie wydłużyć czas ich działania.
Jak wyłączyć odświeżanie aplikacji w tle w iPhone’ach?
Użytkownicy smartfonów Apple mogą zatrzymać odświeżanie aplikacji działających w tle, w tym celu:
- otwieramy opcję Ustawienia,
- klikamy na Ogólne,
- następnie wybieramy opcję Odśwież aplikację w tle,
- klikamy ponownie opcję Odśwież aplikację w tle, by ją wyłączyć.
W ramach tego ustawienia można zrobić więcej – wyłączyć odświeżanie w tle, ograniczyć odświeżanie aplikacji działających w tle, gdy masz połączenie z Wi-Fi lub zezwolić aplikacjom działającym w tle na odświeżanie Wi-Fi i komórkowej transmisji danych. U dołu strony powinno być widać listę aplikacji, tam możemy wybrać, które mogą się odświeżać w tle, a które nie.
Zatrzymywanie odświeżania aplikacji w tle na Androidzie
Także posiadacze smartfonów z Androidem mogą wysłużyć działanie akumulatora swojego telefonu w podobny sposób (w czystym Androidzie, w nakładkach poszczególnych producentów nazwy mogą się nieco różnić):
- otwieramy Ustawienia,
- klikamy Sieć i internet,
- klikamy opcję Oszczędzanie danych,
- aktywujemy opcję Użyj oszczędzania danych.
Aktywacja trybu Oszczędzanie danych uniemożliwi aplikacjom działającym w tle korzystanie z sieci a w konsekwencji odświeżanie w tle, chyba że telefon jest połączony z Wi-Fi. Ma to swoje konsekwencje – część aplikacji, z których aktywnie korzystamy, przestanie załadowywać nowe treści, póki w nie znów nie klikniemy. W tej sytuacji pozostaje jeszcze opcja Nieograniczona transmisja danych znajdująca się w menu tuż poniżej opcji Użyj oszczędzania danych. Umożliwi ona wybór kilku, zwykle trzech aplikacji, które będą miały nieograniczony dostęp do danych nawet przy włączonym Oszczędzaniu danych.
Jeśli zechcemy osobno zezwolić niektórym aplikacjom na korzystanie z danych w tle, można to zrobić w następujący sposób:
- otworzyć Ustawienia,
- kliknąć Sieć i internet,
- następnie kliknąć pozycję Sieć komórkowa,
- w kolejnym kroku Wykorzystanie danych aplikacji,
- pojawi się lista aplikacji, wybieramy tę, której chcemy umożliwić łączenie się z siecią,
- włączamy w niej opcję Dane w tle.
W ten sposób można łatwo i szybko zdecydować, które aplikacje odświeżają się w tle, jeśli wybierzemy tylko te, z których faktycznie korzystamy, telefon – na jednym ładowaniu powinien działać zauważalnie dłużej.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE