Czwartek , 18 Kwiecień 2024

Termoobieg w piekarniku. Jak działa i kiedy się przydaje? Wyjaśniamy

   25.10.2023
Choć praktycznie każdy sprzedawany dziś w sklepach piekarnik, niezależnie od tego, czy zintegrowany w wolnostojącej kuchence, czy też do zabudowy, ma funkcję termoobiegu, to jednak rzadko jest ona używana prawidłowo lub w ogóle, a większość posiadaczy sprzętu tego typu w po prostu nie wie, co ona daje i jak działa. W tym tekście wyjaśnimy, jak i kiedy korzystać z termoobiegu, by uzyskać najlepsze efekty pieczenia.
Piekarniki są zwykle wyposażone w przydatne funkcje dodatkowe. Warto z nich korzystać. Fot. Unsplash

Termoobieg to dodatkowa funkcja większości piekarników. Kiedyś spotykana tylko w najdroższych modelach, dziś przestała być już luksusem. Mimo tego niewiele osób wie, co dokładnie daje i jak z niej korzystać, zwłaszcza że nie ma jednego, wspólnego oznaczenia jej włącznika na różnych modelach urządzeń, co powoduje, że po wymianie piekarnika na nowy często nawet nie wiemy, jak tę funkcję, bez przebijania się przez instrukcję, uruchomić. Najczęściej jest to symbol przedstawiający dwie poziome linie a między nimi symbol wiatraka, ale niestety nie jest to reguła.

Tymczasem jest to jedno z lepszych i ciekawszych udogodnień pieczenia wymyślone w ostatnich dekadach i bardzo często pomaga, nawet mniej doświadczonym użytkownikom, w osiągnięciu lepszych efektów kulinarnych w kuchni.

Termoobieg, co to jest?

W klasycznym piekarniku z „grzaniem statycznym” ciepło wydzielane jest najczęściej w schemacie góra-dół, z pomocą dwóch grzałek (lub palników na spodzie i grzałki na górze w piekarnikach gazowo-elektrycznych), rzadziej zdarzają się urządzenia, w których ciepło jest emitowane z boku. Ciepło wewnątrz takiego piekarnika rozchodzi się stopniowo i przy nawet niewielkiej różnicy w nagrzewaniu góry i dołu może powstać różnica w intensywności opiekania obu stron potrawy, a to może się przełożyć na kiepskie efekty pieczenia. Dodatkowo potrawa powinna być we wnętrzu piekarnika (w czasie obróbki termicznej) wyśrodkowana, co właściwie eliminuje możliwość pieczenia na więcej niż jednej półce w tym samym czasie.

Z kolei w piekarnikach z termoobiegiem, choć sposób emisji ciepła (grzałki) pozostaje ten sam, to inaczej jest ono rozprowadzane po jego wnętrzu. Zwykle na tylnej ścianie piekarnika zainstalowany jest bowiem specjalny wentylator, który wymusza stały obieg gorącego powietrza we wnętrzu, gwarantując, że we wszystkich jego strefach temperatura będzie taka sama. Jest do optymalne dla większości potraw, gdyż są one wtedy podgrzewane ze wszystkich stron tak samo.

Termoobieg – dlaczego to przydatna funkcja?

Termoobieg, jak sama nazwa wskazuje to obieg powietrza wewnątrz piekarnika zapewniający stałą temperaturę we wszystkich jego zakątkach. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale najważniejsze z nich to:

  • Nie musimy się obawiać nierównomiernego pieczenia, potrawy są ogrzewane ze wszystkich stron tak samo, nie musimy się więc bać tego, że z jednej strony się przypalą, a z drugiej pozostaną niedopieczone. Sytuacje, w których np. kurczak przypieka się zewnątrz (skórka jest już chrupiąca), ale w środku pozostaje nadal surowy, przy zastosowaniu termoobiegu się zwyczajnie nie zdarzają.
  • Równomierna temperatura wewnątrz całego piekarnika oznacza, że możemy piec na dwóch półkach jednocześnie bez obawy, że któreś z dań się przypali lub nie dopiecze. Na górnej półce można umieścić, chociażby mięso, na dolnej ziemniaki lub inne dodatki, jeśli takie wolimy, ważne by wymagały tej samej temperatury pieczenia. Pozwoli to zaoszczędzić czas i przygotować posiłek szybciej, bez konieczności pieczenia dwa razy.
  • Pieczenie z termoobiegiem wymaga zwykle niższej temperatury niż takie, w trybie klasycznym, często też trwa po prostu krócej. To przekłada się też na niższe rachunki za energię elektryczną, dlatego jest to technologia bardzo opłacalna. Przyjmuje się, że temperatura pieczenia w urządzeniu z termoobiegiem powinna być o 20 stopni Celsjusza niższa, niż przy pieczeniu statycznym.

Piekarnik z termoobiegiem

W przypadku pieczenia, do których potraw używać termoobiegu, a gdzie go unikać?

Termoobieg jest skuteczny i pożądany w wypadku wielu potraw, sprawia, że są bardziej soczyste, dobrze wypieczone i aromatyczne. Są też jednak dania, które lepiej przygotowywać bez jego użycia – głównie ze względu na własną, nieodłączną specyfikę.

Najlepsze efekty pieczenia używając termoobiegu, uzyskamy, jeśli zastosujemy go do obróbki termicznej dość „ciężkich” potraw:

  • większości ciast,
  • pizzy,
  • potraw z warzyw,
  • wszelkich zapiekanek z dodatkiem makaronu (zwłaszcza wtedy, gdy chcemy, by wierzch był przypieczony),
  • potraw z ryb,
  • mięsa.

Termoobieg nie sprawdzi się natomiast w momencie, gdy zechcemy upiec coś, co wymaga wolniejszej obróbki termicznej oraz smakuje lepiej, jeśli wnętrze jest wysuszone. Do takich wypieków należą:

  • ciasta biszkoptowe i kruche,
  • ciasta drożdżowe,
  • domowy chleb.

Podwójny termoobieg

To stosunkowo nowy wynalazek, pozwalający jeszcze wzmocnić skuteczność termoobiegu przy pieczeniu więcej niż jednej potrawy w tym samym czasie (w jednym piekarniku). Dzięki tej funkcji można w dolnej i górnej strefie pieczenia wybrać różne temperatury, co odróżnia to od klasycznego termoobiegu w jednej komorze, gdzie także możemy przygotowywać kilka wypieków jednocześnie, ale tylko takich, które wymagają identycznej temperatury przygotowania. W piekarnikach z funkcją podwójnego termoobiegu tego ograniczenia już nie ma.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane