Ponieważ wiÄ™kszość z nas oglÄ…da sportowe wydarzenia na ekranach swoich telewizorów, a nie na stadionach, warto zająć siÄ™ tematem „trybu sportowego”, czyli funkcji, w którÄ… wyposażona jest przeważajÄ…ca część znajdujÄ…cych siÄ™ w domach (i sklepach) urzÄ…dzeÅ„ telewizyjnych. Udogodnienie to przyda siÄ™ wiÄ™kszoÅ›ci z nas, gdyż można je wykorzystać do poprawiania jakoÅ›ci obrazu przy oglÄ…daniu wszelkich imprez sportowych (i nie tylko).
Tryb sportowy w TV, czym jest?
Konfiguracja telewizora tak, by wyÅ›wietlaÅ‚ obraz możliwie najlepiej pasujÄ…cy – pod wzglÄ™dem rozpiÄ™toÅ›ci barw, kontrastu, jasnoÅ›ci – do konkretnego typu programu nie jest Å‚atwym zadaniem. IstniejÄ… nawet wyspecjalizowane firmy, które odpÅ‚atnie mogÄ… to skalibrować za nas. Rozgrywki sportowe ze wzglÄ™du na specyfikÄ™ rzeczy, które pojawiajÄ… siÄ™ na ekranie, majÄ… szereg wÅ‚asnych preferencji co do konkretnych ustawieÅ„. I tu wÅ‚aÅ›nie wchodzi wbudowany w nowoczesne telewizory tryb sportowy. Jest to nic innego, jak zestaw fabrycznie skalibrowanych parametrów obrazu i dźwiÄ™ku, które majÄ… uczynić oglÄ…danie rozgrywek sportowych, a zwÅ‚aszcza piÅ‚ki nożnej, jeszcze bardziej efektownym.
NajproÅ›ciej mówiÄ…c, tryb sportowy powinien sprawić, że oglÄ…dane zawody lekkoatletyczne czy mecz piÅ‚karski wydaje siÄ™ bardziej widowiskowy niż w zwykÅ‚ym trybie – kolory strojów zawodników sÄ… żywsze, murawa bardziej zielona, powinniÅ›my mieć wrażenie, że obraz jest bardziej szczegóÅ‚owy a ruchy zawodników pÅ‚ynne. ZmieniajÄ… siÄ™ także ustawienia wbudowanych w urzÄ…dzenie gÅ‚oÅ›ników – dźwiÄ™k z nich pÅ‚ynÄ…cy ma lepiej oddawać stadionowÄ… atmosferÄ™, uwypuklany jest zatem chociażby doping trybun.
Jakie parametry wyÅ›wietlania zmienia „tryb sportowy”
- znacznie podkręcana jest jasność ekranu,
- zwiększany kontrast w celu uzyskania maksymalnej ostrości,
- zwiÄ™kszane jest nasycenie kolorów, wybierany jest ich żywszy schemat,
- obraz jest bardziej płynny i dynamiczny,
- zmieniane sÄ… ustawienia gÅ‚oÅ›ników, tak by komentarz pozostawaÅ‚ sÅ‚yszalny, jednak daÅ‚o siÄ™ też wyraźnie odczuć doping trybun.
Jak działa tryb sportowy w telewizorze?
PierwszÄ… zmianÄ…, jakÄ… daje tryb sportowy w stosunku do standardowego, to zwiÄ™kszenie dynamizmu wyÅ›wietlanego obrazu. Nadawcy zwykle transmitujÄ… wizjÄ™ w 30 klatkach na sekundÄ™, co nie jest wartoÅ›ciÄ… jakoÅ› szczególnie dużą, zwÅ‚aszcza że wspóÅ‚czesne telewizory majÄ… znacznie wiÄ™ksze możliwoÅ›ci – urzÄ…dzenia z 100, 120 czy 144 Hz nie sÄ… dziÅ› rzadkoÅ›ciÄ….
Dynamiczna akcja na boisku w 30 klatkach na sekundÄ™ wyglÄ…da dość dziwnie – obraz nie jest do koÅ„ca pÅ‚ynny, może siÄ™ wydawać, że wrÄ™cz klatkuje. Producenci telewizorów znaleźli sposób by to zÅ‚agodzić przez tzw. interpolacjÄ™, czyli automatyczne tworzenie dodatkowych klatek – wypeÅ‚niaczy obrazu. Efekt jest taki, że zamiast standardowych 30 klatek na sekundÄ™, w trybie sportowym dostajemy ich na przykÅ‚ad 120, a czasem wiÄ™cej.
Taki „wzbogacony” obraz od razu po aktywacji wydaje siÄ™ znacznie pÅ‚ynniejszy i dynamiczniejszy niż oryginaÅ‚, ale ma to swojÄ…, bywa, iż znaczÄ…cÄ… cenÄ™: wiÄ™kszość klatek jest generowana sztucznie, w efekcie na ekranie mogÄ… wystÄ™pować różnego rodzaju artefakty. Czasem też taka nadmiernie poprawiona wizja może wyglÄ…dać wrÄ™cz nienaturalnie.
Tryb sportowy zmienia też wszystkie wizualne parametry obrazu – kontrast, jasność, ostrość i nasycenie kolorów. Charakterystyczna dla tego ustawienia jest zmiana temperatury barwowej bieli, na zdecydowanie chÅ‚odniejszÄ…. Po co to? Takie maksymalne wyostrzenie barw ma z jednej strony sprawić, iż koszulki zawodników, kolory reklam i stroje ludzi na trybunach bÄ™dÄ… wyglÄ…dać efektowniej – czÄ™sto zresztÄ… prezentacje nowych telewizorów odbywajÄ… siÄ™ w tym trybie, wÅ‚aÅ›nie dlatego, że wydobywajÄ… one maksimum możliwoÅ›ci urzÄ…dzenia, z drugiej, dziÄ™ki ochÅ‚odzeniu bieli w meczach piÅ‚karskich wyraźniej widoczna jest także piÅ‚ka, której przy takim ustawieniu nie powinniÅ›my nigdy stracić z oczu.
Niektóre telewizory potrafiÄ… w tym trybie dodawać cienkie, jasne obwódki do krawÄ™dzi obiektów – to sztuczny proces, który powoduje optyczne wyostrzenie wszystkiego, co znajduje siÄ™ na ekranie. To zdaje egzamin, jeÅ›li mecz bÄ™dziemy oglÄ…dać z wiÄ™kszÄ… grupÄ… znajomych z kanapy stojÄ…cej w znacznej odlegÅ‚oÅ›ci od telewizora lub np. w pubie.
Zdarza siÄ™, ze w niektórych telewizorach tak mocna zmiana i „Å›rubowanie” ustawieÅ„ ekranu powoduje powstanie bardzo nienaturalnego efektu przesycenia – obraz staje siÄ™, sztuczny, zbyt pÅ‚ynny. Co wiÄ™cej, z bliska może siÄ™ on wydawać nawet gorszy niż bez tego specjalnego trybu.
W ramach trybu sportowego bardzo czÄ™sto (choć nie we wszystkich telewizorach) poprawiany jest też dźwiÄ™k. GÅ‚ównym zadaniem jest tu uzyskanie efektu możliwie najbardziej zbliżonego do stadionu – odbywa siÄ™ to przez znaczne rozszerzenie sceny i dodanie delikatnego efektu echa, przy jednoczesnym podbiciu komentarza. W rezultacie mamy w domu namiastkÄ™ osobistego uczestnictwa – dźwiÄ™ki z trybun, doping sÄ… doskonale sÅ‚yszalne, jednoczeÅ›nie nie tracimy narracji ze studia.
Jak włączyć tryb sportowy w telewizorze?
Każdy producent ma tu swoje specyficzne zasady. Najczęściej odpowiednia opcja znajduje siÄ™ w menu ustawieÅ„ odbiornika pod pozycjami dotyczÄ…cymi obrazu lub samego ekranu. Ma też różne nazwy, od „tryb sportowy” po np. po prostu „piÅ‚ka nożna”.
- Włącz telewizor i przejdź do menu ustawień, naciskając przycisk Home na pilocie.
- Wybierz opcję Obraz i dźwięk, a następnie Ustawienia obrazu.
- PrzewiÅ„ listÄ™ trybów obrazu i wybierz Sport.
- Zatwierdź wybór, naciskajÄ…c OK na pilocie.
Czy warto korzystać z trybu sportowego?
Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom dość trudna. Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że skoro producenci masowo implementujÄ… tryb sportowy w swoich telewizorach, sÄ… go pewni, tymczasem bywa z tym różnie. Czasem po prostu jest, gdyż nikomu nie wypada odstawać od konkurencji i nie oferować popularnych bajerów, sÄ… jednak telewizory, w których dziaÅ‚a to na serio bardzo dobrze i pozwala cieszyć siÄ™ obrazem i dźwiÄ™kiem doskonaÅ‚ej jakoÅ›ci.
Najlepszym sposobem na to, by przekonać się, czy funkcja ta w naszym telewizorze działa dobrze jest po prostu włączenie i sprawdzenie jej.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE