Czwartek , 21 Listopad 2024

Klawiatura i mysz podłączone do smartfona? To da się zrobić

   17.04.2024
Smartfony od wielu lat są wyposażone w porty USB. Niewielu użytkowników tych inteligentnych telefonów zdaje sobie jednak sprawę, że służy to nie tylko do ujednolicenia gniazd ładowania w większości modeli, ale otwiera przed smartfonem wiele nowych możliwości, które wcześniej nie były wykorzystywane. Jedną z nich jest USB On-The-Go, czyli USB OTG. Co to jest, co daje i jak z tego korzystać wyjaśniamy w tym artykule.
Dzięki USB OTG do smartfona można podłączyć np. klawiaturę

USB OTG – czym jest i do czego służy

USB On-The-Go jest to wbudowana w urządzenie funkcja pozwalająca na łatwe podłączenie do smartfona lub tabletu działającego w oparciu o system Android dodatkowych, przydatnych akcesoriów takich jak na przykład: pełna klawiatura komputerowa, myszka, modem zewnętrzny, dysk twardy lub zwykły pendrive. Dzięki możliwościom OTG do telefonu można też podłączyć np. pada do gier, co może się bardzo spodobać zapalonym graczom, gdyż bardzo ułatwi rozgrywkę, zwłaszcza w tytuły akcji. Są też urządzenia takie jak zewnętrzne wzmacniacze muzyczne, które przydadzą się melomanom.

Fizyczna, osobna klawiatura pozwala na to, by użyć smartfona do pracy, chociażby podczas wyjazdu. Łatwiej bowiem wziąć ze sobą niewielką klawiaturę i pisać na telefonie niż dźwigać całego laptopa. Dłuższe teksty będzie zresztą zawsze wygodniej pisać z użyciem klawiatury fizycznej niż ekranowej.

Klawiatura z adapterem MicroUSB

Klawiatura z adapterem Micro USB pozwalającym podpiąć ją do urządzeń z takim właśnie gniazdem

Z kolei dzięki podłączeniu pendrive można szybko przenieść pliki, ale też dokonać błyskawicznej kopii zapasowej danych. OTG pozwala wydobyć ze smartfona właściwości, które posiada on jako de facto pełnoprawny komputer. Android potrafi współpracować i sprawnie rozpoznaje bardzo różne urządzenia. W tabletach może się to udogodnienie szczególnie przydać, jeśli posiadamy model bez łączności LTE czy 5G. Można do niego dzięki złączu USB podłączyć po prostu zewnętrzny modem.

Co jest potrzebne do korzystania z OTG?

By skorzystać z funkcji OTG, wystarczy upewnić się, że nasz smartfon obsługuje tę funkcję (w dalszej części wyjaśnię jak), trzeba też zakupić specjalny kabel (na szczęście nie są to duże koszty, adaptery tego typu można zakupić  już za ok. 20 zł). Jeśli chcemy podłączyć więcej niż jedno urządzenie jednocześnie (np. mysz i klawiaturę), dla Androida także nie jest to problem – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni HUB z kilkoma wyjściami.

Adapter USB C

Adapter USB 3.0 do USB C/Micro USB

Są też w sprzedaży urządzenia, które nie potrzebują przejściówek – dyski zewnętrzne, pendrive’y, które mają już wbudowane złącza typu USB C lub Micro USB, a te są dziś najpopularniejsze w smartfonach. Jedyny poważniejszy problem, jaki można napotkać przy podłączaniu urządzeń do smartfona, to to iż (te większe) nie zadziałają z powodu zbyt słabego zasilania płynącego z wejścia USB. Dotyczy to głównie dużych dysków zewnętrznych – ale tę niedogodność też można obejść, zakupując dedykowany kabel z dodatkowym wyjściem do zasilania.

Adapter USB C

Przejściówka USB C na USB A

Jak sprawdzić, czy nasz smartfon obsługuje USB OTG

Teoretycznie powinien go obsługiwać każdy smartfon wyposażony w gniazdo USB i działający pod kontrolą Androida. Sam system operacyjny ma bowiem wbudowaną obsługę urządzeń peryferyjnych. Niestety część producentów smartfonów programowo blokuje w swoim sprzęcie możliwość łatwego podłączenia klawiatury czy Pada ze znanych tylko sobie powodów.

USB OTG

Logo certyfikatu USB OTG — jeśli widać je na opakowaniu, nasz smartfon/tablet spełnia jego standardy

To czy akurat nasz telefon obsługuje tę funkcję, sprawdzimy na dwa sposoby – jeśli posiadamy oryginalne pudełko, możemy zobaczyć, czy nie ma tam znaku certyfikacji OTG, jeśli jest, zyskujemy pewność, że funkcja działa. Jeśli nie dysponujemy opakowaniem, można ze sklepu Play Google ściągnąć aplikację USB OTG Checker i za jej pomocą sprawdzić to w kilka sekund.

A co z iPhone’ami?

Telefony Apple na razie nie są wyposażone w gniazdo USB, tylko autorskie złącze giganta z Cupertino — Lightning, nie znaczy to jednak, że do smartfonów tego producenta nie da się podłączyć zewnętrznych urządzeń. Nie będzie to co prawda pełnoprawne OTG, do którego podłączymy bardzo wiele peryferiów, ale zadziała spora część pamięci zewnętrznych. Do części z nich trzeba będzie nabyć przejściówkę Lightning-USB, część – np. pendrive czy czytniki kart SD ma już wbudowane wyjścia pasujące do urządzeń z logo nadgryzionego jabłka.

USB OTG bardzo się przydaje

Korzystając ze smartfonów, bardzo często zapominamy, że nie jest to jedynie telefon z aparatem fotograficznym. Dzisiejsze inteligentne smart-słuchawki mają już w zasadzie moc komputerów i nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać w pełni drzemiący w nich potencjał.

HUB USB

HUB Micro USB pozwalający podpiąć do smartfona kilka urządzeń naraz

Naszym sprzymierzeńcem jest tu system Android, który potrafi znacznie więcej, niż wydaje się większości użytkowników – jedną z tych umiejętności jest właśnie obsługa wielu urządzeń peryferyjnych. Naszym zadaniem pozostaje zatem odpowiedni dobór kabla rozszerzającego możliwości naszego urządzenia – kluczowe jest, by miał wyjście zgodne z gniazdem naszego telefonu. Praktycznie wszystkie nowe telefony mają już gniazdo USB C, jedynie w starszych można jeszcze spotkać port Micro, lub Mini USB.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane