Smartfon to nie tylko urzÄ…dzenie do komunikacji, ale także osobisty asystent, który przechowuje wiele informacji o naszym życiu. ZdjÄ™cia, wiadomoÅ›ci, kontakty, hasÅ‚a, lokalizacja — wszystko to może być zagrożone, jeÅ›li nie zadbamy o odpowiednie ustawienia prywatnoÅ›ci. Oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zwiÄ™kszyć poziom ochrony swoich danych na smartfonie.
Włączamy uwierzytelnianie dwuskładnikowe
Uwierzytelnianie dwuskÅ‚adnikowe to Å›wietny sposób na zabezpieczenie wszelkich używanych przez nas kont internetowych (także tych na smartfonie). Trzeba mieć Å›wiadomość, że każde hasÅ‚o może zostać zÅ‚amane przez hakerów, lub zostać ujawnione naszÄ… osobistÄ… nieuwagÄ™. Uwierzytelnianie dwuskÅ‚adnikowe praktycznie eliminuje tego typu zagrożenia – gdyż potrzeba dwóch niezależnych etapów weryfikacji do zalogowania. Oznacza po prostu, że trzeba drugiego sposobu, aby pokazać, systemowi kim jesteÅ›my, kiedy logujemy siÄ™ na nasze konto. Może to być coÅ›, co tylko my znamy, najczęściej odpowiedź na konkretne prywatne pytanie, dużo wygodniejsze jest jednak korzystanie z weryfikacji za pomocÄ… biometrii smartfona (przez, chociażby zbliżenie palca do czytnika linii papilarnych).
Jest to tak skuteczne, ponieważ hakerzy nie mają dostępu do tego dodatkowego zabezpieczenia. Nawet jeśli złamią hasło podstawowe, to nie będą mieli naszego odcisku palca lub aplikacji weryfikacyjnej na smartfonie.
Aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na urządzeniu z Androidem, trzeba:
- otworzyć własne konto Google,
- w panelu nawigacyjnym przejść do zakładki Bezpieczeństwo,
- w sekcji Logowanie się do Google wybieramy Weryfikacja dwuetapowa, a następnie Rozpocznij.
W dalszych krokach trzeba postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Ograniczamy wyświetlanie prywatnych powiadomień
Kilka razy zdarzyÅ‚o mi siÄ™, że daÅ‚em komuÅ› znajomemu smartfona, np. w celu przejrzenia zdjęć czy jakiejÅ› strony internetowej, a w tym czasie na ekranie wyÅ›wietlaÅ‚y siÄ™ powiadomienia o nadchodzÄ…cych wiadomoÅ›ciach od innych bliskich osób z fragmentami ich treÅ›ci. PrzeżywaÅ‚em stres, gdyż czÄ™sto byÅ‚y to caÅ‚kowicie prywatne, wrażliwe sprawy. Tymczasem można bardzo szybko uniemożliwić aplikacjom (różnym, nie tylko wiadomoÅ›ciom) wysyÅ‚anie niedyskretnych powiadomieÅ„ na ekran gÅ‚ówny. Jak to zrobić? WyjaÅ›niamy:
- otwieramy aplikacjÄ™ Ustawienia na telefonie,
- następnie klikamy pozycję Aplikacje i powiadomienia, a w kolejnym kroku Powiadomienia,
- tam, w sekcji Ekran blokady wybieramy opcjÄ™ Powiadomienia na ekranie blokady lub np. Na ekranie blokady (nazwy mogÄ… siÄ™ różnić w zależnoÅ›ci od modelu telefonu),
- na koniec wybieramy opcję Nie pokazuj powiadomień.
Zabraniamy aplikacjom dostępu do kamery i mikrofonu
Każdy wyposażony w mikrofon i kamerÄ™ smartfon może nas nagrywać i podsÅ‚uchiwać, jeÅ›li hakerom uda siÄ™ zainstalować na nim szpiegujÄ…cÄ… aplikacjÄ™. Tymczasem gÅ‚os i twarz to sÄ… akurat te obszary, które powinny pozostać zawsze chronione. NajÅ‚atwiej i najszybciej zrobimy to, odcinajÄ…c wszystkim (w tym potencjalnie groźnym) aplikacjom staÅ‚y dostÄ™p do mikrofonu i kamery. By to zrobić, należy:
- przejść do aplikacji Ustawienia,
- wybrać zakładkę Prywatność,
- następnie w Menedżerze uprawnień można podejrzeć (osobno) uprawnienia kamery i mikrofonu,
- można tam zweryfikować, które aplikacje majÄ… uprawnienia do aparatu i mikrofonu,
- wyÅ‚Ä…czamy lub ograniczamy im ów dostÄ™p.
Jeśli chodzi o konkretne ustawienia dostępu do kamery i smartfona, to mamy do dyspozycji kilka opcji.
- DostÄ™p przez caÅ‚y czas: aplikacja może korzystać z uprawnienia w dowolnym momencie, nawet jeÅ›li z niej nie korzystamy. Jest to ustawienie potencjalnie szczególnie niebezpieczne.
- Tylko podczas korzystania z aplikacji: aplikacja może korzystać z kamery lub mikrofonu tylko wtedy, gdy jej używamy.
- Pytanie za każdym razem: za każdym razem, gdy uruchomimy aplikacjÄ™, pojawi siÄ™ monit o zezwolenie. Może korzystać z uprawnienia, dopóki nie zakoÅ„czysz pracy z aplikacjÄ….
- Nie zezwalaj: aplikacja nie może korzystać z kamery lub mikrofonu, nawet w trakcie używania jej.
Smartfon powinien być naszą tarczą chroniącą prywatność. Fot. Unsplash
Odbieramy uprawnienia aplikacjom
InstalujÄ…c kolejne aplikacje na smartfonie, czÄ™sto by zacząć z nich korzystać, musimy wyrazić zgodÄ™ na ich dostÄ™p do poszczególnych funkcji urzÄ…dzenia. Zwykle przy okazji robimy to „hurtowo”, nawet nie zwracajÄ…c uwagi, na jakie uprawnienia siÄ™ zgadzamy. To bÅ‚Ä…d, gdyż wiele z tych zgód jest np. dziwna.
WidziaÅ‚em, chociażby aplikacjÄ™ rowerowÄ…, która wymagaÅ‚a dostÄ™pu do biblioteki ze zdjÄ™ciami – trochÄ™ mnie to zirytowaÅ‚o, gdyż nie widziaÅ‚em zwiÄ…zku miÄ™dzy rejestracjÄ… przebytej trasy a przeglÄ…daniem moich prywatnych zdjęć. NajwiÄ™cej zgód wymagajÄ… zwykle aplikacje korzystajÄ…ce z geolokalizacji, ale teraz to siÄ™ zmienia, wiele programów wymusza zgody na zapas, co jest szczególnie irytujÄ…ce.
Na szczęście wszystkie te uprawnienia możemy odebrać równie szybko, jak je nadaliÅ›my. By to zrobić, należy:
- na telefonie otwieramy aplikacjÄ™ Ustawienia,
- następnie klikamy pozycję Aplikacje,
- w kolejnym kroku wybieramy te aplikacje, których ustawienia zamierzamy zmienić,
- następnie klikamy pozycję Uprawnienia,
- tam wyÅ›wietlÄ… siÄ™ te uprawnienia, które przyznaliÅ›my podczas instalacji,
- by je ustawić na nowo, klikamy w nie, a następnie wybieramy opcję Zezwalaj lub Nie zezwalaj (jeśli chcemy uprawnienie odebrać).
Rezygnacja ze spersonalizowanych reklam
W aplikacjach smartfonów wyÅ›wietlajÄ… siÄ™ reklamy. To jest uciążliwe samo w sobie, ale czÄ™sto nie mamy nawet Å›wiadomoÅ›ci, jak intensywnie producent smartfona zbiera nasze prywatne informacje, po to, by te reklamy później w sposób „dopasowany” do naszych zainteresowaÅ„ wyÅ›wietlić.
O ile nie da się całkowicie wyłączyć samych reklam, jesteśmy w stanie szybko sprawić, by do ich wyświetlania nie używano naszych osobistych informacji.
By to zrobić trzeba:
- przejść do Ustawień,
- następnie (z reguły, to zależy od marki smartfona) Hasła i bezpieczeństwo, potem Prywatność,
- w kolejnym kroku Usługi reklam (tam można odznaczyć działanie tej funkcji).
Podobne ustawienia można (i warto) zastosować także dla samego konta Google. Lepsza ochrona danych to sprawa najwyżej kilku chwil spÄ™dzonych na wprowadzeniu nowych ustawieÅ„ w menu telefonu, tymczasem to od nich może zależeć bezpieczeÅ„stwo naszych prywatnych plików, informacji o osobistym życiu, dostÄ™pie do kont bankowych i kont w serwisach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, dlatego trzeba o to zadbać.
Podsumowanie
Te proste kroki pomogą ci zwiększyć poziom prywatności na swoim smartfonie i chronić swoje dane przed niepożądanym dostępem. Pamiętaj jednak, że żadne ustawienie nie zapewni nikomu stuprocentowej ochrony i zawsze zachowuj ostrożność przy korzystaniu z internetu.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE