Istnieje kilka różnych sposobów przenoszenia plików z urzÄ…dzenia na urzÄ…dzenie, ale ciÄ…gle nadal gÅ‚ównym, choć być może wcale nie tak wygodnym, jak przenoszenie bezprzewodowe, pozostaje użycie pendrive. KiedyÅ›, gdy prawie wszyscy posiadali komputery z systemem Windows, nie nastrÄ™czaÅ‚o to żadnych trudnoÅ›ci. WystarczyÅ‚o skopiować pliki i przenieść je na inne urzÄ…dzenie.
DziÅ› sytuacja wyglÄ…da zupeÅ‚nie inaczej. Wiele osób posiada laptopy i komputery stacjonarne Apple (a także np. z Linuxem), które używajÄ… innego systemu plików niż Windows, w efekcie pendrive sformatowany w nieodpowiedni sposób w jednym urzÄ…dzeniu nie bÄ™dzie mógÅ‚ być odczytany na drugim. O ile bowiem istnieje coÅ› takiego jak zgodność formatów na poziomie samych plików, to jednak sposób, w jaki zostaÅ‚y one zapisane i sformatowane, jest różny w poszczególnych systemach i bywa niekompatybilny.
Systemy plików – czym siÄ™ od siebie różniÄ…?
System (format) plików to w maksymalnym uproszczeniu sposób, w jaki zostanÄ… one zapisane na dysku. GÅ‚ówne systemy operacyjne dostÄ™pnych na rynku komputerów posiadajÄ… wÅ‚asne, różniÄ…ce siÄ™ miÄ™dzy sobÄ… systemy plików. ZostaÅ‚y one opracowane tak, by w maksymalnym stopniu wykorzystywać możliwoÅ›ci i specyfikÄ™ danego systemu operacyjnego. Na szczęście istniejÄ… systemy plików, które mogÄ… zostać odczytane na bardzo różnych urzÄ…dzeniach i praktycznie we wszystkich systemach. Do najważniejszych systemów plików, jakie obecnie możemy spotkać na różnych urzÄ…dzeniach, należą:
FAT32
To jeden z najstarszych i najbardziej wszechstronnych formatów, którego gÅ‚ównÄ… zaletÄ… jest ogromna kompatybilność z różnymi urzÄ…dzeniami. Pliki zamieszczone na dysku sformatowanym w tym formacie plików odczytamy zarówno na Windows (w wersjach od 98 i nowszych), macOS (także wczeÅ›niejsze wersje OS X), na smartfonach z systemem Android, a także na komputerach z Linuxem, w wiÄ™kszoÅ›ci konsol do gier, telewizorów, aparatów foto. WadÄ… tego formatu plików jest to, że nie daje on możliwoÅ›ci nadawania uprawnieÅ„ dostÄ™pu oraz przede wszystkim ograniczony rozmiar przesyÅ‚anych pojedynczych plików, który wynosi zaledwie 4GB. Nie nadaje siÄ™ zatem do zastosowania dużych pendrive’ach i przy transferze plików o bardzo dużych rozmiarach na przykÅ‚ad dÅ‚uższych filmów w 4K.
exFAT
Tak jak poprzedni, także i ten format plików zostaÅ‚ stworzony przez Microsoft. Celem jego wdrożenia byÅ‚o wyeliminowanie gÅ‚ównej wady, jakÄ… staÅ‚o siÄ™ z czasem ograniczenie wielkoÅ›ci obsÅ‚ugiwanych plików do 4GB. Przy okazji usuniÄ™to też inny problem, który polegaÅ‚ na tym, że w poprzedniej generacji byÅ‚ też limit iloÅ›ci elementów w jednym katalogu. W exFAT tego nie ma. Ten system plików powinien być kompatybilny z urzÄ…dzeniami pracujÄ…cymi pod kontrolÄ… Windows (od wersji XP), macOS, Linux (od jÄ…dra 5.4), Androida, z aparatami foto, urzÄ…dzeniami PVR, i np. telewizorami. Niestety to tylko teoria, gdyż ciÄ…gle można natrafić na losowe sprzÄ™ty tego typu, które nie rozpoznajÄ… pendrive sformatowanego w tym standardzie.
NTFS
To w tym momencie domyÅ›lny format plików w systemach opartych o Windows. W zasadzie nie jest kompatybilny z innymi formatami, natomiast może siÄ™ przydać przy przenoszeniu plików z komputera z Windows na inny komputer pracujÄ…cy pod kontrolÄ… Windows. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków próby przeniesienia plików na sprzÄ™t z innym systemem, dyski sformatowane w tym formacie mogÄ… okazać siÄ™ bezużyteczne – albo bÄ™dÄ… kompletnie nie do użytku (nie zostanÄ… w ogóle wykryte), lub w najlepszym przypadku pozwolÄ… tylko na odczytanie zawartoÅ›ci (lub format na nowo, czyli caÅ‚kowite skasowanie zawartoÅ›ci bez jej odczytania). Nie bÄ™dzie można natomiast nic na nich zapisać w razie potrzeby.
EXT4
To z kolei system plików przygotowany dla komputerów pracujÄ…cych pod kontrolÄ… Linuksa. Formatowanie z jego pomocÄ… pendrive ma sens tylko wtedy, gdy bÄ™dziemy przenosić zawartość jedynie miÄ™dzy urzÄ…dzeniami pracujÄ…cymi pod kontrolÄ… tego wÅ‚aÅ›nie systemu. W przeciwnym razie dysk nie zostanie w ogóle rozpoznany.
HFS+
Jest to system plików używany przez firmÄ™ Apple, zastÄ…piÅ‚ stosowany kiedyÅ› starszy format HFS (Hierarchical File System) jako gÅ‚ówny system plików wykorzystywany w komputerach iMac oraz różnych typach sprzÄ™tu z zainstalowanym systemem operacyjnym macOS. HFS+ obsÅ‚uguje znacznie wiÄ™ksze pliki (adresy bloków alokacji majÄ… dÅ‚ugość 32 bitów zamiast 16 bitów) niż HFS oraz korzysta z Unikodu przy zapisywaniu nazw plików, oraz folderów. Nazwy plików w HFS+ mogÄ… mieć maksymalnÄ… dÅ‚ugość 255 znaków, tymczasem w HFS mogÅ‚y mieć ich maksymalnie 31. Pliki zapisane na dyskach sformatowanych przy użyciu tego systemu, nie bÄ™dÄ… mogÅ‚y być odczytane nigdzie poza komputerami i urzÄ…dzeniami Apple.
W jakim systemie plików sformatować pendrive?
JeÅ›li chcemy mieć pewność, że plik zapisany na dysku bÄ™dzie można odczytać na dowolnym urzÄ…dzeniu (a przy okazji wielkość tego pliku nie przekroczy 4GB), wówczas należy skorzystać ze sprawdzonego formatu FAT32. Oferuje on najwiÄ™kszÄ… kompatybilność.
JeÅ›li natomiast chcemy przenieść pliki wiÄ™ksze niż 4GB, nie wiemy jednak pod jakim systemem pracuje komputer lub urzÄ…dzenie odbiorcy, najlepszym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie exFAT (format ten sprawdzi siÄ™ też doskonale przy przenoszeniu plików pomiÄ™dzy komputerami z Windows od XP w górÄ™). Niestety tak jak wspomniaÅ‚em wczeÅ›niej, nie ma 100% pewnoÅ›ci, iż zadziaÅ‚a.
Gdy korzystamy wyÅ‚Ä…cznie z ekosystemów danej marki, chcemy przenosić dane z jednego komputera iMac na inny z logo nadgryzionego jabÅ‚ka lub iPhone’a, najlepiej jest skorzystać z systemu plików rekomendowanego przez tÄ™ wÅ‚aÅ›nie firmÄ™. Pozwoli to w peÅ‚ni wykorzystać wszystkie funkcje i udogodnienia, jakie dany system oferuje, czÄ™sto wykraczajÄ…ce poza to, co z najdziemy w FAT32 lub exFAT.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE