Dyski póÅ‚przewodnikowe technicznie sÄ… wielkim przeÅ‚omem wzglÄ™dem tradycyjnych dysków HDD. Te ostatnie sÄ… dyskami mechanicznymi, zbudowanymi z obracajÄ…cych siÄ™ z wielkÄ… prÄ™dkoÅ›ciÄ… talerzy magnetycznych, na których dane zapisuje i odczytuje specjalna ruchoma gÅ‚owica. Każdy taki dysk skÅ‚ada siÄ™ z wielu części (nawet kilkuset), co potencjalnie niesie spore ryzyko uszkodzeÅ„ mechanicznych. Z kolei dyski SSD majÄ… zupeÅ‚nie innÄ… budowÄ™, skÅ‚adajÄ… siÄ™ z póÅ‚przewodników - specjalnych koÅ›ci pamiÄ™ci (dostÄ™pnych jest kilka ich typów, o czym poniżej).
Wielka kariera dysków SSD wynika przede wszystkim z ich szybkoÅ›ci. Wymiana tradycyjnego dysku na dysk SSD nawet na starym komputerze przynosi zazwyczaj kilkukrotny wzrost wydajnoÅ›ci i jest od razu zauważalna przez użytkownika. Z kolei w nowych komputerach stosuje siÄ™ nowe typy dysków SSD posiadajÄ…cych interfejsy zdolne do transmisji danych z prÄ™dkoÅ›ciami nawet kilkanaÅ›cie razy wiÄ™kszymi niż w przypadku tradycyjnych HDD. W minionych latach najwiÄ™kszÄ… barierÄ… przy zakupie dysków póÅ‚przewodnikowych byÅ‚a jednak ich bardzo wysoka cena, co znacznie spowalniaÅ‚o rozwój branży, ale od jakiegoÅ› czasu spadajÄ… ceny pamiÄ™ci a w Å›lad za nimi także i dysków, co znacznie zwiÄ™kszyÅ‚o ich dostÄ™pność i tym samym popyt na rynku.
JeÅ›li już zdecydujesz siÄ™ na zakup dysku SSD, powinieneÅ› wiedzieć kilka podstawowych rzeczy, które sprawiÄ…, że zakupiony sprzÄ™t bÄ™dzie wydajnie wspóÅ‚pracować z obecnie posiadanym lub nowym komputerem. Na co zwrócić najwiÄ™kszÄ… uwagÄ™?
1. Interfejs dysku
Obecnie w sprzedaży sÄ… dyski w 3 gÅ‚ównych formatach - SATA, M.2 oraz PCI Express. Tu wybór modelu zależy od możliwoÅ›ci komputera i twoich zasobów finansowych. NajtaÅ„sze sÄ… dyski z interfejsem SATA, które można podÅ‚Ä…czyć do wiÄ™kszoÅ›ci używanych komputerów - i choć sÄ… to najwolniejsze dyski SSD, zapewniÄ… wzrost wydajnoÅ›ci operacji na plikach (a wiÄ™c i caÅ‚ego komputera) o okoÅ‚o 3-4 razy (przesyÅ‚ do ok. 500 MB/s, przy tradycyjnym HDD osiÄ…gajÄ…cym zaledwie 150 MB/s).
Nieco droższe (choć pojawiajÄ… siÄ™ już modele w cenach zbliżonych do SATA) sÄ… dyski w formacie M.2. Jest to nowy interfejs przesyÅ‚u danych, gniazda tego typu znajdujÄ… siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie na w miarÄ™ nowych pÅ‚ytach gÅ‚ównych i pozwalajÄ… na komunikacjÄ™ zarówno w ramach magistrali SATA jak i PCI Express (NVMe). JeÅ›li masz zamiar rozbudowywać już dziaÅ‚ajÄ…cy komputer, koniecznie należy sprawdzić przed zakupem, czy w ogóle on ten typ zÅ‚Ä…cza posiada. ZaletÄ… tego interfejsu jest to, że - dyski M.2 sÄ… bardzo maÅ‚e, podÅ‚Ä…cza siÄ™ je niemal tak samo jak pamięć RAM, do dedykowanego gniazda na pÅ‚ycie gÅ‚ównej, przez co nie wymagajÄ… żadnych dodatkowych kabli i nie zajmujÄ… miejsca w obudowie. MożliwoÅ›ci transferu sÄ… tu ogromne - do 3500-4000 MB/s, jednak zależy to od samego dysku. NajtaÅ„sze dyski M.2 bÄ™dÄ… miaÅ‚y transfery identyczne jak magazyny SATA. Obecnie przy nowych komputerach jest to najbardziej optymalny wybór.
Stosunkowo najmniej popularne wÅ›ród dysków konsumenckich sÄ… dyski z klasycznym zÅ‚Ä…czem PCI Express. Wynika to gÅ‚ównie z tego, że w tym obszarze dostÄ™pne sÄ… gÅ‚ównie bardzo drogie, profesjonalne dyski do wysokospecjalistycznych zastosowaÅ„. Dyski takie wyglÄ…dajÄ… jak typowe karty rozszerzeÅ„ do komputera i wpina siÄ™ je w znajdujÄ…ce siÄ™ na pÅ‚ycie gÅ‚ównej klasyczne gniazda PCI Express. Można też kupić specjalne karty rozszerzeÅ„ PCI Express, które majÄ… wbudowane sloty M.2 NVMe, co pozwala na budowÄ™ superwydajnych macierzy zÅ‚ożonych z kilku dysków.
2. Budowa dysku SSD
Jest to ważny element, jednakże jest on pomijany zarówno przez sprzedawców, jak i czÄ™sto nawet samych producentów, którzy informacjÄ™ tÄ… chowajÄ… do szczegóÅ‚owych specyfikacji technicznych, a te czyta niewiele osób. Generalnie wszystkie dyski SSD majÄ… bardzo zbliżonÄ… budowÄ™ - jednak różniÄ… siÄ™ pewnymi szczegóÅ‚ami, które w bardzo dużym stopniu wpÅ‚ywajÄ… na ich wytrzymaÅ‚ość i niezawodność.
W tym momencie na rynku dostÄ™pne sÄ… w zasadzie dyski pracujÄ…ce w oparciu o 4 typy pamiÄ™ci - SLC, MLC, TLC i QLC. Oznaczenia te różnicujÄ… bardzo ważny parametr - a mianowicie to, jak dużo danych można zapisać w jednej komórce dysku. To ważne, bo w odróżnieniu od starych dysków talerzowych, które ograniczaÅ‚a jedynie ich fizyczna spójność, tu każda komórka ma swój limit zapisu, po przekroczeniu którego stanie siÄ™ po prostu bezużyteczna.
Najlepsze pod tym wzglÄ™dem sÄ… dyski oparte na pamiÄ™ciach SLC, gdzie każda komórka ma limit żywotnoÅ›ci wynoszÄ…cy ok. 100 000 cykli kasowania i zapisu, ale już np. najpopularniejsze (bo przystÄ™pne cenowo) obecnie pamiÄ™ci TLC majÄ… limit w granicach zaledwie 500-3000 cykli. Wszystko to prowadzi do jeszcze jednego, pokazywanego przez producentów dysku wskaźnika, jakim jest TBW.
3. TBW (Total Bytes Written)
Parametr ten pokazuje, ile danych bÄ™dzie można zapisać na dysku SSD zanim wyczerpiÄ… siÄ™ limity cykli tylu komórek, że dysk ten nie bÄ™dzie już w stanie dalej funkcjonować.
Generalnie w obecnie dostępnych w sklepach tanich dyskach opartych o kości TLC, TBW wynosi ok. 150-200 (chociaż oczywiście są wyjątki). Oznacza to, że jeśli kupisz dysk o pojemności 250 GB, będzie można go w całości zapisać ok. 600-800 razy. Po tym czasie po prostu przestanie działać.
Producenci bardzo często podają że ich sprzęt otrzymuje 5-letnią gwarancję, co wygląda niezwykle atrakcyjnie, ale należy pamiętać, że nie dotyczy to limitu TBW. Po jego wyczerpaniu dysk po prostu przestanie działać a gwarancja tego nie obejmuje.
Przy okazji warto wspomnieć, że producenci dysków stosujÄ… różne sztuczki by wydÅ‚użyć ich żywotność. Np. faktyczna pojemność dysku jest czÄ™sto wiÄ™ksza niż ta deklarowana na opakowaniu, gdyż dysk posiada niejako "zapasowe" komórki, które w miarÄ™ zużywania siÄ™ pozostaÅ‚ych zaczynajÄ… odgrywać rolÄ™ ich zamienników. Wszystko jest oczywiÅ›cie w peÅ‚ni zautomatyzowane.
Producenci dysków deklarujÄ…, że zwykÅ‚y użytkownik komputera jest w stanie zapisać normalnie użytkujÄ…c urzÄ…dzenie zaledwie kilka TB rocznie, co przynajmniej teoretycznie przekÅ‚adaÅ‚oby siÄ™ na kilkunastoletniÄ… żywotność. Niestety jest to sprawa bardzo indywidualna i warto mieć Å›wiadomość istnienia ograniczeÅ„. Ale warto też wiedzieć, że zazwyczaj wytwórcy dysków dostarczajÄ… też do pobrania oprogramowanie, które pozwala sprawdzić, jaki jest stan "zużycia" dysku i kontrolować na bieżąco jego parametry. Korzystanie z takiego oprogramowania pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.
Zakup SSD to dobra inwestycja
Zakup dysku SSD do używanego w domu komputera stacjonarnego czy laptopa jest zawsze dobrym rozwiÄ…zaniem. Przede wszystkim przyniesie ogólny wzrost wydajnoÅ›ci sprzÄ™tu, zauważalny już w trakcie instalacji systemu operacyjnego, który ulegnie znacznemu skróceniu. Później, w czasie codziennego użytkowania komputer bÄ™dzie po prostu dużo szybszy niż wczeÅ›niej. Warto jednak pamiÄ™tać, że warunkiem uzyskania odczuwalnej poprawy wydajnoÅ›ci jest przeniesienie systemu operacyjnego (czyli najczęściej instalacja od nowa) na nowy dysk.
W przypadku nowych komputerów zakup dysku SSD to już wÅ‚aÅ›ciwie konieczność - chociażby w sytuacji, gdy chcesz uzyskać zadowalajÄ…cÄ… wydajność najnowszych gier wideo. Dysk póÅ‚przewodnikowy wyraźnie skróci czasy Å‚adowania nowych plansz i lokacji, sprawi, że caÅ‚a gra bÄ™dzie mieć mniej zacięć.
Przy zakupie nowego komputera warto rozważyć kombinacjÄ™ 2 dysków: jeden mniejszy SSD sÅ‚użący jako miejsce na instalacjÄ™ systemu operacyjnego i najbardziej wymagajÄ…cych programów oraz gier, natomiast drugi znacznie wiÄ™kszy dysk HDD jako magazyn na pliki, zdjÄ™cia, filmy itp. Ma to sens, gdyż duże dyski HDD sÄ… znacznie taÅ„sze od najbardziej pojemnych dysków SSD, a do przechowywania sporadycznie używanych materiaÅ‚ów w zupeÅ‚noÅ›ci wystarczÄ…. Zakup bardzo dużego dysku SSD to ciÄ…gle wydatek ogromny, rzÄ™du kilku tysiÄ™cy zÅ‚otych.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE