1. Najważniejsza jest technologia budowy ekranu
Współczesne ekrany TV wytwarzane są właściwie w 4 podstawowych technologiach: LCD, LED, QLED i OLED, przy czym LED to tak naprawdę ulepszone LCD. Telewizory LCD/LED to obecnie najbardziej rozpowszechniona i jednocześnie stosunkowo tania technologia, OLED i QLED są znacznie droższe, choć trzeba od razu zaznaczyć, że przeważnie oferują znacznie lepszą jakość wyświetlanego obrazu.
LCD - Centralnym mechanizmem telewizorów wykonanych w tej technologii są lampy CCFL, które oświetlają generowane na ekranie piksele. Światło przechodzi przez specjalne filtry polaryzujące, a następnie trafia na ciekły kryształ (LCD - liquid-crystal display), w efekcie następuje wyświetlenie określonej barwy. Największa zaletą tego typu konstrukcji jest niski pobór energii. Warto jednak wiedzieć, że telewizory tego typu najlepiej wyświetlają obraz w jego natywnej rozdzielczości, czyli gdy kupimy telewizor 4K LCD, a będziemy wyświetlać na nim obrazy w innej rozdzielczości (np. 720p) w najtańszych modelach obraz może być nieco rozmyty. Ważną rolę odgrywa tu także parametr czasu reakcji – jeśli będzie zbyt wysoki, może się pojawić bardzo nieprzyjemne rozmywanie obrazu w dynamicznych scenach.
LED - Telewizory LED także mają matryce ciekłokrystaliczne, ale wykorzystywane do ich budowy diody same emitują światło. W efekcie drastycznie wzrasta ich współczynnik kontrastu, poprawia to także odwzorowanie kolorów co zapewnia znacznie lepszy obraz, zwłaszcza jeśli telewizor ma funkcję Full LED (diody są rozmieszczone pod całym ekranem, a nie tylko na krawędziach - jak w tańszych modelach). Jedyną poważniejszą wadą telewizorów LED jest to, że mają gorsze od podstawowych modeli LCD kąty widzenia.
QLED - To autorski wynalazek Samsunga, który dzięki technologii quantum dot (nanokryształów instalowanych między podświetleniem a filtrami polaryzacyjnymi), niemal do perfekcji doprowadził ekrany LED, których ten system jest rozwinięciem. Telewizory QLED charakteryzują się znakomitymi kolorami oraz wyższym niż w typowych ekranach LED i LCD współczynnikiem kontrastu. QLEDy to także rewelacyjny - dzięki większej jasności ekranu efekt HDR.
OLED - W tej technologii zamiast klasycznych diod LED używa się specjalnych, organicznych (stąd "O") samoświecących materiałów. Każdy piksel na ekranie ma dzięki temu odrębne i w pełni wygaszalne podświetlenie, co w odróżnieniu od wszystkich innych technologii zapewnia - po pierwsze nieskończony kontrast, po drugie perfekcyjną czerń, a po trzecie rzucające wprost na kolana kolory. Ekrany OLED mają wiele zalet - niepowtarzalna jakość obrazu, mogą być cienkie (gdyż to podświetlenie zazwyczaj zajmuje dużo miejsca), dają doskonałe kąty widzenia, są pozbawione wszelkich artefaktów i rozmyć charakterystycznych dla paneli LCD. Wadą jest nieco słabszy niż w QLEDach i LEDach HDR, wysoka cena (zwłaszcza przy dużych przekątnych ekranu) oraz niższa - ze względu na pojawiające się z czasem słabnięcie siły świecenia pikseli (choć nadal zadowalająco wysoka, sięgająca min. 10-20 lat) żywotność samego wyświetlacza.
KOMENTARZE (394) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE