Czwartek , 03 Kwiecień 2025

Wyświetlacze e-ink. Co to za technologia, jak działa i do czego najlepiej się nadaje?

   21.10.2022
Wydawałoby się, że w dobie kolorowych wyświetlaczy LCD czy OLED taka technologia jak e-ink, zwana też e-papierem nie ma racji bytu. W końcu na błyszczących, jasnych ekranach tabletów z pozoru wszystko widać idealnie. Tymczasem urządzenia z e-inkiem nie tylko nie tracą, ale wręcz zyskują na popularności, pojawiają się też nowe zastosowywania, na przykład w smartwatchach. Oto nasz krótki przewodnik po technologii e-ink.
Czytniki e-ink pozwalają na lekturę bez męczenia oczu

WyÅ›wietlacze z e-papieru pojawiÅ‚y siÄ™ przede wszystkim jako część czytników do książek i prasy. WprowadziÅ‚ je do powszechnej Å›wiadomoÅ›ci koncern Amazon w swoich popularnych czytnikach Kindle, od tego czasu stosujÄ… je i rozwijajÄ… wszyscy liczÄ…cy producenci tego typu urzÄ…dzeÅ„. Sama technologia byÅ‚a znana wiele lat wczeÅ›niej.

Swego czasu na rynek e-bookingu próbowaÅ‚o wejść Apple ze swoimi tabletami, ale sukcesu nie odniosÅ‚o z kilku powodów, z których gÅ‚ównym jest najważniejsza cecha e-ink: czytanie z niego nie mÄ™czy wzroku, tak jak z wyÅ›wietlaczy Å›wiecÄ…cych sztucznym Å›wiatÅ‚em.

Czytników z e-papieru możemy używać bowiem tak jak zwykÅ‚ej książki – zresztÄ… tak ta technologia zostaÅ‚a wymyÅ›lona i przygotowana. WyglÄ…d kart na takim wyÅ›wietlaczu ma maksymalnie przypominać prawdziwy druk. Można czytać pod różnymi kÄ…tami, nawet w najjaÅ›niejszym, sÅ‚onecznym Å›wietle. Nie bÄ™dzie tu żadnych refleksów ani znieksztaÅ‚ceÅ„. Jest to bardzo wygodne i naturalne w odbiorze. Å»aden ekran LCD nie jest siÄ™ w stanie nawet zbliżyć do takiego efektu.

Czytnik E-ink Carta

Czytnik z ekranem typu E-ink Carta. Cena ok.600 zł

E-ink – zasada dziaÅ‚ania

Choć ekrany z e-papieru sÄ… w stanie wyÅ›wietlać nie tylko druk ale i obrazy (w wiÄ™kszoÅ›ci urzÄ…dzeÅ„ monochromatyczne), to zasada ich dziaÅ‚ania jest zupeÅ‚nie różna od tej znanej z tradycyjnych wyÅ›wietlaczy ciekÅ‚okrystalicznych lub OLED. Ekran e-ink skÅ‚ada siÄ™ zwykle z powÅ‚ok polimeru, miÄ™dzy którymi znajduje siÄ™ strefa wypeÅ‚niona mikroskopijnymi kapsuÅ‚kami, z których każda ma grubość porównywalnÄ… z ludzkim wÅ‚osem.

KapsuÅ‚ki te sÄ… wypeÅ‚nione dwoma pigmentami – czarnym i biaÅ‚ym (każdy ma inny Å‚adunek elektryczny). Po obu stronach pola z kapsuÅ‚kami znajduje siÄ™ natomiast specjalna warstwa elektrod. Gdy przepuszczany jest przez nie prÄ…d, wytwarza siÄ™ wokóÅ‚ nich pole elektromagnetyczne, które przyciÄ…ga lub oddala różne kolory pigmentu w kapsuÅ‚kach. W ten sposób można formować to, co widzimy patrzÄ…c na wyÅ›wietlacz.

Jedne kapsuÅ‚ki sÄ… przyciÄ…gane do powierzchni ekranu, dziÄ™ki czemu widzimy na nim wzory i ksztaÅ‚ty, drugie przyciÄ…gane (przez dolne elektrody) do spodu, przez co znikajÄ… z pola widzenia. Elektrody o różnych kierunkach pola, mogÄ… je wytwarzać jednoczeÅ›nie, wówczas na wyÅ›wietlaczu zobaczymy najróżniejsze odcienie szaroÅ›ci (ciemniejsze lub jaÅ›niejsze  w zależnoÅ›ci od natężenia pola w poszczególnych elektrodach). CaÅ‚y proces dziaÅ‚ania elektrod i pigmentu nosi nazwÄ™ elektroforezy.

Fossil Hybrid HR

Zegarek (z funkcjami smart) z tarczą wykonaną jako wyświetlacz E-Ink - cena ok. 1000 zł

DziaÅ‚anie e-papieru jest niezwykle energooszczÄ™dne. Przede wszystkim taki ekran nie wymaga sztucznego podÅ›wietlenia, co już na wstÄ™pie znacznie obniża zużycie energii w stosunku do tradycyjnych wyÅ›wietlaczy. Energia pobierana jest wyÅ‚Ä…cznie do zmiany pozycji granulek z pigmentem. JeÅ›li wiÄ™c ustawimy stronÄ™ w książce, to dopóki jej nie przeczytamy i zmienimy na nastÄ™pnÄ…, wyÅ›wietlacz w ogóle nie pobiera energii. Dodatkowo, jeÅ›li strona jest zadrukowana równomiernie, przejÅ›cie na nastÄ™pnÄ… wymaga tylko drobnych korekt – przestawienia ogonków w literach itp. WiÄ™kszość czarnych punktów pozostaje w tych samych miejscach, zatem nie ma potrzeby ich ustawiania na nowo a tym samym zużywania prÄ…du z baterii.

Klasyczne wyÅ›wietlacze dziaÅ‚ajÄ… wedÅ‚ug innej filozofii – sztuczne Å›wiatÅ‚o z diod wymaga prÄ…du, dodatkowo dochodzi czÄ™stotliwość odÅ›wieżania ekranu – im wyższa, tym lepiej dla oczu ale gorzej dla baterii.

Najnowsze tablety posiadają odświeżanie na poziomie 60-144 Hz, czyli ekran wyświetla się na nowo co 60 do 144 razy na sekundę. W efekcie bateria tabletu starcza zwykle na 1 dzień użytkowania, tymczasem akumulator e-czytnika może bez ładowania pracować nawet wiele tygodni.

PocketBook 633 Color

Czytnik z kolorowym wyświetlaczem E-ink, Cena ok. 1000 zł

Technologie e-papieru

Na rynku funkcjonuje kilka różnych technologii e-papieru. Choć wszystkie majÄ… podobnÄ… zasadÄ™ dziaÅ‚ania, różniÄ… siÄ™ w szczegóÅ‚ach, majÄ… też różne możliwoÅ›ci (np. maksymalnÄ… ilość pikseli na cal) i cechy szczególne. I tak:

  • LG Flex – E papier pomysÅ‚u LG. Ma go charakteryzować elastyczność. Czytniki z tego materiaÅ‚u bÄ™dÄ… w stanie imitować książki lub plakaty. BÄ™dÄ… siÄ™ rolowaÅ‚y i zginaÅ‚y bez uszkodzenia.
  • E-ink Carta – urzÄ…dzenia wyposażone w ten typ wyÅ›wietlaczy zapewniajÄ… najwiÄ™kszÄ… szczegóÅ‚owość obrazu (duże rozdzielczoÅ›ci), do 300 ppi (przy jednoczesnym wysokim kontraÅ›cie i zwiÄ™kszonej iloÅ›ci poziomów szaroÅ›ci).
  • E-Ink Pearl – jedna z popularniejszych obecnie stosowanych technologii e-papieru, Cechuje jÄ… lepszy kontrast wzglÄ™dem pierwotnej wersji technologii.
  • E-ink – pierwsza i podstawowa generacja e-papieru.

W sklepach, znajdziemy też czytniki z ekranem typu E-Ink Triton, który pozwala na wyÅ›wietlanie wielobarwnych obrazów. Czytniki kolorowe przebijajÄ… siÄ™ dość powoli (choć na rynku jest już sporo urzÄ…dzeÅ„ oferujÄ…cych tÄ™ funkcjonalność), gdyż nie zapewniajÄ… tak dobrego pokrycia barw jak ekrany LCD, a kosztujÄ… znacznie wiÄ™cej niż zwykÅ‚y e-papier.

Przyszłość e-ink

Wydaje siÄ™, że technologia ta zyska na znaczeniu, w miarÄ™ jak bÄ™dÄ… postÄ™powaÅ‚y prace przy tworzeniu kolorowych wersji – wówczas uda siÄ™ jÄ… zaimplementować w znacznie wiÄ™kszej gamie urzÄ…dzeÅ„. DziÅ› sÄ… to przede wszystkim elektroniczne czytniki książek i niewielka ilość innych gadżetów – inteligentnych zegarków a nawet smartfony. W przyszÅ‚oÅ›ci rozwiÄ…zanie to znajdzie zastosowanie w szeregu innych branż, nawet bardzo dziÅ› dalekich od elektroniki, jak chociażby reklama zewnÄ™trzna.

W niektórych krajach już testuje siÄ™ rozwiÄ…zania typu wyÅ›wietlacze cen na póÅ‚kach sklepowych. PojawiÅ‚y siÄ™ (i to już kilka lat temu) nieÅ›miaÅ‚e próby produkowania wiÄ™kszych elementów wyposażenia domu, np. tapet w tej technologii. DysponujÄ…c takim wyposażeniem domu, bylibyÅ›my w stanie zmieniać wzory na Å›cianach w kilka sekund. A nie byÅ‚oby to zbyt skomplikowane, bowiem podbudowÄ… do e-inku może być każda powierzchnia.

Smartfon E-ink

Smartfon  tylnym ekranem z e-papieru. W takim trybie urzÄ…dzenie może dziaÅ‚ać wiele dni bez Å‚adowania baterii

Wielkim, wspomnianym już atutem technologii e-papieru jest energooszczędność. To też będzie jedna z przyczyn jej rozwoju w przyszłości. Jeden wyświetlacz tego typu drenuje baterię nawet 100 razy wolniej niż w przypadku zwykłego LCD i pochodnych. W czasach, kiedy będziemy liczyć się z każdą zużytą kWh energii (a te zbliżają się błyskawicznie) z pewnością będzie to mieć realne znaczenie.

GÅ‚ównÄ… wadÄ… wyÅ›wietlaczy e-papierowych byÅ‚o jeszcze do niedawna to, że nie da siÄ™ na nich – bez dodatkowego źródÅ‚a Å›wiatÅ‚a – czytać w nocy i w zaciemnionych pomieszczeniach. Nie miaÅ‚y one bowiem żadnego sztucznego oÅ›wietlenia. DziÅ› wiÄ™kszość dostÄ™pnych w sprzedaży urzÄ…dzeÅ„ ma już wbudowane podÅ›wietlenie LED, które można wÅ‚Ä…czyć w razie potrzeby, choć oczywiÅ›cie za cenÄ™ skrócenia czasu pracy na jednym Å‚adowaniu baterii.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane