Piątek , 26 Kwiecień 2024

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi. Kiedy ma sens, czym się kierować przy wyborze

   20.10.2022
Internet to dziś jedno z najważniejszych mediów w domu, traktowany na równi z prądem czy ogrzewaniem. Jego sprawne działanie bez zakłóceń jest warunkiem komfortu, efektywnej pracy i dobrej rozrywki. Niestety nie zawsze jest to możliwe – duży dom lub mieszkanie, zakłócenia powodowane przez grube ściany powodują degradację sygnału i w efekcie kłopoty z siecią w pomieszczeniach oddalonych od routera. W tym tekście przedstawimy sposób na to, jak sobie z tym poradzić i cieszyć się niezakłóconą pracą Wi-Fi w całym domu.
Wzmacniacze sieci mogą rozwiązać problemy ze stabilnością i zasięgiem Wi-Fi w domu. Fot. Unsplash

Producenci routerów, a zwłaszcza dostawcy internetu zwykle obiecują wysokie prędkości transferu i doskonały zasięg sieci, gdy będziemy korzystać z ich urządzeń. Niestety rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona. Często deklarowane w umowie prędkości sieci są możliwe do uzyskania wyłącznie „po kablu”, natomiast parametry sieci bezprzewodowej ulegają znacznemu pogorszeniu w odległości już zaledwie kilku metrów od routera. Przeszkodą mogą być też grube ściany, stropy a nawet meble znajdujące się na drodze fal radiowych.

Na szczęście jest dość prosty sposób, by znacznie poprawić zasięg i jakość sieci Wi-Fi w domu. Można w tym celu wykorzystać wzmacniacze sieci, czyli tzw. repatery, które sprawią, że problemy z zasięgiem, przerywanie działania i zakłócenia płynności znikną, nawet jeżeli będziemy chcieli korzystać z internetu w znacznym oddaleniu od routera.

Co to są repeatery Wi-Fi?

W dużym skrócie, repeatery, czyli wzmacniacze sieci, są to niewielkich rozmiarów urządzenia (zakładane często bezpośrednio do gniazdka prądu elektrycznego), których podstawowym zadaniem jest wzmocnienie sygnału wifi. Odbywa się to w ten sposób, że wzmacniacz odbiera osłabiony sygnał domowej sieci, wzmacnia go i rozsyła dalej ze zwiększoną siłą. Umożliwia mu to odpowiedni przetwornik i zainstalowane dodatkowe anteny. Połączenie z głównym routerem nie wymaga użycia żadnych dodatkowych kabli, jest całkowicie bezprzewodowe.

Jeśli posiadamy bardzo duży dom lub mieszkanie możemy w nim rozmieścić kilka takich wzmacniaczy, by na jego całej powierzchni zapewnić optymalne działanie Wi-Fi.

A są to urządzenia bardzo skuteczne: dzięki nim sygnał internetowy w pomieszczeniach odległych bądź oddzielonych od routera grubymi ścianami nośnymi staje się mocny i wyraźny. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mają możliwości okablowania całego domu.

Netgar

Prosty wzmacniacz oferuje transfer do 1200 Mbit/s, posiada gniazdo LAN. Cena ok. 290 zł

W jakich przypadkach repeatery Wi-Fi najlepiej zdadzą egzamin?

Wzmacniacze sieci najbardziej skuteczne będą w kilku przypadkach. Są to sytuacje kiedy:

  • Mieszkamy na gęsto zaludnionym osiedlu lub w bloku, gdzie liczni użytkownicy korzystają z różnych sieci Wi-Fi w tym samym czasie. Taki duży sąsiedzki „ruch” może powodować zakłócenia nie mniejsze niż duża odległość od źródła sygnału. Repeater potrafi wyeliminować problem wzajemnego zakłócania się różnych sieci.
  • Router od komputera czy smartfona na którym chcemy korzystać z bezprzewodowego internetu dzielą grube ściany wykonane z materiałów dodatkowo tłumiących fale radiowe jak np. zbrojony beton. Zwykle problem tego rodzaju najczęściej dotyka mieszkańców bloków z wielkiej płyty zbudowanych w latach 70. I 80. XX wieku.
  • Posiadamy duże mieszkanie lub dom, w którym odległość od źródła emisji sygnału do poszczególnych pomieszczeń przekracza kilka lub nawet kilkanaście metrów. Analogiczna sytuacja występuje gdy router i odbiornik znajdują się na różnych piętrach, wówczas prócz odległości dochodzi jeszcze izolacja stropu.
  • Chcemy korzystać z sieci na zewnątrz budynku, chociażby w przydomowym ogródku. Instalacja wzmacniacza w pobliżu drzwi wyjściowych powinna znacznie poprawić zasięg internetu na zewnątrz budynku.
  • Chcemy korzystać z wysokiej jakości strumieniowania wideo na telewizorze oddalonym od routera. Ustawienie wzmacniacza w pobliżu TV powinno wzmocnić odbierany sygnał na tyle, że będzie możliwe płynne odbieranie materiałów wideo nawet bardzo wysokiej jakości.

Asus

Wzmacniacz sieci o szybkości do 1200 Mbit/s z funkcją WPS. Sterowanie za pomocą aplikacji na smartfona. Cena ok. 350 zł

Cechy dobrego wzmacniacza Wi-Fi

Przed zakupem wzmacniacza domowej sieci Wi-Fi warto dokładnie przeanalizować nasze oczekiwania i możliwości domowej sieci. To jaki wzmacniacz zakupimy warto skorelować z parametrami internetu, który dostarcza nam dostawca.

  • I tak – jeśli posiadamy np. łącze o nominalnej szybkości 200 Mbit/s, to nie ma sensu wydawać pieniędzy na najnowsze wzmacniacze oferujące transfery kilku tysięcy Mbit/s, gdyż i tak ich nie wykorzystamy, a do tego sporo przepłacimy. Chyba, że planujemy w najbliższym czasie zaopatrzenie się w znacznie szybszy internet, wówczas taki zakup może być przyszłościowy.
  • Szybkie wzmacniacze pracujące w standardzie ac lub nawet ax warto rozważyć w sytuacji, gdy już mamy szybkie łącze i chcemy oglądać streaming wideo wysokiej jakości np. z YouTube czy Netflixa. W innych przypadkach powinny wystarczyć repeatery pracujące w standardzie sieci ac lub nawet n.
  • Ważne jest jakie pasma obsługuje wzmacniacz. Większość dostępnych na rynku modeli obsługuje standardowe 2,4 GHz, warto jednak wybrać takie urządzenie, które wspiera też szybszą i mniej zatłoczoną sieć 5 GHz (nazywaną Dual Band).
  • W niektórych przypadkach przydaje się, jeśli wzmacniacz posiada dedykowane gniazdo sieciowe RJ-45 LAN. Możemy wówczas podłączyć do niego za pomocą kabla np. komputer stacjonarny, co zredukuje do zera dodatkowe zakłócenia na linii wzmacniacz odbiornik.

TP-Link

Kontaktowy wzmacniacz sygnału Wi-Fi . Oferuje Transfer z szybkością do 1300 Mbit/s, gnioazdo LAN, funkcja WPS. Cena ok. 300 zł

Prawidłowa konfiguracja

Poprawne skonfigurowanie wzmacniacza nie jest szczególnie trudne i nie wymaga fachowej wiedzy. Niestety w większości przypadków zależy od konkretnego modelu, dlatego nie jest możliwe stworzenie ogólnej instrukcji. Trzeba się kierować wskazówkami producentów. Są jednak urządzenia typu Wi-Fi Extender (te wpinane do gniazdka elektrycznego), które nie wymagają żadnej specjalnej konfiguracji. Same znajdują sieć i bez dodatkowych ustawień ją wzmacniają. To rozwiązanie może być nieco droższe, ale bardzo łatwe do wdrożenia i skuteczne.

Kluczowe z punktu widzenia skuteczności wzmacniacza jest jego odpowiednie zlokalizowanie w domu. Nie można go ustawić zbyt daleko od źródła sygnału, bo wzmocnienie będzie niewielkie. Jeśli mamy bardzo duży dom, lepiej zainwestować w kilka takich urządzeń, wówczas ich odpowiednia sieć doskonale wywiąże się ze swojego zadania.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane