Zagubienie czy kradzież smartfona to zawsze przykra sprawa. Nie tylko z uwagi na koszty tego typu urządzeń, które do małych przecież nie należą, ale często jeszcze większą wartość ma to, co było ich zawartością. Prywatne zdjęcia, dokumenty, całe historie rozmów czy SMS-ów oraz lista kontaktów, którą nie zawsze mamy w wersji rezerwowej zapisaną w chmurze, a wiele z tego typu danych nigdy nie powinno wpaść w niepowołane ręce. Utrata telefonu może być więc bardzo dotkliwa na wielu polach, od osobistych po zawodowe. Z tego powodu, gdy już do niej dojdzie, zwykle wpadamy w panikę – z jednej strony nie mogąc pogodzić się z losem, który nas spotkał, z drugiej nie widząc wyjścia z sytuacji. Nie da się przecież odszukać „igły w stogu siana”. Jeśli zawieruszyliśmy urządzenie gdzieś w domu lub u znajomych, to pół biedy, prędzej czy później się znajdzie, gorzej, jeśli zostawiliśmy go „na mieście”, wówczas szanse odszukania, teoretycznie spadają do zera. Tymczasem sposoby na znalezienie cennej zguby są i to całkiem skuteczne, wystarczy wiedzieć, jak z nich skorzystać.
Jak zlokalizować zagubiony telefon z pomocą Google lub Apple?
Producenci telefonów, oprogramowania do nich oraz operatorzy doskonale wiedzą, jak cennymi urządzeniami są dla nas smartfony. Dlatego wbudowują w nie możliwości ich odszukania, nawet jeśli je zgubimy. Są to zwykle wbudowane w urządzenia procedury – różne dla poszczególnych producentów i oparte o nieco inne mechanizmy „poszukiwania”, ale mające tę cechę, że pozwalają zlokalizować lub przynajmniej zablokować zagubiony czy też skradziony sprzęt. Jakie są główne sposoby zlokalizowania? Oto one:
Lokalizacja z pomocą konta Google. Właściwie każdy posiadacz telefonu działającego w oparciu o system Android ma możliwość zlokalizowania swojego urządzenia dzięki funkcjom wbudowanym w ten system operacyjny. By znaleźć bieżącą lokalizację na zagubionym/skradzionym telefonie musi być włączona lokalizacja oraz dostęp do internetu, oraz musi być ono zalogowane na koncie Google (co jest w większości smartfonów opcją domyślną) jeśli jednak urządzenie rozładuje się w międzyczasie, to jeszcze nic straconego bowiem system zapamiętuje ostatnią lokalizację przed tym, zanim do tego dojdzie.
Jak odszukać smartfona? Wystarczy wejść w przeglądarkę internetową na dowolnym komputerze lub urządzeniu z dostępem do sieci i wpisać tam frazę „znajdź telefon” – zostaniemy poproszeni o zalogowanie się na to konto Google, pod którym zarejestrowany został poszukiwany telefon, gdy to zrobimy, ukaże się nam jego bieżąca lokalizacja (z dokładnością do kilkunastu metrów) oraz inne opcje, w tym możliwość uruchomienia sygnału dźwiękowego, zablokowania urządzenia, wyświetlenia wiadomości na ekranie startowym, a nawet wymazania całej jego zawartości.
Lokalizacja smartfona za pomocą konta Google
Lokalizacja iPhone’a. Funkcję analogiczną do tej googlowej posiadają też smartfony Apple oparte na iOS. Tu lokalizacja odbywa się z wykorzystaniem chmury iCloud, która także jest domyślnie aktywna, kiedy z nich korzystamy. Co ważne, z tej samej funkcji skorzystamy także i na innych urządzeniach Apple, czyli chociażby iPadach czy MacBookach. By uruchomić odnajdywanie zgubionego telefonu, niezbędna jest jednak wcześniejsza aktywacja funkcji „Znajdź mój iPhone” – jeśli tego zawczasu nie zrobimy, to pozostaje nam jedynie zmiana hasła do Apple ID, ale urządzenia już nie zlokalizujemy.
Lokalizacja zguby odbywa się poprzez witrynę icloud.com/find. Po wejściu na tę stronę zobaczymy prośbę o zalogowanie za pomocą Apple ID i jeśli to zrobimy, a telefon ma ciągle dostęp do sieci, ujrzymy jego aktualną lokalizację. Usługa pozwala na zaznaczenie naszego telefonu jako zagubionego, co spowoduje jego zablokowanie specjalnym kodem, automatycznie śledzona będzie jego pozycja, zablokowane zostaną też funkcje płacenia nim (Apple Pay).
Lokalizacja smartfona za pomocą konta iCloud
Lokalizacja zguby poprzez chmury producentów smartfonów
Wiele smartfonów z Androidem oraz innymi autorskimi systemami operacyjnymi, prócz dostępu do funkcji Google, daje możliwość skorzystania z podobnych udogodnień przygotowanych przez ich producentów. Jedną z najpopularniejszych w Polsce marek smart telefonów jest Samsung, który także przygotował osobną, dedykowaną odnajdywaniu zagubionych urządzeń funkcję, która nazywa się Find My Mobile. System ten działa niemal tak samo, jak lokalizacja za pomocą Google, tyle tylko, że zamiast na konto Google logujemy się na konto Samsung. Już po zalogowaniu się na konto Samsung zyskujemy wiele możliwości, wśród nich namierzenia urządzenia, zablokowania go czy uruchomienia alarmu. To jednak nie wszystko – z pomocą strony można też utworzyć kopię zapasową danych w chmurze, uruchomić tryb awaryjny, aby maksymalnie wydłużyć żywotność baterii, zablokować funkcję Samsung Pay oraz przejrzeć listę ostatnich połączeń wykonanych z naszego urządzenia.
Find My Mobile od Samsunga - logowanie do chmury koreańskiego producenta
W przypadku drugiej najpopularniejszej marki smartfonów w Polsce, czyli Xiaomi zlokalizowanie telefonu jest jeszcze prostsze. By zadziałało, należy mieć na urządzeniu aktywowaną funkcję "Znajdź urządzenie”, która dostępna jest w zakładce „Konto Xiaomi/Chmura Xiaomi” na każdym smartfonie tego producenta.
Gdy nieszczęśliwie zgubimy telefon, lub ktoś go nam ukradnie, trzeba wejść na specjalną, dedykowaną usługom chińskiego giganta stronę internetową i.mi.com, zalogować się tam za pomocą konta Xiaomi, wybrać opcję „Znajdź urządzenie” i gotowe. Na mapie ukaże się ostatnie znane położenie naszego telefonu. Jeśli do naszego konta jest przypisanych więcej urządzeń, zanim zobaczymy lokalizację konkretnego, trzeba będzie wybrać właściwe z listy. Funkcja ta korzysta z map Google. Prócz samej lokalizacji użytkownik ma tu także możliwość skorzystania z innych działań, od zablokowania smartfona, po całkowite wyczyszczenia jego pamięci.
Chmura Xiaomi, przez którą możemy zlokalizować zaginiony telefon
Osobną funkcję znajdowania zagubionego telefonu posiadają też smartfony Huawei, to ważne, gdyż od pewnego czasu są one pozbawione dostępu do klasycznych usług Google. Tu także obsługa odbywa się poprzez chmurę producenta, w ramach funkcji nazwanej „Znajdź mój telefon”. By zadziałała w momencie utraty, odpowiednia zakładka musi być aktywowane jeszcze wtedy, gdy telefon posiadamy, warto – także i na innych urządzeniach – zrobić to zawczasu, by potem nie żałować. By zalogować się do chmury Huawei po ewentualnym zgubieniu telefonu, trzeba wejść na stronę cloud.huawei.com i tam podać login i hasło.
Logowanie do chmury Huawei
Co zrobić, jeśli zwykłe narzędzia lokalizacyjne zawiodą?
Gdy wskazane powyżej metody odszukania/zablokowania urządzenia, na którym znajdują się cenne informacje, nie dadzą pożądanych efektów, szanse jego odzyskania niestety maleją. Ciągle jednak mamy jeszcze pewną możliwość przeszkodzenia potencjalnemu złodziejowi – przede wszystkim powinniśmy poinformować policję, a sami szybko zmienić wszelkie hasła do kont, do których dostęp mieliśmy z poziomu telefonu. Jeśli znalazca lub złodziej będzie się chciał do nich zalogować, nie będzie mieć takiej możliwości. Powinniśmy też zablokować kartę SIM u operatora – to uchroni nas przed stratą pieniędzy z kont powiązanych z danym numerem telefonu, zablokujemy też możliwość nabicia wysokiego rachunku w przypadku, gdyby „znalazca” chciał dalej korzystać z urządzenia.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE