Wolnostojąca czy do zabudowy
Pierwszą decyzję jaka trzeba podjąć przy zakupie zmywarki jest wybranie jej typu – producenci oferują sprzęt do zabudowy, który da się wkomponować w meble kuchenne, lub wolnostojący – który możemy ustawić w dowolnym miejscu mieszkania.
Zmywarki wolnostojące mają kilka zalet, przede wszystkim łatwy montaż nie wymagający specjalnego i kosztownego dostosowania kuchni, ale też łatwiejszy dostęp do wewnętrznych mechanizmów w przypadku awarii.
Typowa zmywarka do zabudowy
Z kolei zmywarki do zabudowy po montażu wkomponowują się w linię mebli, nie odróżniają się od szafek i co najważniejsze nie zabierają blatu gdyż są nim przykryte. Zmywarki do zabudowy same występują w dwóch wariantach – z programatorem ukrytym oraz odkrytym. Ukryty zwykle znajduje się na górnej krawędzi drzwiczek i jest widoczny dopiero po ich otwarciu, odkryty jest usytuowany zwykle na przedniej ściance urządzenia.
Zwykle sprzęt do zabudowy posiada więcej funkcji, ale są też bardzo zaawansowane zmywarki wolnostojące. To co wybierzemy w największym stopniu powinno zależeć od naszych potrzeb i zmysłu estetycznego. Jeśli chcemy mieć zmywarkę „ukrytą” w meblach wybierzemy sprzęt do zabudowy, jeśli nie, wystarczy wolnostojąca.
Pojemność zmywarki
Pojemność zmywarki producenci zwykle podają w „kompletach naczyń”, które można załadować za jednym razem. Uwaga – jest to rozumienie dość specyficzne. Komplet nie oznacza tu całego serwisu jak mogłoby się wydawać, ale zwykle kilka talerzy (płaski plus głęboki), talerzyk deserowy, sztućce, szklanka, kieliszek do wina oraz filiżanka. Zwykle w zmywarkach o szerokości do 45 cm pomieścimy 8-10 takich kompletów, w szerszych 12 do 15 kompletów. Jak widać „komplety zmywarkowe” nie uwzględniają garnków, co warto wziąć pod uwagę przy kalkulacji potrzebnej nam wielkości urządzenia.
Ile miejsca zajmie zmywarka?
W przypadku zmywarek do zabudowy musi być ona dobrana odpowiednio do głębokości i szerokości wnęki między półkami kuchennymi. Typowe zmywarki tego typu mają rozmiary 81,5 (wysokość) x 59,8 cm lub 44,8 cm (szerokość) x 55 cm (głębokość).
Z kolei zmywarki wolnostojące są wyższe i maja większą głębokość (84,5 x 59,8 lub 44,8 x 60). Niektóre zmywarki tego typu pozwalają zdjąć blat, wówczas ich wysokość jest taka sama jak sprzętu do zabudowy.
Są oczywiście dostępne mniejsze urządzenia w niestandardowych rozmiarach, takie przydadzą się jeśli nasza kuchnia ma nietypowe ustawienie, bądź chcemy oszczędzić miejsce.
Zmywarka wolnostojąca
Uwaga na hałas
Przy zakupie zmywarki warto zwrócić uwagę na generowany przez nią hałas. Jeśli mamy osobną kuchnię nie będzie to stanowić problemu - najgłośniejsze urządzenia generują dźwięki o głośności ponad 50 dB, co nie jest wartością dużą. Jesli jednak ustawimy urządzenie w aneksie kuchennym przy salonie, może zacząć przeszkadzać, zwłaszcza wtedy, gdy będziemy chcieli w skupieniu obejrzeć jakiś film lub porozmawiać z domownikami. W takim przypadku lepiej kupić zmywarkę cichszą, o poziomie głosności nie większym niż 45 dB.
Ile kosztuje praca zmywarki?
Jednym z największych mitów dotyczących zmywarek jest to, że koszty ich pracy są bardzo wysokie i wyższe nawet od mycia ręcznego. To nie jest prawda, każda obecnie sprzedawana zmywarka oszczędzi zarówno wodę jak i energię niezbędną do jej ogrzania. Roczny koszt pracy zmywarki klasy energetycznej F (dawne A+) przy założeniu, że zmywamy we wszystkie dni robocze (i uwzględniając zarówno koszty prądu jak i wody) nie powinien przekroczyć 200 zł. Jeśli natomiast nabędziemy zmywarkę klasy C (dawne A+++) koszty eksploatacji zmaleją o kolejne 25%. W tym przypadku warto jednak wziąć pod uwagę to ile zmywarka kosztuje na początku. Jeśli ta klasy C o zblizonych pozostałych funkcjach i parametrach jest wyraźnie droższa niż F, to przepłacanie może nie mieć sensu, gdyż róznice w kosztach eksploatacji przez wiele lat sie nie zwrócą.
Nowoczesne zmywarki podczas pracy zużywają bardzo mało wody (ok. 10 litrów podczas całego cyklu), tymczasem typowy, niezbyt duży i jednokomorowy zlewozmywak o wymiarach 46 x 46 cm mieści aż 18 litrów. Dla porównania najbardziej oszczędne pralki zużywają ok. 50 litrów wody w jednym cyklu prania.
Typowe programy czyszczenia w zmywarkach
Większość dostępnych na rynku zmywarek oferuje bardzo zbliżone do siebie programy czyszczenia. Ich nazwy mogą się nieznacznie różnić, ale właściwości są zwykle podobne:
- Standardowy – jest to podstawowy program zmywarki dla pełnego wsadu. Mycie w temperaturze ok. 60-65 stopni Celsjusza trwający ok. 2 godzin.
- Eco – są to programy dla tych, którym na sercu leży troska o środowisko, ale też nie chcą zbyt wiele wydawać na wodę i prąd. Programy z takim oznaczeniem trwają bowiem zwykle dłużej niż inne (nawet kilka godzin), ale zużywane są mniejsze ilości wody oraz prądu.
- Program 30 min/krótki/szybki – to specjalny program dla lekko zabrudzonych lub świeżych (nie zaschniętych) naczyń dzięki któremu szybko będziemy mieć umyty cały wsad.
- Cichy/nocny – idealny do zastosowania w nocy. Zwykle trwa długo, ale zmywarka nie hałasuje podczas pracy.
- Automatyczny – spotykany w bardziej zaawansowanych zmywarkach, urządzenie jest w stanie samo określić jak brudne są naczynia (bada to specjalny czujnik po wstępnym płukaniu) i ile ich jest a w efekcie dobrać odpowiedni program do ich czyszczenia.
- Intensywny – jest to program z wykorzystaniem stosunkowo wysokich temperatur wody.
Funkcje, które warto mieć w zmywarce
Wysoka klasa suszenia – zmywarki posiadają własne klasy suszenia (od A do G). Te z klasy A suszą naczynia najefektywniej i najszybciej. Droższe zmywarki są wyposażone są dodatkowo w specjalne technologie przyspieszające proces suszenia – posiadają wewnętrzne wentylatory, wykończenia z zeolitu, który efektywnie pochłania wilgoć.
Specjalne miejsca na naczynia najmocniej zabrudzone – to pomysłowe rozwiązanie polega na tym, że w zmywarce mamy specjalne strefy, gdzie możemy wstawić naczynia najbardziej zabrudzone, np. zaschnięte. Strumień kierowanej tam wody przez cały czas trwania cyklu mycia będzie bardziej intensywny, przez co jest znacznie większa szansa, że znajdujące się tam talerze czy garnki zostaną dokładnie umyte.
Trzy półki - osoby, które często mają gości lub liczną rodzinę, a w konsekwencji potrzebują dużo więcej miejsca na brudne naczynia w jednym cyklu zmywania, mogą się zainteresować pojemnymi zmywarkami wyposażonymi w trzy szuflady do ustawiania naczyń.
Kontrola wielkości wsadu – zaawansowane zmywarki mają czujnik, który wykrywa jak dużo naczyń umieściliśmy w komorze i odpowiednio do tego przydzielają wodę oraz intensywność mycia. Ma to szczególne znaczenie, jeśli mamy do umycia tylko kilka naczyń i nie chcielibyśmy wykonywać pełnego cyklu jedynie dla nich. Dzięki czujnikowi bez obaw możemy uruchomić urządzenie a ono zużyje tylko tyle wody i prądu by umyć ten niewielki wsad. W modelach ze średniej półki znajdziemy za to nieco mniej zaawansowaną ale też pozwalającą oszczędzać prąd, wodę i detergenty funkcję „Połowa wsadu” – można wówczas załadować do wnętrza mniej naczyń, a program zostanie odpowiednio ograniczony.
Są zmywarki posiadające odrębne programy mycia dla szkła
Dokładne płukanie - są zmywarki, które potrafią wykryć, czy w wodzie po płukaniu znajdują się jeszcze detergenty i tłuszcze. Maszyna będzie działać dotąd, dopóki płukana woda będzie czysta. Wbrew pozorom oznacza to zwykle skrócenie czasu zmywania i oszczędność wody oraz prądu.
Sterylizacja – jeśli chcemy być pewni, że wszystkie mikroorganizmy i bakterie zostały usunięte z naszych naczyń możemy wybrać zmywarkę z funkcją wyparzania/sterylizacji. Jest to program który nagrzewa wodę do temperatury minimum 80 stopni Celsjusza, co skutecznie zabija wszystkie niepożądane organizmy i sprawia, że naczynia są idealnie jałowe.
Zdalne sterowanie/opóźniony start - najbardziej zaawansowane urządzenia do zmywania naczyń umożliwiają sparowanie ze smartfonem i kontrolę pracy z jego poziomu. Jest to wygodne, zwłaszcza gdy chcemy by załadowane już naczynia były gotowe na nasz powrót do domu. Jeśli jednak nie chcemy jednak wydawać pieniędzy na ten „bajer”, wystarczy zwykłe opóźnienie startu – zmywarkę w takim przypadku ustawiamy osobiście, ale opóźniamy czas startu, na przykład na noc, tak by czyste naczynia były gotowe na rano.
Samoczyszczenie - specjalny program, do oczyszczania zmywarki z resztek jedzenia (zwykle dzięki użyciu bardzo wysokich temperatur).
Zawór bezpieczeństwa - różni producenci stosują dla niego rozmaite nazwy, ale funkcja jest zawsze taka sama – jeśli ze zmywarki wycieka woda, urządzenie natychmiast blokuje dopływ świeżej.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE
gucio