Czwartek , 21 Listopad 2024

Actina iCUE z Ryzenem 5 5600X i Radonem RX 6700 XT. Recenzja

   05.11.2021
Gdy kupujemy komputer do gier, pierwszy wybór zwykle pada na maszynę stacjonarną. Dzieje się tak dlatego, że niemal zawsze oferują one najbardziej korzystny stosunek wydajności do ceny. Przetestowaliśmy komputer Actina Corsair iCUE wyposażony w najnowszy procesor AMD Ryzen 5600X oraz kartę graficzną Radeon RX 6700XT, który dobrze wypełnia to założenie.
Test komputera dla wymagających graczy

Actina Corsair iCue, to rodzina komputerów stacjonarnych, których najnowsza odsłona właśnie zadebiutowała w sklepach. Ich nazwa słusznie wskazuje, że są one w znacznej części zbudowane w oparciu o podzespoły firmy Corsair – potentata w produkcji sprzętu PC. Ten konkretny model bazuje na sprawdzonym i wydajnym procesorze Ryzen 5 5600X oraz karcie graficznej Radeon RX 6700 XT firmy AMD, wykorzystującej architekturę RDNA2. Elementem zestawu jest preinstalowane oprogramowanie iCUE Corsaira, które pozwala efektywnie zarządzać podzespołami komputera z poziomu Windows.

Actina iCUE

Actina iCUE - panel frontowy z widoczną siatką przeciwkurzową

Podzespoły komputera

  • Procesor AMD Ryzen 5 5600X - 6 rdzeni, 12 wątków, 3,7-4,6 GHz
  • Karta graficzna ASRock Radeon RX 6700 XT Challenger Pro
  • Płyta główna MSI MAG B550 Tomahawk
  • Obudowa Corsair 5000D AIRFLOW Black
  • Wentylatory Corsair LL120 RGB
  • Chłodzenie Corsair IR iCUE H150i ELITE CAPELLIX
  • Zasilacz Corsair RM850x
  • Dysk systemowy WD Blue SSD 2.5 500 GB SATA III 3D (w wersji sklepowej SSD Corsair MP600 M.2 1TB NVMe PCIe 4.0)
  • Pamięć RAM Corsair Vengance RGB PRO SL 2x8 GB DDR4-3600
  • System Windows 10 Home, 64-bit
  • Waga 10 kg

Actina iCUE

Actina iCUE z sześciordzeniowym procesorem Ryzen 5 5600X oraz grafiką Radeon RX 6700XT

Podstawą testowanego przez nas sprzętu jest płyta główna MSI MAG B550 Tomahawk, która wyróżnia się na tle innych tego typu produktów ze średniej półki: charakteryzuje ją solidna sekcja zasilania, dwie karty sieciowe – jedna standardowa (1 Gb/s), a druga oferująca przesył danych z szybkością do aż 2,5 Gb/s.

W zestawie współpracuje z nią wspomniany już procesor AMD Ryzen 5 5600X z odblokowanym mnożnikiem (maksymalne, standardowe taktowanie na poziomie 4,6 GHz), oraz wydajna karta graficzna, także z układem AMD, Radeon RX 6700 XT z 12 GB VRAM od ASRocka, wyposażona w finkcje AMD Fidelity FX i AMD FreeSync co po podłączeniu kompatybilnego monitora pozwala wyeliminować wszelkie zakłócenia i zniekształcenia projekcji obrazu. Płyta główna posiada wbudowany układ dźwiękowy z kodekiem Realtek ALC1200, co pozwala na łatwe podłączenie głośników oraz słuchawek.

Pamięć RAM testowanej jednostki to dwie kości po 8 GB (w sumie 16 GB) Corsair Vengance RGB PRO z efektownym podświetleniem RGB i aluminiową, poprawiającą odprowadzanie ciepła obudową. Pracują one z zegarami o częstotliwości 3600 Mhz (CL 18). Taka ilość szybkiej pamięci operacyjnej wystarczy  do nawet bardzo obciążających zadań, można się jednak pokusić o stwierdzenie, że pamięci o niższych opóźnieniach dałyby jeszcze lepsze osiągi.

Przestrzeń na dane w zestawie testowym zapewniał dysk SSD Western Digital o pojemności 500 GB – działający na interfejsie SATA3, jednak – co ważne - komputer ten w sklepach jest dostępny w wersji z szybszym i pojemniejszym dyskiem SSD Corsair MP600 M.2 1TB NVMe PCIe 4.0. Nie powinno to wpływać na osiągi w grach ale oznacza bardziej komfortową pracę.

Actina iCUE

Actina iCUE - wnętrze obudowy komputera - przykłąd dobrego rozplanowania i ułożenia kabli

Actina iCue – funkcjonalna obudowa, mocne zasilanie, wydajne chłodzenie

Testowany przez nas zestaw zbudowano w oparciu o czarną obudowę Corsair 5000D Airflow z przejrzystym lewym panelem bocznym, przez który widać podzespoły komputera. Na szczycie obudowy umiejscowiono przyciski Power/Reset, wspólne wejście mikrofonu/wyjście słuchawkowe i trzy porty USB 3.2 Gen 1, z czego jeden to mały USB-C. Sama obudowa została wykonana bardzo solidnie i jest po prostu estetyczna a nawet efektowna. Design jest klasyczny, ale dopracowane szczegóły i wykończenie mogą się podobać. Blachy są grube i wytrzymałe – słowem całość jest po prostu solidna.

Uwagę po włączeniu komputera, zwracają trzy przednie wentylatory z podświetleniem RGB, które całej konstrukcji podczas działania nadają gamingowego charakteru. Podświetlane wiatraki pełnią tu nie tylko funkcję dekoracyjną, przede wszystkim odpowiadają za sprawne wentylowanie wnętrza komputera, pomaga w tym także otwarty charakter konstrukcji pudła, co umożliwia dobrą cyrkulację powietrza.

Osłony przednia oraz górna – są ażurowe i wyposażone w specjalną siatkę zatrzymującą kurz, jednocześnie łatwo je czyścić z osadzających się w trakcie pracy zanieczyszczeń, gdyż w razie potrzeby można je bez żadnego rozkręcania wyjąć.

Actina iCUE

Actina iCUE - parametry procesora, płyty głównej, pamięci RAM oraz grafiki

Sprawną pracę każdego gamingowego komputera zapewnia efektywne odprowadzanie ciepła z intensywnie pracującego w trakcie obciążenia procesora. W zestawie tym producent zastosował zaawansowany blok chłodzony cieczą - Corsair iCUE H150i Elite Capellix, czyli urządzenie z chłodnicą 360 mm oraz podświetlanymi wentylatorami i blokopompką. Wszystkie te elementy, w połączeniu z trzema wentylatorami karty graficznej i kolejnymi czterema w odbudowie (trzy przednie, jeden duży tylny) zapewniają komputerowi stosunkowo niskie temperatury nawet podczas gry w najbardziej wymagające i obciążające gry lub programy (np. Wiedźmin 3, Cyberpunk 2077). Warto podkreślić, że mimo licznych wentylatorów cały zestaw pracował bardzo cicho i to w różnych sytuacjach, o czym jeszcze wspomnę.

Co do jednostki zasilającej, zastosowano tu bardzo przyzwoite, modularne urządzenie Corsair RM850x o mocy 850 W, z certyfikatem 80 PLUS Gold oraz japońskimi kondensatorami. Zapewnia to sporą nadwyżkę mocy ponad to, co komputer wykorzystuje przy nawet bardzo dużym obciążeniu. Dodatkowo wysoka jakość wykonania przekłada się na odpowiednią kulturę pracy i uprawdopodabnia wieloletnią bezawaryjność, co zresztą potwierdza trzyletnia gwarancja na cały komputer.

Aranżacja wnętrza w tym komputerze stoi na wysokim poziomie. Panuje tam ład i porządek: kable są wpięte za pomocą plastikowych pasków lub ułożono je w odpowiednich prowadnicach.

Actina iCUE

Actina iCUE - panel tylny

Actina iCUE – wolne gniazda do rozbudowy

Gdy kupujemy komputer stacjonarny, często zastanawiamy się czy jest on przyszłościowy, czyli czy będzie go można jeszcze rozbudować. W przypadku tego komputera, możliwości późniejszego ulepszenia sprzętu jest co najmniej kilka. Mamy tu bowiem:

  • 2 wolne gniazda na pamięć RAM (maksymalnie można rozbudować do 128 GB RAM)
  • 1 gniazdo PCI Express x16 (elektrycznie x4)
  • 1 złącze M.2
  • 2 gniazda PCI Express x1
  • 6 gniazd SATA (miejsce na 4 dyski 2,5 cala oraz 2 dyski 3,5 cala)

Warto zauważyć i docenić, że Actina w tym komputerze nie umieściła – tak jak robią to niektórzy inni producenci – uciążliwych plomb, które uniemożliwiają samodzielną rozbudowę. Tu użytkownik ma pełną kontrolę i dostęp do swojej maszyny, bez ryzyka utraty gwarancji przez samo otwarcie obudowy.

Actina iCUE

Actina iCUE - panel górny z włącznikiem i gnizadami USB oraz audio

Codzienna praca z komputerem

Komputer Actina iCUE to sprzęt z górnych stref klasy średniej – świadczą o tym zamontowane podzespoły i globalna cena całego zestawu. Sprzęt ten dysponuje jednak sporym zapasem mocy obliczeniowej, co sprawia, że bez problemu możemy go użyć do nawet najbardziej wymagających zadań oraz gier. I choć zamknięty został w obudowie gamingowej z efektownymi podświetleniami, to jednak jest to komputer który z powodzeniem użyjemy do wszystkich możliwych zastosowań, sprawdzi się on bowiem nie tylko jako domowe centrum rozrywki, ale też jako wydajne stanowisko pracy np. w projektowaniu CAD lub pracach z grafiką.

To, co zwróciło moją uwagę już podczas pierwszego uruchomienia nowej maszyny, to szybkość, z jaką startuje system operacyjny (tu preinstalowany jest Windows 10 Home). W przypadku tej Actiny uruchomienie następuje przynajmniej o połowę szybciej niż na moim domowym komputerze z podobnej półki, ale sprzed 2-3 lat

Decydującym wyznacznikiem tego, jak spisuje się sprzęt komputerowy podczas codziennego użytkowania, są osiągane przez podzespoły temperatury. Im wyższe, tym gorsza kultura pracy, zagrożenie throtlingiem (czyli wymuszonym obniżeniem taktowania zegarów procesora) i w efekcie nieplanowane spadki wydajności, co w grach prowadzi do klatkowania i bardzo przeszkadza w zabawie.

W przypadku tej Actiny iCUE, dzięki zastosowaniu wydajnego bloku wodnego i świetnego wentylowania samego wnętrza obudowy, temperatury są zaskakująco wręcz niskie.

W użytkowanym przeze mnie prywatnie komputerze po 20 minutach gry np. w Shadow of the Tomb Raider temperatura procesora przekracza zwykle 70 stopni Celsjusza, natomiast temperatura grafiki (RTX 2080) nawet 75 stopni. W przypadku testowanej Actiny iCUE temperatura procesora, nawet pod największym obciążeniem niemal nigdy nie przekraczała 60 stopni C (była zwykle bliższa 55 stopniom), a grafika przy największych obciążeniach oscylowała wokół 65-67 stopni, co jest wynikiem bardzo dobrym.

Jak wspomniałem wcześniej, Actina iCUE jest także komputerem cichym. Nie bezgłośnym – w obudowie pracuje przecież cały zestaw potężnych wentylatorów, jest jednak znacznie ciszej niż przy zastosowaniu klasycznego, dużego wentylatora na procesorze, który w wielu konstrukcjach składanych samodzielnie jest zwykle jednym z najgłośniejszych elementów zestawu.

Warto też zwrócić uwagę na mocy. W przypadku tego komputera, podczas obciążenia pracą, sam procesor zużywa ok. 130-140 W, natomiast karta graficzna między 300 a 350 W. Wyniki te plasują sprzęt na pozycjach odpowiadających oferowanej wydajności.

Przydatne w codziennym użytkowaniu okazało się też preinstalowane na komputerze oprogramowanie iCUE. Umożliwia ono sterowanie i zarządzanie całym komputerem z jednego pulpitu. Można dzięki niemu:

  • dopasować wydajność komputera do aktualnych potrzeb i preferencji,
  • ustawiać i personalizować podświetlenie i efekty świetlne (możliwa jest synchronizacja podświetlenia różnych elementów komputera),
  • sterować prędkością wentylatorów, zarówno tych obudowy, jak i blokopompki układu chłodzącego procesor, pozwala to jeszcze go wyciszyć lub zwiększyć w razie potrzeby wydajność odprowadzania ciepła.

Actina iCUE

Oprogramowanie iCUE

Actina iCUE – wydajność w grach

Graczy, czyli potencjalnych nabywców tego komputera, najbardziej oczywiście interesuje wydajność w grach. Tak jak wcześniej wspomniałem, mamy tu do czynienia ze sprzętem klasy średniej-wyższej. Nie jest to zatem komputer z topowy, ale taki skierowany do użytkowników wymagających, a jednocześnie nie mających zamiaru przepłacać.

Producent zachował tu odpowiedni balans między ceną a możliwościami. W zasadzie wszystkie przetestowane przeze mnie tytuły działały na nim doskonale (przy ustawieniach graficznych ultra we wszystkich grach), zarówno w rozdzielczości Full HD jak i 1440p. Spadek szybkości renderowania grafiki wystąpił dopiero przy najwyższych rozdzielczościach 4K, ale do gry z takimi parametrami należy się zaopatrzyć w komputer z potężniejszą i znacznie droższą kartą graficzną. Zresztą nawet i w 4K da się pograć płynnie, jednak wówczas trzeba nieco obniżyć parametry grafiki w niektórych tytułach. I tak:

W najnowszym i szeroko omawianym Cyberpunku 2077, w rozdzielczości 1080p, przy ustawieniach ultra, osiągana liczba klatek na sekundę w miejscach obciążających kartę graficzną wahała się między 55 a 64. W rozdzielczości 1440p od 40 do 45 klatek na sekundę, a w 4K od 18 do 22 klatek na sekundę. Warto wspomnieć, że konsole oferowały dotychczas rozgrywkę przy 30 klatkach na sekundę, dopiero te najnowszej generacji to zmieniają, tak że można tu mówić o naprawdę niezłym wyniku.

Actina iCUE

Actina iCUE: Shadow of Tomb Raider, screen z gry

Z kolei w wymagającej grze przygodowej Shadow of the Tomb Raider, przy rozdzielczości 1080p średni wynik to już ok. 100 klatek na sekundę, przy 1440p 70-75 klatek, a w 4K ok. 40 klatek na sekundę, co jest wynikiem jeszcze lepszym.

Actina iCUE

Actina iCUE: Wiedźmin 3, screen z gry

W ciągle popularnym Wiedźminie 3, który jak wszyscy wiedzą ma już swoje lata, ale nadal jest jedną z najchętniej wybieranych gier (a przy tym wymagającą do dobrego działania potężnego sprzętu) przy rozdzielczości 1080p udało mi się osiągnąć wydajność między 80 a 90 klatek na sekundę, w 1440p od 70 do 76 klatek na sekundę, natomiast przy rozdzielczości 4K między 35 a 44 klatkami na sekundę.

Actina iCUE podsumowanie

Przetestowany przez nas komputer Actina iCue z procesorem Ryzen 5 5600X oraz grafiką Radeon RX 6700 XT i 16 GB RAM, to świetny wybór dla użytkowników, którzy potrzebują wydajnego komputera do gier, ale jednocześnie nie chcą ponosić ogromnych wydatków. Jest to sprzęt sprzętem bardzo wydajny, które z łatwością sprosta grom w najnowsze tytuły ale też i innym wymagającym zadaniom. Komputer ten świetnie sprawdzi się do gier w Full HD (1080p) i 2K (1440p) ale też i typowej pracy.

Obecnie na rynku komputerów PC mamy czynienia z wyraźną, popandemiczną zwyżką cen podzespołów, która według analityków szybko się nie skończy, a skutkuje to tym, że gdybyśmy chcieli podobny zestaw złożyć samodzielnie, sumaryczny koszt podzespołów byłby sporo większy niż cena tego już fabrycznie złożonego. Jest to sytuacja jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia – ale dziś sprawia, że sprzęt ten jest jeszcze bardziej atrakcyjny.

Cena komputera Actina iCUE w tej konfiguracji wynosi ok. 10701 zł.

Actina iCUE – zalety i wady

Zalety

  • procesor i karta graficzna najnowszej generacji, oba podzespoły o dużej wydajności zapewniające płynną rozgrywkę w najbardziej wymagające gry
  • efektowna, solidna i funkcjonalna obudowa o ciekawym designie, podświetlenie RGB
  • producent nie oszczędzał na kluczowych podzespołach – wysokiej jakości są tu zarówno zasilacz jak i płyta główna
  • trzyletnia gwarancja, brak uciążliwych plomb
  • spore możliwości rozbudowy
  • optymalne temperatury dzięki wydajnemu chłodzeniu, co przekłąda się na wyższą kulturę pracy komputera i mniejsze zużycie podzespołów
  • producent do każdego komputera dodaje Antywirus Bitdefender z roczną gwarancją, a do tych zakupionych na www.sferis.pl pendrive o pojemności 32GB

Wady

  • gdyby pamięć RAM miała mniejsze opóźnienia, osiągi byłyby jeszcze trochę lepsze

Actina iCUE – gdzie kupić?

Komputer można nabyć między innymi w tym sklepie.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane