Czwartek , 21 Listopad 2024

Procesory komputerowe do 1000 zł - 5 polecanych modeli

   04.06.2020
Przy zakupie komputera, jednym z podstawowych parametrów jakie bierzemy pod uwagę jest wydajność procesora – to ona decyduje o ogólnej mocy urządzenia, o tym jak szybko będzie ono wykonywać zadania i reagować na nasze polecenia. Procesor obok karty graficznej ma też kluczowy wpływ na wydajność w grach, co zwłaszcza dla osób lubiących cyfrową rozrywkę ma znaczenie. Im silniejszy procesor, tym większy też komfort codziennej pracy. A co jeśli nasz budżet na CPU jest ograniczony do 1000 zł? Czy nadal możemy cieszyć się mocnym sprzętem? Tak, a my doradzimy które modele będą w tym segmencie cenowym najlepsze.
Płyta główna z gniazdem LGA i procesorem intel Core i5 wewnątrz

Podczas zakupu procesora trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników charakteryzujących jego pracę, by wybrać coś najodpowiedniejszego do własnych potrzeb.

Co decyduje o wydajności i przydatności procesora?

Zwykle zaczynamy od wyboru platformy – na rynku dominuje dwóch producentów procesorów skierowanych do użytkowników domowych, są to Intel i AMD. Kupując procesor lub cały komputer zawsze staniemy przed decyzją wyboru, która z platform będzie dla nas najlepsza. O ile jeszcze kilka lat temu Intel był totalnym hegemonem oferującym produkty o klasę lepszą od konkurencji, tak teraz wyścig się wyrównał, a AMD nawiązało równorzędną walkę. Wybór platformy jest ważny, ponieważ definiuje drugi najważniejszy element w komputerze – płytę główną. Każda płyta główna posiada gniazdo procesora (poza niszowymi modelami, które mają CPU wlutowane na stałe), oraz chipset, który obsługuje tylko konkretne modele procesorów. W efekcie na płytach znajdziemy gniazda obsługujące wyłącznie procesory AMD lub wyłącznie chipy Intela, co więcej, poszczególne modele procesorów jednej firmy również mogą wymagać różnych gniazd – dlatego przed zakupem należy to dobrze rozplanować. Generalnie obecne procesory Intel są minimalnie wydajniejsze w grach (choć są wyjątki), natomiast układy AMD mają lepszy współczynnik wydajności do ceny, są bardzo mocne w zastosowaniach wymagających dużych obliczeń, dekompresji plików czy na przykład kodowania wideo.

Ważnym parametrem określającym (przynajmniej teoretycznie) wydajność procesora jest liczba rdzeni i wątków. Zwykle każdy rdzeń procesora potrafi obsłużyć jeden lub dwa wątki. Generalna zasada jest taka, że im więcej rdzeni i wątków, tym wydajniejszy procesor, przy czym występują znaczne różnice mocy między procesorami w zależności od ich generacji – starszy model z 8 rdzeniami i 16 wątkami potrafi być wolniejszy niż nowy model z 6 rdzeniami i 12 wątkami. Znaczenie ma też proces technologiczny (litografia) w którym wykonano urządzenie: im mniejszy, tym skromniejszą powierzchnię na płytce krzemu zajmuje sam chip a to zwykle oznacza mniejsze zużycie energii. Wartość ta wrażana jest obecnie w nanometrach. Flagowe jednostki Intela najnowszej generacji wytwarzane są obecnie w procesie 14 nm, natomiast AMD 7 nm. To jak wielu rdzeni i wątków potrzebujemy zależy od tego do jakich zadań będziemy wykorzystywać komputer i czy zainstalowane na naszej maszynie programy będą w stanie w ogóle wykorzystać całą te moc. Do pracy czysto biurowej, przeglądania sieci, pisania e-maili czy prostych obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym nie będzie konieczne posiadanie procesora z dużą ilością rdzeni. Z kolei gdy jesteśmy zapalonymi graczami, bądź na sprzęcie planujemy montować filmy, kodować obraz i muzykę, lepiej wyposażyć swój komputer w wydajne CPU – zaoszczędzimy wówczas dużo cennego czasu.

Kolejnym parametrem, który wiele mówi o mocy procesora jest też jego taktowanie (lub taktowanie poszczególnych rdzeni, które może się od siebie różnić). Kiedyś procesor miał jedną częstotliwość pracy, np. 2 Ghz i to go w pełni określało. Dziś większość CPU ma dwie wartości podawane przez producentów – taktowanie bazowe, które jest niższe oraz tryb Turbo, w którym osiąga ono swoją maksymalną dla danej jednostki wartość. Wynika to z chęci zaoszczędzenia energii i zasobów w czasie, gdy praca na „pełnej mocy” nie jest potrzebna. Jest to w pełni zautomatyzowane i procesor samoczynnie przyspiesza, jeśli to co robimy na komputerze wymaga większej wydajności. Warto też mieć na uwadze fakt, że im więcej rdzeni w procesorze, tym niższe bazowe taktowania poszczególnych wątków. Czasem też producenci stosują różne marketingowe tricki typu podawanie w specyfikacji, że taktowanie procesora w trybie turbo wynosi na przykład 5 Ghz, ale gdy głębiej zajrzymy do dokumentacji – lub co gorsza zobaczymy to już w pracy urządzenia - okazuje się, iż z taką częstotliwością pracuje tylko jeden z 8 rdzeni.

Gracze lub entuzjaści komputerowi mogą się też zainteresować możliwością samodzielnego „podkręcania” procesorów. Są modele (np. Intel oznacza je literką K), które mają odblokowany mnożnik a to oznacza, że można samodzielnie podnieść taktowanie takiej jednostki, uzyskując większą wydajność niż nominalna i to bez żadnych dopłat. Warto jednak mieć świadomość iż jest to możliwość skierowana do zaawansowanych użytkowników – każdy egzemplarz procesora ma nieco inne możliwości podkręcania niż inne, dlatego by robić to prawidłowo, należy podnosić taktowanie o najmniejsze możliwe wartości i sprawdzać za pomocą specjalistycznego oprogramowania, czy maszyna nadal pracuje stabilnie. Podkręcanie zwiększa też zużycie energii a co za tym idzie wymaga posiadania odpowiednio wydajnego chłodzenia. W sieci można znaleźć przykłady ekstremalnego podkręcania CPU wykonanego przez entuzjastów na przykład przy użyciu schładzania ciekłym azotem.

Sprzęt dla każdego

Na rynku procesorów znajdziemy zarówno bardzo drogi sprzęt dla gotowych wyłożyć każdą sumę entuzjastów nowinek technologicznych, jak i urządzenia bardziej dopasowane do potrzeb przeciętnego portfela i potrzeb osoby, która chciałby mieć sprzęt wydajny, ale jednak nie wydać na niego całych oszczędności. Zwykle zresztą wydajność nie jest wprost proporcjonalna do ceny – te najmocniejsze CPU ze specjalnych serii są zwykle kilka a nawet kilkanaście razy droższe od tych „budżetowych”, ale ich wydajność jest wyższa o kilkanaście, góra kilkadziesiąt procent. Osobny rozdział stanowią specjalistyczne procesory do zadań profesjonalnych, posiadające nawet kilkadziesiąt rdzeni, np. seria Ryzen Threadripper od AMD, ale to zupełnie inna grupa docelowa, w zastosowaniach domowych jednostki te mogłyby być wolniejsze nawet od tańszych procesorów czysto konsumenckich.

Polecane procesory do 1000 zł

  1. AMD Ryzen 5 3600

Jest to bardzo uniwersalny procesor firmy AMD ze średniej półki, najnowszej generacji (architektura ZEN 2). Jednostka posiada 6 rdzeni i 12 wątków, natomiast podręczna pamięć cache liczy 35 MB. Rdzenie taktowane są zegarami bazowymi 3,60 GHz, a w trybie turbo częstotliwość pracy wzrasta do 4,20 GHz. Procesor ten zapewni świetną wydajność w grach (jeśli oczywiście będziemy posiadać mocną kartę graficzną). W tym momencie jednostka ta ma bodaj najkorzystniejszy na rynku stosunek jakości do ceny i jest produktem, który możemy z czystym sumieniem polecić.

  • Rodzina procesorów - AMD Ryzen
  • Seria procesora - Ryzen 5 3600
  • Gniazdo procesora (socket) - AM4
  • Taktowanie rdzenia - 3.6 GHz (4.2 GHz w trybie turbo)
  • Liczba rdzeni fizycznych - 6 rdzeni
  • Liczba wątków - 12 wątków
  • Odblokowany mnożnik
  • Pamięć podręczna - 35 MB
  • Rodzaj obsługiwanej pamięci RAM - DDR4-3200 (PC4-25600)
  • Proces litograficzny - 7 nm
  • Pobór mocy (TDP) - 65 W
  • Cena – ok. 850 zł

Ryzen 5 3600 - król stosunku jakości i wydajności do ceny

  1. Intel Core i5 9600KF

To z kolei dzieło Intela z przedostatniej generacji (bezpośredni następca tego modelu przez amerykańską firmę z Santa Clara został już wyceniony o prawie 600 zł drożej, a zatem wypada z naszego zestawienia jednostek do 1000 zł). Mimo, iż nie jest najnowszy, to nadal bardzo wydajny procesor, którego moc odczujemy zwłaszcza w wymagających grach. Nie posiada (odmiennie niż większość CPU Intela wbudowanego układu graficznego), co zresztą w tym przypadku nie powinno być problemem – gracze i tak zaopatrują się w osobne karty graficzne.

  • Rodzina procesorów - Intel Core i5
  • Seria procesora - i5-9600KF
  • Gniazdo procesora (socket) - LGA 1151
  • Taktowanie rdzenia 3.7 GHz (4.6 GHz w trybie turbo)
  • Liczba rdzeni fizycznych - 6 rdzeni
  • Liczba wątków - 6 wątków
  • Odblokowany mnożnik
  • Pamięć podręczna - 9 MB
  • Zintegrowany układ graficzny
  • Rodzaj obsługiwanej pamięci RAM - DDR4-2666 (PC4-21333)
  • Proces litograficzny - 14 nm
  • Pobór mocy (TDP) - 95 W
  • Cena ok. 900 zł

Intel Core i5 9600KF

  1. Intel Core i5 10400

Kolejny produkt Intela w zestawieniu, tym razem pochodzi z najnowszej, 10. generacji. Jednostka ta z rodziny o kodowej nazwie „Comet Lake” zapewnia wysoką wydajność, która przekłada się nie tylko na wzrost produktywności całej platformy, ale i doskonałą jakość rozrywki. Intel Core i5 10400 oferuje m.in. częstotliwość dochodzącą do 4.3 GHz w trybie turbo, 6 rdzeni, 12 wątków, a także - jak wskazuje sam producent - inteligentną optymalizację systemu. W CPU wbudowano (w odróżnieniu od poprzedniej generacji) technologię Hyper-Threading, która zapewnia dwa wątki przetwarzania na każdy rdzeń procesora. Dzięki technologii HT – przynajmniej w teorii wielowątkowe aplikacje wykonują więcej zadań jednocześnie w krótszym czasie. W praktyce przyrost jest, choć nie tak duży jakby to wynikało z większej ilości wątków.

  • Rodzina procesorów - Intel Core i5
  • Seria procesora - i5 10400
  • Gniazdo procesora (socket) - Socket 1200
  • Taktowanie rdzenia - 2.9 GHz (4.3 GHz w trybie turbo)
  • Liczba rdzeni fizycznych - 6 rdzeni
  • Liczba wątków - 12 wątków
  • Pamięć podręczna - 12 MB
  • Zintegrowany układ graficzny - Intel UHD Graphics 630
  • Rodzaj obsługiwanej pamięci - DDR4-2666 (PC4-21333)
  • Proces litograficzny - 14 nm
  • Pobór mocy (TDP) - 65 W
  • Cena 1000 zł

Core i5 10400 - przedstawiciel najnowszej generacji procesorów Intel

  1. AMD Ryzen 5 2600

Procesor AMD Ryzen 5 2600 – choć pochodzi jeszcze z poprzedniej generacji „Zen+”, to idealny wybór do „oszczędnego gamingu”, czyli dla użytkowników, którzy chcą mieć dostęp do cyfrowej rozrywki na wysokim poziomie, ale nie chcą za to przepłacać. CPU poradzi sobie też oczywiście w pracy z profesjonalnymi aplikacjami. Taktowanie bazowe 3.4 GHz wzrasta do 3.9 GHz w trybie Turbo, podnosząc wydajność i efektywność pracy. Jednostka ta posiada 6 rdzeni, 12 wątków oraz 19 MB pamięci podręcznej.

  • Rodzina procesorów - AMD Ryzen
  • Seria procesora - Ryzen 5 2600
  • Gniazdo procesora (socket) - AM4
  • Taktowanie rdzenia - 3.4 GHz (3.9 GHz w trybie turbo)
  • Liczba rdzeni fizycznych - 6 rdzeni
  • Liczba wątków - 12 wątków
  • Odblokowany mnożnik
  • Pamięć podręczna -19 MB
  • Rodzaj obsługiwanej pamięci - DDR4-2933 (PC4-23466)
  • Proces litograficzny - 12 nm
  • Pobór mocy (TDP) - 65 W
  • Cena – ok. 600 zł

Ryzen 5 2600 - procesor poprzedniej generacji który warto polecić, gdyż niewiele ustepuje nastepcy, a jaet wyraźnie tańszy

  1. AMD Ryzen 3 3200G

Jako ostatni do naszej piątki polecanych jednostek CPU do 1000 zł trafił procesor AMD Ryzen 3 3200G, który posiada 4 rdzenie oraz 4 wątki, a także pamięć cache o łącznej wielkości 6 MB. Na Ryzena 3 3200G warto zwrócić uwagę przede wszystkim dlatego, że dysponuje on również zintegrowanym układem graficznym Radeon Vega 8, umożliwiającym płynną grę w wiele starszych i mniej wymagających tytułów nawet bez kupowania osobnej karty graficznej. Bazowe taktowanie rdzeni w tym chipie wynosi 3,60 GHz, natomiast w trybie Turbo zegary przyspieszają do 4,0 GHz.

  • Rodzina procesorów - AMD Ryzen
  • Seria procesora - Ryzen 3 3200G
  • Gniazdo procesora (socket) - AM4
  • Taktowanie rdzenia - 3.6 GHz (4.0 GHz w trybie turbo)
  • Liczba rdzeni fizycznych - 4 rdzenie
  • Liczba wątków - 4 wątki
  • Odblokowany mnożnik
  • Pamięć podręczna - 6 MB
  • Zintegrowany układ graficzny - Radeon RX Vega 8
  • Rodzaj obsługiwanej pamięci - DDR4-2933 (PC4-23466)
  • Proces litograficzny - 12 nm
  • Pobór mocy (TDP) - 65 W
  • Cena ok. 400 zł

Ryzen 3 3200G - wbudowana, w miarę wydajna grafika pozwoli na bazie tego procesora stworzyć dobry komputer do domu lub biura, który pozwoli też zagrać w starsze i mniej wymagające tytuły

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane