Sprzęt komputerowy, PC, laptopy, peryferia
Ceny kart graficznych po raz kolejny, tym razem bardziej zauważalnie poszły w dół w porównaniu do poziomu sprzed kilku tygodni. Realny koszt zakupu grafik AMD w sklepach jest w tej chwili około 45% wyższy niż ceny sugerowane przez producentów, ale jeszcze kilka tygodni temu (pod koniec stycznia) narzut sprzedawców wynosił prawie 65%, z kolei dla kart Ampere Nvidii narzut spadł z 77% ceny katalogowej do około 57%. Oznacza to potanienie kat graficznych średnio o ponad 20 punktów procentowych.
Osoby które planują zakup nowego lub upgrade już posiadanego sprzętu komputerowego w tym roku, będą się musiały liczyć ze znaczną podwyżką cen. Wynika to z planów głównych producentów podzespołów elektronicznych (procesorów i kart graficznych), czyli Intela, AMD i Nvidii, którzy powołując się na różne zewnętrzne czynniki zapowiadają podwyżki o nawet 20%.
Microsoft regularnie publikuje pakiety aktualizacji dla swoich systemów operacyjnych, ale ten najnowszy warto zainstalować szybko, gdyż przynosi on naprawę aż 96 problemów i luk, w tym kilku potencjalnie szczególnie groźnych dla naszych komputerów.
Cyberprzestępcy przyzwyczaili nas do swojej pomysłowości i wyszukiwania co raz to nowych sposobów na to, by zainfekować komputery swoich ofiar, wyłudzić ich dane osobowe i zyskać dostęp do pieniędzy. Teraz jednak wymyślili coś szczególnie sprytnego – zmieniają komputery nieświadomych użytkowników w koparki kryptowalut.
Niedawno sieć obiegła informacja, że z powodu kryzysu na rynku kart graficznych Fierce, czyli jeden z producentów stacjonarnych PC przestał dołączać dedykowane układy graficzne do swoich komputerów, zastępując je konstrukcjami wbudowanymi w procesor. Teraz to samo zrobiła dużo większa firma NZXT, która sprzedaje model, w którym wszystko jest gamingowe, poza najważniejszym – kartą graficzną.
Microsoft zdążył już przyzwyczaić nas do tego, że prawie każda kolejna aktualizacja systemu operacyjnego likwidując jedne niedociągnięcia i problemy, generuje następne. Tak też stało się i tym razem. Najnowsza łatka do Windows 10 oraz 11 przynosi problemy z aktualizacją niektórych zainstalowanych na komputerze programów.
Jedną z najbardziej widocznych zmian w nowym Windows 11, który niedawno zadebiutował na rynku, był całkowicie przeprojektowany i odświeżony wizualnie pasek zadań. Szybko okazało się jednak, iż ze względu na liczne niedoróbki nie przypadł on do gustu dużej części użytkowników. Teraz wiemy też, że Microsoft jest świadomy problemu i pracuje już nad odpowiednimi poprawkami.
Choć dyski SSD coraz mocniej opanowują branżę komputerową, to ciągle są zastosowania, gdzie tradycyjne dyski HDD cały czas mają się dobrze i są rozwijane o nowe technologie, oraz przede wszystkim zwiększana jest ich pojemność. Niebawem na rynek konsumencki trafi nowy dysk firmy Seagate o pojemności aż 20 TB.
Epoka, w której niepodzielnie królowały pamięci DDR4, powoli się kończy. Zarówno Intel, jak i AMD szykują nowe generacje procesorów oraz płyty główne obsługujące i współpracujące z udoskonalonymi typami RAM. Niestety nie ma dobrych wieści dla użytkowników, którzy szybko chcieliby się przesiąść na nową platformę. Nadchodzące pamięci będą bowiem znacznie droższe od obecnie dostępnych na rynku.
Po kilku tygodniach oczekiwania Apple zaprezentowało wreszcie swoje nowe MacBooki Pro wyposażone w procesory własnego pomysłu M1 Pro oraz M1 Max. Są to bardzo wydajne urządzenia dla użytkowników o profesjonalnych wymaganiach. Prócz wydajności wrażenie robi też cena. Najbardziej zaawansowany model w topowej konfiguracji będzie kosztować tyle, co auto.
Jak to zrobić?
Tech