Do sieci przeciekły ostatnio informację o wynikach testów w syntetycznych benchmarkach, które pokazują, że flagowy procesor z nadchodzącej rodziny Adler Lake Core i9-12900K aż o 21% wyprzedza najszybszy dotychczas topowy procesor ze stajni AMD. Te 21% to wynik wręcz rewelacyjny, zważywszy, że przez kilka poprzednich generacji mieliśmy wzrosty na poziomie 4-5% po każdej premierze.
W popularnym teście Cinebench nowy procesor Intela poradził sobie wręcz doskonale. Uzyskał tam 205 punktów, czyli historycznie najlepszy wynik jaki kiedykolwiek uzyskał procesor o architekturze x86. Wcześniej pojawiały się już podobne informacje, z testów na innych benchmarkach. Oznacza to, że Intel po kilku latach gorszej passy może powrócić na fotel lidera rynku w topowych konstrukcjach tworzonych dla PC.
Zupełnie nowa konstrukcja procesorów
Procesory Adler Lake są interesujące nie tylko dlatego, że przynoszą duży przyrost wydajności, ale przede wszystkim ze względu na zastosowanie w nich nowych rozwiązań, nieznanych wcześniej na rynku PC. Dotychczas procesory posiadały kilka identycznych rdzeni, natomiast w i9 12900K (i całej rodzinie) będzie inaczej. Połowa rdzeni (w tym przypadku 8) zostanie wykonanych w architekturze Golden Cove, druga połowa to Gracemont. Rdzenie nie będą miały takiej samej mocy – część będzie szybka i wydajna, cześć słabsza, ale za to energooszczędna.
Nie jest to rozwiązanie całkiem nowe – podobne, hybrydowe konstrukcje od kilku lat stosowane są w smartfonach – pozwala to znacznie zmniejszyć zużycie energii w sytuacjach niskiego obciążenia i jednocześnie podnosić wydajność w momencie rosnącego obciążenia. Intel będzie pierwszą firmą, która zastosuje takie rozwiązanie w komputerach PC. Podobnie ma postąpić AMD, jednak zrobi to dopiero w przyszłym roku.
Współpraca z Windows 11
Nowe procesory, ze względu na swoją specyfikę będą wymagać zmienionych płyt głównych – te także są już szykowane tak, by w momencie debiutu nowego sprzętu były już dostępne w sklepach. Ich potencjał wykorzysta dopiero Windows 11, który zresztą powstał także po to, by wykorzystać możliwości i specyfikę pracy nowych procesorów.
Procesory z rodziny Adler Lake mają być oficjalnie zaprezentowane w listopadzie 2021.
Źródło: WCCFTech
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE