Czwartek , 21 Listopad 2024

Masz Windows 10? Windows 11 otrzymasz za darmo. Znamy też wymagania systemowe

   25.06.2021
Stało się. Microsoft oficjalnie zaprezentował następcę Windows 10, choć ciągle nie została podana data po której system trafi do końcowych użytkowników. Wiadomo natomiast, że obecnie użytkownicy Windows 10 otrzymają aktualizację za darmo.
Microsoft pokazał oficjalnie następcę Windows 10

Podczas wczorajszej prezentacji nowego systemu potwierdziła się większość wcześniejszych informacji na jego temat. Od strony użytkownika postawiono przede wszystkim na zmiany w interfejsie. Zostanie on gruntownie przebudowany, odświeżony i zmieniony. Więcej szczegółów poznamy z pewnością wtedy, kiedy będą pojawiać się kolejne buildy deweloperskie systemu. Pierwszy ma trafić do zamkniętego grona testerów w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.

Nowy system za darmo dla posiadaczy Windows 10

Jedną z ważniejszych informacji jakie Microsoft przekazał na swojej konferencji, to to że nowy system będzie bezpłatny dla posiadaczy Windows 10. Podobnie było zresztą w przypadku przejścia z Windows 8.1 na Windows 10. Nie wiadomo jedynie, czy ta promocja będzie miała ograniczenia czasowe, choć w przypadku Windows 10 mimo 5 lat od premiery nadal można dokonać darmowej aktualizacji z wcześniejszych wersji (choć już nie wprost, jak na początku).

Zaskakująco wysokie wymagania systemowe nowego Windows 11

To, co zwróciło naszą uwagę podczas prezentacji systemu, to jego nowe wymagania systemowe. Składają się nań:

  • 64 bitowy procesor (dwurdzeniowy) o taktowaniu 1 Ghz
  • 64 GB miejsca na dysku
  • 4 GB RAM
  • Wyświetlacz 9" o rozdzielczości 1366x768 pikseli
  • Karta graficzna zgodna z DirectX 12 / WDDM 2
  • UEFI, Secure Boot i TPM 2.0

Windows 11

O ile pierwsze cztery wymagania spełnia większość, nawet kilkuletnich komputerów, z 2 ostatnimi może być spory problem, nawet na w miarę świeżym sprzęcie. W sieci jest już dostępna aplikacja Microsoftu, która sprawdza czy nasz komputer jest zgodny z Windows 11. Wymagania dotyczące karty graficznej wykluczają np. niektóre paroletnie laptopy, z kolei moduł TPM 2.0 Jest wbudowany dopiero w procesory Intela od 8 generacji wzwyż, oraz wszystkie procesory AMD Ryzen. W większości przypadków opcja ta jest jednak domyślnie wyłączona w UEFI systemu. By uzyskać zgodność, należy ją aktywować w biosie.

Źródło: Microsoft

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane