Wtorek , 30 Kwiecień 2024

Microsoft łata Windows oraz Office. Poprawki zostały już udostępnione

   13.04.2022
Microsoft jak co miesiąc udostępnił poprawki dla swoich systemów operacyjnych, pakietów biurowych i innych aplikacji. Kwietniowa paczka usprawnień zawiera ponad 100 pozycji, z czego 10 oznaczono jako krytyczne a 2 z nich zaklasyfikowano jako typ 0 day, a zatem dotyczą bardzo poważnego problemu i zażegnują realne niebezpieczeństwo. Z tego powodu warto je jak najszybciej zainstalować.
Comiesięczne łatki dla systemu Microsoftu są już dostępne w Windows Update. Fot. Unsplash

W każdym drugim tygodniu miesiąca Microsoft publikuje zbiorczą paczkę poprawek dla swoich aplikacji i systemów. Tym razem przygotowano imponujący zestaw obejmujący ponad 100 biuletynów zabezpieczeń (dokładnie 110), eliminujących problemy odkryte w kilku aplikacjach, przede wszystkim w różnych odmianach Windows, paru wersjach pakietu Microsoft Office, Dynamics, Edge, Hyper-V, File Server oraz aplikacji Skype.

Kilka poprawek ma status „krytycznych”

Paczki z comiesięcznymi aktualizacjami zwykle nie budzą wielkiego zainteresowania, gdyż usuwają drobne problemy i niedociągnięcia. Tym razem jednak aż 10 z odkrytych luk otrzymało status krytycznych, a dwie dziury sklasyfikowano jako 0 day, co oznacza iż nienaprawione, stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników: mogą zostać wykorzystane przez hakerów do przeprowadzenia ataku na komputer. Pierwsza z odkrytych dziur 0 day dotyczy Windows User Profile Service, a druga Windows Common Log File System Driver.

Warty odnotowania jest fakt, że łatek w tym miesiącu jest więcej niż zazwyczaj. Zwykle ich liczba nie przekracza 50-70, tymczasem w kwietniu 2022 jest ich grubo ponad 100.

Windows Update

Aktualizacje dostępne w Windows Update

Przygotowane przez giganta z Redmond łatki tradycyjnie można pobrać przez funkcję Windows Update. Jeśli mamy włączone aktualizacje automatyczne nie musimy nic robić, jednak po instalacji pakietu zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie komputera, które jest niezbędne do finalizacji tego procesu.

Co ciekawe, poprawki dotyczą także dość „wiekowych” wersji Windows (sięgają systemu Server 2008), co oznacza, że te luki pozostawały prawdopodobnie niewykryte przez blisko kilkanaście lat. Niezbyt dobrze świadczy to o czujności w samym Microsofcie. Gigant mógł też jednak znać je wcześniej i po prostu uznać, że niektóre z problemów nie wymagają pilnego rozwiązania lub są tak trudne do wykorzystania przez hakerów, że mogą poczekać na swoją kolej, która najwyraźniej właśnie teraz nadeszła.

Poprawki bezpieczeństwa zawsze warto instalować w miarę szybko, zwłaszcza, że teraz już publicznie wiadomo o istnieniu luk, które spowodowały ich wydanie. Hakerzy mogą więc próbować je wykorzystać u tych, którzy nie zaktualizują swoich systemów.

Źródło: Microsoft

 

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane