Środa , 04 Grudzień 2024

Nie uruchomisz już Windows na Macu z ARM?

   26.06.2020
Choć jednym z najczęstszych powodów przesiadek z komputerów Windows na Mac jest ogromne dopracowanie systemu operacyjnego na komputerach z logo nadgryzionego jabłka, to jednak wielu użytkowników obok macOS na swoich maszynach instalowało też Windows, co zresztą było oficjalnie wspierane przez Apple, które udostępniało nawet specjalne narzędzie Boot Camp umożliwiające łatwe przeprowadzenie tej operacji. Teraz ma się to zmienić. Nowe komputery pac z procesorami ARM nie obsłużą już Windows.

Niektórzy mogliby zapytać po co instalować Windows na iMacu – odpowiedź jest prosta, dla wielu windowsowych aplikacji, których nigdy nie było i prawdopodobnie nie będzie na macOS. W niektórych branżach krzyżuje się potrzeba używania programów dostępnych na obie platformy, zatem najwygodniejsze – oprócz posiadania dwóch komputerów na raz, było zainstalowanie obu głównych systemów operacyjnych na jednej maszynie. Skoro macOS nie można mieć legalnie na komputerach PC, opcja była tylko jedna Windows na Mac. Poza tym była też – dość liczna grupa osób, która poprzez instalację Windowsa na iMacu zyskiwała dostęp do bardzo licznych gier tworzonych na tę platformę, a nie mających odpowiedników na sprzęt Apple.

Procesory ARM nie obsłużą Windows

Teraz ma się to zmienić, gdyż zmiana zapowiedziana przez giganta z Cupertino – przejście na procesory ARM, i rezygnacja z procesorów x86 pociąga za sobą szereg implikacji – od technicznych po licencyjne. Po tym gdy komputery Mac w 2005 roku zaczęły używać procesorów Intel, stały się de facto normalnymi maszynami PC – działającymi dokładnie na tej samej zasadzie i w tej samej architekturze, co wszystkie inne komputery dostępne na rynku. Drobna różnica polegała na zastosowaniu specjalnego EFI (zamiast znanego z PC-tów BIOSu), co poza kilkoma innymi aspektami umożliwiało instalację OSX na tych maszynach. Teraz, gdy Apple zacznie stosować chipy ARM, nie da się już w prosty sposób zainstalować Windows na Macach, bo to zupełnie inna architektura.

Asysten Boot Camp przez lata pozwalał na instalowanie windows na Macach

Licencja Windows ARM wyklucza samodzielną instalację

Co ciekawe Microsoft ma już teraz okrojoną wersję Windows na urządzenia ARM, ale jego licencja jest tak napisana, że wyklucza „doinstalowywanie”, umożliwia jedynie sprzedaż nowych urządzeń z preinstalowanym systemem tego typu, co raczej nie nastąpi, wątpliwe bowiem by Apple chciało sprzedawać swój sprzęt z Windows. Być może w przyszłości sytuacja się zmieni i Microsoft zmieni postanowienia licencyjne swojego systemu, do tego czasu jednak ci, którzy potrzebują zarówno macOS jak i Windows będą musieli korzystać ze starszych maszyn z procesorami Intela. W przyszłości być może będzie tez możliwa uruchamianie Windows na Macach z ARM za pomocą programów do wirtualizacji (jak obecnie), jednak w tym momencie nie jest to przesądzone.

Źródło: ZDNet

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane