Pierwsza testowa kompilacja Windows 11 Insider Preview została wydana 28 czerwca i stała się niemałą sensacją. Nikt się bowiem nie spodziewał nowego systemu i to tak szybko. Od tego czasu była ona często aktualizowana, a najnowsza kompilacja pojawiła się zaledwie kilkadziesiąt godzin temu. Popularność nowego systemu Microsoft okazała się duża na tyle, że choć sam proces uaktualnienia posiadanego komputera do Windows 11 nie jest skomplikowany, i aby to zrobić wystarczy zarejestrować swój komputer w kanale deweloperskim programu Windows Insider i zainicjować instalację, wielu użytkowników zamiast tego próbuje pobrać z sieci nieoficjalne obrazy ISO na własną rękę. Jak donosi jednak Kasperski Lab zamiast tego często infekuje swoje PC złośliwym oprogramowaniem.
Mechanizm ataku jest prosty: akceptacja "licencji" bez czytania
Mechanizm infekcji komputera opracowany przez cyberprzestępców nie jest w tym przypadku zbyt wyrafinowany. Polega na tym, że ludzie pobierają podejrzany instalator, a następnie akceptują warunki instalacji bez czytania ich, aby jak najszybciej rozpocząć instalację. Efekt – zgadzają się na uczynienie ze swojego komputera gniazda złośliwego oprogramowania.
Raport firmy Kaspersky potwierdza, że źródłem niebezpieczeństwa jest plik o nazwie „86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe”, który można znaleźć w Internecie. Chociaż rozmiar pliku wynosi 1,75 GB, a nazwa wskazuje, że zawiera kompilację Windows 11 21996.1 – która w rzeczywistości jest przestarzałą wersją, jaka wyciekła jeszcze nawet przed oficjalną prezentacją systemu Microsoft – oraz kluczowy aktywator, w rzeczywistości jest to program służący do instalacji narzędzi do cyberataku na nasz komputer.
Trojany, programy szpiegujące, adware
Według raportu firmy Kaspersky tym szkodliwym oprogramowaniem może być wszystko, od adware przez trojany po programy, które kradną dane uwierzytelniające np. do serwisów bankowości internetowej.
Wniosek może być tylko jeden – nie warto instalować żadnych wersji testowych Windows 11 poza oficjalną dystrybucją.
Źródło: Neowin/Kaspersky Lab
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE