W tym momencie firma Dell nie wysyła już niektórych konfiguracji komputerów do gier Alienware Aurora R12 i R10 do sześciu stanów USA, ponieważ te linie produktów potencjalnie wykraczają poza granice nowo przyjętych wymagań dotyczących efektywności energetycznej.
Dla dobra środowiska nie kupisz wydajnego komputera
Podczas próby zakupu jednego z tych systemów wyświetlany jest pogrubiony czerwony napis ostrzegający kupujących, że ich zamówienie nie zostanie dostarczone, jeśli odbiorca znajduje się w jednym z dotkniętych ograniczeniami stanów.
„Ten produkt nie może być wysyłany do stanów Kalifornia, Kolorado, Hawaje, Oregon, Vermont ani Waszyngton ze względu na przepisy dotyczące zużycia energii przyjęte przez te stany. Wszelkie zamówienia złożone dla tych stanów zostaną anulowane” – czytamy w wyświetlanym na stronie Della komunikacie.
Aurora R12 i R10 są zbudowane na najnowszej generacji procesorów Intel i AMD, pierwszy wyposażony w procesory 11. generacji Core Rocket Lake, a drugi wyposażony w układy Ryzen z serii 5000 oparte na architekturze Zen 3.
Niestety zarówno dla firmy Dell, jak i kupujących mieszkających w dotkniętych restrykcjami stanach USA, większość konfiguracji Aurora R12 i R10 zużywa więcej energii, niż pozwalają na to lokalne przepisy.
Na stronie modelu Aurora R10 znajduje się siedem konfigurowalnych opcji sprzętu i tylko jedna, najtańsza konfiguracja może być na bieżąco dostarczana do wszystkich stanów USA, gdyż tylko ona spełnia wyśrubowane nowe normy energooszczędności. Zawiera ona procesor Ryzen 5 5600X, grafikę Radeon RX 5600, 8 GB jednokanałowej pamięci RAM DDR4-3200 i 256 GB SSD + 1 TB HDD, co umówmy się nie jest zbyt bogatym wyposażeniem.
Dell potwierdza ograniczenia
„Tak, ograniczenia są spowodowane wdrożeniem Tier 2 California Energy Commission (CEC), które zdefiniowało obowiązkowy standard efektywności energetycznej dla komputerów PC – w tym komputerów stacjonarnych, AIO i mobilnych systemów do gier. Zostało to wprowadzone w życie 1 lipca 2021 r. Wybrane konfiguracje Alienware Aurora R10 i R12 były jedynymi systemami, których to dotyczyło” — potwierdził Dell w oświadczeniu.
Czy podobne regulacje będą normą także w UE?
Na razie blokadę sprzedaży najmocniejszych komputerów wprowadził jedynie Dell, ale wkrótce twórcy wszystkich systemów będą musieli zaimplementować podobne restrykcje.
W Unii Europejskiej istnieją pewne ograniczenia dotyczące zasilaczy komputerowych i ich efektywności energetycznej, ale – przynajmniej na razie - nie hamują one dostępu do najbardziej wydajnych konfiguracji sprzętowych. Trudno jednak przewidzieć czy wkrótce się to nie zmieni. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że ostatnio Komisja Europejska przygotowała propozycję kilkunastu dyrektyw, które wprowadzają bardzo rygorystyczne ograniczenia ekologiczne dotyczące między innymi transportu wewnątrz wspólnoty. Nie jest zatem wykluczone, że podobne regulacje trafią także i do nas.
Producenci komputerów będą mieli w tej sytuacji 2 wyjścia – ograniczyć wydajność sprzedawanego sprzętu, co może mieć negatywny wpływ na długofalowy rozwój technologii, lub też opracowywać bardziej energooszczędne rozwiązania, a to z kolei przełoży się na wzrost cen sprzętu, gdyż będzie wymagać bardziej rozległych badań i prac projektowych.
Źródło: The Verge
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE