Wiele osób, zanim kupuje nowy komputer stacjonarny czy laptopa, sprzedaje swoje starsze urządzenie, chociażby po to, by nieco obniżyć koszty zakupu nowego. Dzieje się tak często w końcówce roku, kiedy mamy ochotę zafundować sobie świąteczny prezent. Przestępcy wyczuli, że to dobry moment na pomysłowe oszustwo – wyszukują ogłoszenia o sprzedaży komputerów w serwisach aukcyjnych oraz witrynach z ogłoszeniami i wysyłają do sprzedających swoje zapytania…
Prośba o sprawdzenie wydajności komputera przed zakupem
Pomysł na przestępczy proceder, o którym jako pierwszy napisał serwis Sekurak na podstawie wiadomości od jednego ze swoich czytelników, wydaje się niezwykle prosty, ale też bardzo sprytny. Cyberprzestępcy wysyłają sprzedającym komputery wiadomości, w których wyrażają chęć zakupu wystawionego sprzętu, ale – tłumacząc to odległością i niemożnością osobistego sprawdzenia, najpierw proszą sprzedającego o przetestowanie wydajności komputera w programie, do którego link załączają w wiadomości.
Wiadomość o takiej lub zbliżonej treści wysyłają przestępcy
Z pozoru wszystko wydaje się zupełnie normalne – przecież nabywca ma prawo wiedzieć, jaki jest stan sprzętu, który kupuje. Problem jednak w tym, że program, do którego link dostają ofiary oszustów jest spreparowany i prócz sprawdzania parametrów komputera, zmienia niczego nieświadomego właściciela laptopa w posiadacza zakamuflowanej koparki kryptowalut, która nawet nie pracuje na jego konto, tylko wzbogaca oszustów. Oszustwo jest tym bardziej groźne i trudne do zidentyfikowania, że prawdziwy program OCCT faktycznie istnieje a niektórzy posiadacze komputerów mogli już z niego wcześniej korzystać - link, który podają w swoich wiadomościach prowadzi jednak do fałszywej witryny.
Fałszywa strona OCCT
Kupujesz używanego laptopa? Także uważaj…
Czujni powinni być nie tylko sprzedawcy używanego sprzętu, ale też jego potencjalni nabywcy, lub osoby, które taki sprzęt niedawno zakupiły, a wydaje się im on dziwnie wolny. Po zakupie warto sprawdzić programami antywirusowymi, czy nabyty laptop nie jest niczym zainfekowany. Szczególnie uważać powinny osoby, które sprzedają bądź kupują/kupiły wydajny komputer z mocnymi kartami graficznymi, te bowiem najlepiej nadają się do kopania kryptowalut, co cyberprzestępcy tak pomysłowo wykorzystać.
Źródło: Sekurak
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE