DVB-T2/HEVC – na czym polegajÄ… zmiany?
DVB-T2/HEVC to nowy system przesyÅ‚u naziemnej telewizji cyfrowej, który zacznie być wprowadzany w Polsce stopniowo od marca 2022 roku. Standard ten bÄ™dzie z czasem wprowadzany na terenie caÅ‚ej Unii Europejskiej, niektórych krajach już zresztÄ… funkcjonuje.
Z punktu widzenia użytkownika telewizora najważniejsze jest to, że wnosi on sporo ważnych i przydatnych nowoÅ›ci. W porównaniu do poprzedniej generacji umożliwia na przykÅ‚ad odbiór telewizji naziemnej w znacznie lepszej niż dotychczas jakoÅ›ci 4K, zamiast HD. Nie jest to jednak jedyna zmiana, DVB-T2/HEVC przynosi także poprawÄ™ jakoÅ›ci warstwy dźwiÄ™kowej, która po przeÅ‚Ä…czeniu bÄ™dzie nadawana w standardzie Dolby Digital Plus.
W praktyce oznacza to, że bezpÅ‚atna naziemna telewizja cyfrowa zapewni jakość porównywalnÄ…, albo nawet wyższÄ… niż wiÄ™kszość kosztownych sieci kablowych. KÅ‚opot jednak w tym (i to budzi najwiÄ™ksze kontrowersje), że nie każdy telewizor speÅ‚nia wymagania nowego standardu. Co wiÄ™cej mogÄ… one być za wysokie nawet dla urzÄ…dzeÅ„, które na póÅ‚ki sklepowe trafiÅ‚y zaledwie kilka lat temu. Użytkownicy takiego sprzÄ™tu, jeÅ›li nie zrobiÄ… nic, za kilka miesiÄ™cy stracÄ… w ogóle możliwość oglÄ…dania naziemnej telewizji, stanie siÄ™ tak, gdyż stare nadajniki zostanÄ… w tym samym czasie wyÅ‚Ä…czone.
Harmonogram wprowadzania DVB-T2/HEVC na terytorium Polski
Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej pojawi siÄ™ w Polsce już niedÅ‚ugo, ale nie od razu na caÅ‚ym jej terytorium. Nowe nadajniki bÄ™dÄ… wÅ‚Ä…czane stopniowo z zachodu na wschód, poczÄ…wszy od 28 marca 2022 roku. W sumie caÅ‚a operacja zostaÅ‚a zaplanowana na 4 etapy, a zakoÅ„czy siÄ™ ona 27 czerwca 2022.
- etap 1: od 28 marca 2022 - województwa dolnoÅ›lÄ…skie i lubuskie,
- etap 2: od 25 kwietnia 2022 - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
- etap 3: od 23 maja 2022 - województwa lubelskie, Å‚ódzkie, maÅ‚opolskie, opolskie, podkarpackie, Å›lÄ…skie, Å›wiÄ™tokrzyskie,
- etap 4: od 27 czerwca 2022 - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmiÅ„sko-mazurskie.
Harmonogram wprowadzania DVB-T2. Fot. telewizjanaziemna.pl
Jak sprawdzić czy nasz telewizor obsługuje standard DVB-T2/HEVC
Na poczÄ…tek wiadomość uspokajajÄ…ca: to, że nasz telewizor nie speÅ‚nia wymogów nowego standardu nie oznacza, że musimy go wymienić na nowy. Warto jednak przygotować siÄ™ i sprawdzić, czy bÄ™dziemy musieli podjąć jakiekolwiek dziaÅ‚ania. Możemy to zrobić na kilka sposobów.
Można w dokumentacji telewizora (lub chociażby na stronie internetowej jego producenta) po prostu sprawdzić, czy obsługuje on standard DVB-T2/HEVC. Jeśli w rodzajach obsługiwanego sygnału znajdziemy tylko oznaczenie DVB-T/MPEG-4, to jest duża szansa, że jednak nie.
JeÅ›li nie dysponujemy dokumentacjÄ… telewizora lub producent jej nie udostÄ™pnia, można też wejść na specjalny przygotowany przez TVP program „Sprawdzam TV”, na którym trwa testowa emisja planszy kodowanej w HEVC. Jest on dostÄ™pny na kanale 28 naziemnej telewizji cyfrowej. WchodzÄ…c tam od razu zobaczymy, czy nasz telewizor speÅ‚nia wymagania i czy jest w stanie przetworzyć nowy sygnaÅ‚. CaÅ‚y ten „weryfikator” jest zresztÄ… bardzo pomysÅ‚owy - emitowany jest tam zarówno odpowiedni komunikat dźwiÄ™kowy jak informacja tekstowa.
Jest jeszcze trzecia możliwość. Jeśli znamy dokładny model posiadanego odbiornika TV, możemy skorzystać z wyszukiwarki na stronie internetowej telewizjanaziemna.pl
A co można zrobić, jeśli telewizor jest niezgodny z DVB-T2/HEVC?
Użytkownicy telewizorów, które speÅ‚niajÄ… wymagania nowego standardu nie bÄ™dÄ… musieli robić zbyt wiele. Zwykle bÄ™dzie to konieczność ponownego dostrojenia odbiornika (np. poprzez automatyczne ponowne przeszukanie kanaÅ‚ów) i ich zapamiÄ™tanie. W przypadku osób których telewizory nie obsÅ‚ugujÄ… DVB-T2 bÄ™dzie trzeba zainwestować w zakup specjalnego dekodera.
By odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265.
Jeśli nasz sprzęt nie ma takiego modułu, można zawsze podłączyć do niego zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC. W tym momencie to wydatek rzędu od 100 do 200 zł.
Bon na zakup dekodera
Co ważne, w ostatnich dniach Sejm przyjÄ…Å‚ specjalnÄ… ustawÄ™, która umożliwi otrzymanie od paÅ„stwa bonu o wartoÅ›ci 100 zÅ‚, który bÄ™dzie można zrealizować w dowolnym sklepie sprzedajÄ…cym dekodery. Zgodnie z przyjÄ™tym projektem, wniosek o przyznanie Å›wiadczenia bÄ™dzie mogÅ‚a zÅ‚ożyć jedna osoba z każdego gospodarstwa domowego. "SkÅ‚adajÄ…c wniosek trzeba bÄ™dzie oÅ›wiadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwoÅ›ci dostosowania sprzÄ™tu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnaÅ‚u telewizyjnego ze wzglÄ™du na trudnÄ… sytuacjÄ™ materialnÄ… gospodarstwa domowego" – dodano w specjalnym, rzÄ…dowym oÅ›wiadczeniu.
Wnioski o rzÄ…dowÄ… dopÅ‚atÄ™ bÄ™dzie można skÅ‚adać elektronicznie od poczÄ…tku marca – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za poÅ›rednictwem pracowników Poczty Polskiej.
„Osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres email lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku za poÅ›rednictwem pracownika Poczty Polskiej. Przyznany kod bÄ™dzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe" – czytamy w oÅ›wiadczeniu ministerstwa cyfryzacji.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE