DVB-T2/HEVC – na czym polegają zmiany?
DVB-T2/HEVC to nowy system przesyłu naziemnej telewizji cyfrowej, który zacznie być wprowadzany w Polsce stopniowo od marca 2022 roku. Standard ten będzie z czasem wprowadzany na terenie całej Unii Europejskiej, niektórych krajach już zresztą funkcjonuje.
Z punktu widzenia użytkownika telewizora najważniejsze jest to, że wnosi on sporo ważnych i przydatnych nowości. W porównaniu do poprzedniej generacji umożliwia na przykład odbiór telewizji naziemnej w znacznie lepszej niż dotychczas jakości 4K, zamiast HD. Nie jest to jednak jedyna zmiana, DVB-T2/HEVC przynosi także poprawę jakości warstwy dźwiękowej, która po przełączeniu będzie nadawana w standardzie Dolby Digital Plus.
W praktyce oznacza to, że bezpłatna naziemna telewizja cyfrowa zapewni jakość porównywalną, albo nawet wyższą niż większość kosztownych sieci kablowych. Kłopot jednak w tym (i to budzi największe kontrowersje), że nie każdy telewizor spełnia wymagania nowego standardu. Co więcej mogą one być za wysokie nawet dla urządzeń, które na półki sklepowe trafiły zaledwie kilka lat temu. Użytkownicy takiego sprzętu, jeśli nie zrobią nic, za kilka miesięcy stracą w ogóle możliwość oglądania naziemnej telewizji, stanie się tak, gdyż stare nadajniki zostaną w tym samym czasie wyłączone.
Harmonogram wprowadzania DVB-T2/HEVC na terytorium Polski
Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej pojawi się w Polsce już niedługo, ale nie od razu na całym jej terytorium. Nowe nadajniki będą włączane stopniowo z zachodu na wschód, począwszy od 28 marca 2022 roku. W sumie cała operacja została zaplanowana na 4 etapy, a zakończy się ona 27 czerwca 2022.
- etap 1: od 28 marca 2022 - województwa dolnośląskie i lubuskie,
- etap 2: od 25 kwietnia 2022 - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
- etap 3: od 23 maja 2022 - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
- etap 4: od 27 czerwca 2022 - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.
Harmonogram wprowadzania DVB-T2. Fot. telewizjanaziemna.pl
Jak sprawdzić czy nasz telewizor obsługuje standard DVB-T2/HEVC
Na początek wiadomość uspokajająca: to, że nasz telewizor nie spełnia wymogów nowego standardu nie oznacza, że musimy go wymienić na nowy. Warto jednak przygotować się i sprawdzić, czy będziemy musieli podjąć jakiekolwiek działania. Możemy to zrobić na kilka sposobów.
Można w dokumentacji telewizora (lub chociażby na stronie internetowej jego producenta) po prostu sprawdzić, czy obsługuje on standard DVB-T2/HEVC. Jeśli w rodzajach obsługiwanego sygnału znajdziemy tylko oznaczenie DVB-T/MPEG-4, to jest duża szansa, że jednak nie.
Jeśli nie dysponujemy dokumentacją telewizora lub producent jej nie udostępnia, można też wejść na specjalny przygotowany przez TVP program „Sprawdzam TV”, na którym trwa testowa emisja planszy kodowanej w HEVC. Jest on dostępny na kanale 28 naziemnej telewizji cyfrowej. Wchodząc tam od razu zobaczymy, czy nasz telewizor spełnia wymagania i czy jest w stanie przetworzyć nowy sygnał. Cały ten „weryfikator” jest zresztą bardzo pomysłowy - emitowany jest tam zarówno odpowiedni komunikat dźwiękowy jak informacja tekstowa.
Jest jeszcze trzecia możliwość. Jeśli znamy dokładny model posiadanego odbiornika TV, możemy skorzystać z wyszukiwarki na stronie internetowej telewizjanaziemna.pl
A co można zrobić, jeśli telewizor jest niezgodny z DVB-T2/HEVC?
Użytkownicy telewizorów, które spełniają wymagania nowego standardu nie będą musieli robić zbyt wiele. Zwykle będzie to konieczność ponownego dostrojenia odbiornika (np. poprzez automatyczne ponowne przeszukanie kanałów) i ich zapamiętanie. W przypadku osób których telewizory nie obsługują DVB-T2 będzie trzeba zainwestować w zakup specjalnego dekodera.
By odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265.
Jeśli nasz sprzęt nie ma takiego modułu, można zawsze podłączyć do niego zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC. W tym momencie to wydatek rzędu od 100 do 200 zł.
Bon na zakup dekodera
Co ważne, w ostatnich dniach Sejm przyjął specjalną ustawę, która umożliwi otrzymanie od państwa bonu o wartości 100 zł, który będzie można zrealizować w dowolnym sklepie sprzedającym dekodery. Zgodnie z przyjętym projektem, wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z każdego gospodarstwa domowego. "Składając wniosek trzeba będzie oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego" – dodano w specjalnym, rządowym oświadczeniu.
Wnioski o rządową dopłatę będzie można składać elektronicznie od początku marca – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.
„Osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres email lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku za pośrednictwem pracownika Poczty Polskiej. Przyznany kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe" – czytamy w oświadczeniu ministerstwa cyfryzacji.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE