Android od lat jest jednym z gÅ‚ównych celów ataków cyberprzestÄ™pców. Decyduje o tym jego ogromna popularność i specyficzna konstrukcja oparta na otwartych źródÅ‚ach. Z drugiej strony penetracji systemu przez internetowych przestÄ™pców sprzyja też ograniczona Å›wiadomość zagrożeÅ„ wÅ›ród użytkowników, którzy bardzo rzadko zabezpieczajÄ… swoje telefony oprogramowaniem antywirusowym. Smartfony padajÄ… dziÅ› najczęściej ofiarami wyÅ‚udzeÅ„ danych, ransomware. Wirusy majÄ… postać programów wyciÄ…gajÄ…cych najważniejsze informacje o użytkownikach.
Niebezpieczne malware udajÄ…ce „System Update”
To z czym mierzymy siÄ™ teraz to malware, którego gÅ‚ównym zadaniem jest wyciagniÄ™cie z telefonu maksymalnie dużej iloÅ›ci danych o jego wÅ‚aÅ›cicielu i przesÅ‚anie tego hakerom. Wirus jest bardzo Å‚atwo przeoczyć, ponieważ udaje on aktualizacjÄ™ systemu – nosi nazwÄ™ „System Update”. Za faÅ‚szywÄ… tożsamoÅ›ciÄ… kryje siÄ™ jednak wyjÄ…tkowo groźne oprogramowanie, które potrafi szpiegować posiadacza smartfona przynajmniej na kilka sposobów.
Wirus może nagrywać nasze rozmowy i robić zdjęcia
Lista możliwoÅ›ci wirusa jest dÅ‚uga. Potrafi on na przykÅ‚ad nagrywać dźwiÄ™k za pomocÄ… mikrofonu, w tym i nasze rozmowy, robić samodzielnie zdjÄ™cia, odczytywać i przesyÅ‚ać przestÄ™pcom nasze wiadomoÅ›ci i SMS-y z komunikatorów oraz kontakty z książki, zawartość schowka, a nawet Å›ledzić nasze poÅ‚ożenie z pomocÄ… GPS.
By zainfekować smartfona tym wirusem trzeba go pobrać na smartfona z repozytoriów poza Google Play. Użytkownicy, którzy pobierajÄ… aplikacje wyÅ‚Ä…cznie z autoryzowanego sklepu Google sÄ… zatem póki co bezpieczni. Ci, którzy Å›ciÄ…gajÄ… aplikacje ze źródeÅ‚ zewnÄ™trznych powinni natomiast bardzo uważać. Nie należy też nadawać uprawnieÅ„ dostÄ™pu aplikacjom, których funkcji nie jesteÅ›my pewni, gdyż wirus dziaÅ‚a na tyle przewrotnie, że nawet jeÅ›li nie uzyska dostÄ™pu do caÅ‚ego telefonu, próbuje przejąć poszczególne aplikacje – np. komunikatory.
ŹródÅ‚o: Zimperium
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE