Czwartek , 11 Sierpień 2022

Poważny błąd w aplikacji Wiadomości Google’a. Może rozładowywać baterię smartfona

   22.04.2022
Google ostatnio nie ma dobrej passy: seria zainfekowanych aplikacji w sklepie Play, a teraz nowy problem w jednym z głównych programów na smartfony z Androidem. Okazało się, iż w aplikacji Wiadomości odkryto błąd, który może powodować szybkie rozładowywanie się baterii oraz jej przegrzewanie. Firma już pracuje nad rozwiązaniem problemu.
Aplikacja Wiadomości na smartfonach z Androidem rozładowuje telefony?

Baterie to od zarania achillesowa pięta smartfonów. Topowe (a tańsze tym bardziej) modele na jednym ładowaniu akumulatora pracują jeden, góra dwa dni, dlatego bez ładowarki lub powerbanku w plecaku lepiej nie wychodzić z domu, zwłaszcza jeśli nie chcemy zostać w pewnym momencie bez działającego telefonu.

Teraz okazuje się, że niektórzy użytkownicy smartfonów z Androidem mają dodatkowe zmartwienie – w aplikacji Wiadomości wykryto bowiem poważny błąd, który może skutkować szybkim rozładowaniem urządzenia.

Aparat włącza się w tle i zużywa energię

Błąd polega na tym, że aplikacja Wiadomości, po tym gdy z kimś piszemy i dołączymy zrobione aparatem telefonu zdjęcie (odnośnikiem z tego programu) pozostawia ten aparat włączony w tle, co błyskawicznie drenuje akumulator oraz niebezpiecznie rozgrzewa smartfona.

Możliwość robienia zdjęć bezpośrednio z poziomu aplikacji do SMS-ów działa od dawna i jest często wybierana przez użytkowników, gdyż oszczędza czas i eliminuje konieczność przełączania się pomiędzy aplikacjami. Wcześniej nie zgłaszano związanych z tym problemów, jest zatem bardzo prawdopodobne, że usterka musiała pojawić się wraz z jedną z nowszych aktualizacji apki. Na Reddicie pojawił się szeroko komentowany wpis użytkownika smartfonu Pixel 6 Pro, który opisuje występowanie tego właśnie problemu w swoim telefonie.

Tymczasowe rozwiązanie – zamykanie aplikacji

Doraźne rozwiązanie problemu jest dość proste: należy każdorazowo po skorzystaniu z Wiadomości wyrzucić tę aplikację z widoku „Ostatnie” (wielozadaniowość), co spowoduje jej definitywne zamknięcie, a wraz z nią działającego w tle aparatu. Jeśli nie chcemy powtarzać tej czynności za każdym razem, można też odciąć aplikację SMS-od aparatu, odbierając jej uprawnienia dostępu. Należy to zrobić wchodząc do menu Ustawienia > Aplikacje > Wiadomości > Uprawnienia > Aparat i wybrać opcję "Nie zezwalaj".

Co ważne, według Google, błąd został już rozpoznany i w tej chwili trwa przygotowywanie odpowiedniej poprawki dla użytkowników.

Źródło: 9to5mac

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane