Najnowsze technologie
ING Bank Śląski opublikował specjalny komunikat, w którym zwraca uwagę swoich klientów na nowy atak cyberprzestępców, którzy wykorzystując wizerunek jednej z największych instytucji finansowych w Polsce, próbują nakłonić swoje ofiary do kliknięcia w link przysyłany w SMS-ie, co może doprowadzić do wyczyszczenia zawartości konta.
Facebook wprowadza zmiany w Messengerze. Wraz z jedną z najnowszych aktualizacji pojawi się tam funkcja, którą zapowiedział sam szef platformy Mark Zuckerberg. Gdy w czasie rozmowy z kimkolwiek zrobimy screena konwersacji, nasz rozmówca dostanie automatyczną wiadomość, która go o tym poinformuje.
W ostatnich tygodniach w sieci pojawia się wiele nowych doniesień na temat aktywności cyberprzestępców. A to spoofing (czyli podszywanie się pod cudze telefony czy infolinie), a to wirusy w aplikacjach. Tym razem oszustwo przybrało szczególnie duże rozmiary – w kilkuset aplikacjach zaimplementowano ukryty mechanizm subskrypcyjny, który mógł kosztować nieświadomych użytkowników nawet setki milionów dolarów.
Od kilku dni w sieci pojawiają się informacje, według których cyberprzestępcy podszywają się pod numer 225601600, czyli infolinię ZUS. Sprawa jest poważna, ponieważ jest to faktycznie działająca usługa, której w dodatku nie warto blokować, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych faktycznie korzysta z niej do kontaktu z klientami. Należy jednak zachować szczególną ostrożność po odebraniu telefonu.
Badacze jednego z głównych laboratoriów bezpieczeństwa firmy Kaspersky, producenta programów antywirusowych, trafili na szczególny typ złośliwego oprogramowania — ukrywa się ono w układzie BIOS/UEFI płyty głównej, w efekcie czego pozostaje groźne nawet po ponownej instalacji systemu operacyjnego lub sformatowaniu dysku twardego.
OLX to jeden z największych serwisów sprzedażowych – nie tylko w polskim internecie. Tysiące transakcji dziennie, możliwość zakupu i sprzedaży używanych przedmiotów przyciąga bowiem wielu potencjalnych klientów. Popularność tą niestety zauważyli też złodzieje – czyhają oni na nieświadomych zagrożeń użytkowników, a teraz, by nas okraść, sięgają po phishing, czyli podszywają się pod znane firmy.
O rządowej aplikacji, która w przyszłości ma zastąpić tradycyjne paragony mówiło się w branży już od dawna. Faktycznie wydało ją Ministerstwo Finansów, jednak póki co nie oferuje jeszcze najważniejszej i najbardziej oczekiwanej funkcji – nie eliminuje papierowych paragonów. Ma jednak kilka innych możliwości, o których warto wspomnieć.
FaceBit – bo tak ma się nazywać nowe urządzenie to wręcz cała platforma inteligentnych czujników, którą można przymocować magnetycznie do dowolnej maski. Ma ona między innymi umożliwiać monitorowanie tętna i częstości oddechów, co pozwoli na lepsze kontrolowanie stanu zdrowia użytkownika. To ważne, zwłaszcza, że pandemia koronawirusa nadal nie odpuszcza.
Cyberprzestępcy od lat próbują w mniej lub bardziej wyrafinowany sposób podszywać się pod znane marki i firmy – wszystko w celu skłonienia nas do przekazania ważnych informacji lub zainfekowania komputera. Tym razem hakerzy byli wstanie spreparować wiadomości SMS pochodzące od Google, które otrzymali użytkownicy Gmaila. Na pierwszy rzut oka nie do rozpoznania, że mamy do czynienia z oszustwem.
Netflix uruchomił w Polsce kampanię informacyjną, która ma przypomnieć użytkownikom, że sytuacja w której kilka mieszkających pod różnymi adresami osób korzysta z jednego konta w serwisie jest niezgodna z jego regulaminem. Na zachodzie Europy i w USA podobne „ostrzeżenia” pojawiały się już wcześniej.
Aplikacje
Jak to zrobić?