Najnowsze technologie
Prace nad stworzeniem interfejsu łączącego ludzki mózg z komputerem trwają od lat. Wydawało się, ze palmę pierwszeństwa dzierży tu Elon Musk ze swoim Neuralinkiem, tymczasem okazuje się, że podobne projekty realizują też inne podmioty i co najważniejsze – mają już na tym polu konkretne sukcesy. Najnowsze doniesienia z firmy Synchron dają nadzieję znacznej poprawy jakości życia ludziom ze stwardnieniem zanikowym bocznym, stworzono tam bowiem chip, który jest w stanie przetwarzać myśli na tekst, co pozwoli komunikować się osobom sparaliżowanym.
Szykuje się spore zamieszanie na rynku monitorów komputerowych. Okazuje się bowiem, że sprzęt oznaczony jako wyposażony w interfejs HDMI 2.1 wcale nie musi spełniać jego standardów. Przy zakupie warto dokładnie sprawdzać co oferuje wybrany przez nas model.
Ciesząca się bardzo dużą popularnością rządowa aplikacja mObywatel, dzięki której można uzyskać dostęp do cyfrowych usług administracyjnych, takich jak Pacjent.gov czy chociażby wirtualne prawo jazdy, wkrótce mocno się zmieni. Po zamkniętych testach do których miało dostęp jedynie 200 użytkowników, teraz czas na szerszą dystrybucję.
Rzeczywistość wirtualna coraz mocniej miesza się z realnym życiem, choć ludzie nie do końca zdają sobie sprawę z tego jak bardzo. Świat właśnie obiegła informacja, że znany rosyjski producent słynnego karabinu AK-47, czyli popularnego Kałasznikowa jest oskarżony o kradzież pomysłu na nową broń. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego – szpiegostwo przemysłowe istnieje od dawna – gdyby nie fakt iż pomysł miał pochodzić z gry komputerowej.
Znany miliarder i wizjoner Elon Musk, współzałożyciel Tesli i Neuralinku, który zajmuje się tym mogącym mieć ogromne następstwa projektem, ogłosił, że jego firma będzie w stanie wszczepiać ludziom mikrochipy będące swoistym połączeniem między maszyną (komputerem) a człowiekiem. Pierwsze osoby zaczęłyby testować te urządzenia już w 2022 roku.
Powoli zbliżają się największe światowe targi elektroniki CES 2022, w sieci zaczynają się zatem pojawiać zapowiedzi tamtejszych premier i wydarzeń. Jedną z nich będzie prezentacja firmy Engineered Arts, brytyjskiego projektanta i producenta humanoidalnych robotów, który niedawno pokazał w internecie jedno ze swoich najbardziej realistycznych dzieł: robota, nazwanego Ameca, który potrafi wykonać serię bardzo podobnych do ludzkich wyrazów twarzy.
Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega posiadaczy kont w mBanku, by uważnie przyglądali się witrynie internetowej, na której dokonują operacji na swoich kontach. W sieci pojawiła się bowiem strona, o niemal identycznym adresie, na której hakerzy wyłudzają dane użytkowników, co może im pozwolić przejąć pieniądze z rachunków.
Okazuje się, że coraz popularniejsza fotowoltaika może mieć wkrótce bardzo poważną konkurencję. Firma z Polski opracowała bowiem innowacyjną technologię, która pozwala produkować szyby okienne, które robią to samo co panele słoneczne – produkują prąd.
Firma Meta, czyli właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsApp ogłosiła, że nie planuje wprowadzać szyfrowania end-to-end (E2EE) jako domyślnego w swoich aplikacjach Messenger i Instagram co najmniej do 2023. Koncern tłumaczy to względami bezpieczeństwa.
21 listopada przypadł kolejny Światowy Dzień Telewizji, ustanowiony 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dziś telewizja jest jednym z najważniejszych symboli kultury masowej, mającym znaczący wpływ zarówno na nasze życie, jak i zachodzące w społeczeństwie zmiany. Z tej okazji właściciel marki Philips TV & Sound, firma TP Vision zleciła wykonanie badania, w którym zapytano Polaków czym kierują się przy zakupie telewizora oraz co chcą na nim oglądać. Wyniki są bardzo interesujące.
Jak to zrobić?
AGD