Minister Cyfryzacji Marek Zagórski pokazał na Twitterze dane dotyczące użytkowników korzystających z obecnej wersji mObywatela. Wyglądają one całkiem solidnie. Z aplikacji korzysta już w sumie ponad 2,3 mln Polaków, a w miniony weekend - milionowy kierowca skorzystał z mPrawa Jazdy.
Według zapewnień ministra, aplikacja mObywatel i jej możliwości będą stale rozwijane – do obsługi wprowadzone zostaną kolejne dokumenty w wersji cyfrowej, nie podano jednak jaki dokładnie będzie ich zakres, można więc przypuszczać, że prace wdrożeniowe jeszcze się nie zakończyły.
mObywatel – cyfrowe wersje dokumentów
Już teraz w ramach mObywatela skorzystamy z mTożsamości (wirtualnego dowodu osobistego), mLegitymacji Studenckiej i Szkolnej, mPojazdu (pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC), znajdziemy tam licznik punktów karnych, dostęp do e-recept, osoby szczepione na COVID-19 znajda tam poświadczenie tego faktu. Z kolei dla usługodawców potrzebujących weryfikować dane z cyfrowego dowodu administracja rządowa przygotowała aplikacje weryfikującą dane – mWeryfikator.
Dobry początek tygodnia - ponad milion kierowców korzysta już z mPrawa Jazdy w aplikacji #mObywatel! Warto ją mieć. To także #mTożsamość, #mPojazd, licznik punktów karnych, e-recepty i zaświadczenie o szczepieniu przeciw #Covid19. Wkrótce dodamy kolejne dokumenty. #ePolakpotrafi
— Marek Zagórski (@ZagorskiMarek) March 15, 2021
Nowe wzory dokumentów
Platforma mObywatel ma być stale unowocześniana i rozwijana. Wkrótce ma się pojawić duża aktualizacja na systemy Android oraz iOS, która przyniesie szereg ważnych zmian. Najważniejszą z nich będzie wprowadzenie nowych wzorów dokumentów, które w porównaniu do poprzednich wersji mają lepiej chronić prywatne dane użytkowników. Na cyfrowych blankietach pojawią się wyłącznie informacje podstawowe, szczegółowe zostaną przeniesione do dolnej części, tak by nie być widocznymi podczas kontroli dokumentów. Sama ilość informacji, która będzie dostępna w aplikacji ulegnie rozszerzeniu, pojawią się tam bowiem adres zameldowania, nazwisko rodowe, oraz imiona rodziców.
mTożsamość zmieni się w mObywatela
Docelowo nazwa mTożsamość zniknie, zostanie zastąpiona bardziej ogólną, dotychczasowym określeniem całego systemu, czyli mObywatel. Stara wersja dokumentu z nazwą mTożsamość będzie honorowana do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie już wyłącznie nowy wzór dokumentu z nazwą mObywatel. Źródło: Ministerstwo cyfryzacji.
Jak zostać mObywatelem?
Jeśli nie masz mObywatela w swoim telefonie – pobierz aplikację. Jest bezpłatna i jak zapewnia ministerstwo bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy - można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.
Źródło: Twitter, opracowanie własne
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE