Piątek , 26 Kwiecień 2024

Fałszywe SMS-y zostaną skutecznie zablokowane? Jest pomysł jak to zrobić

   24.02.2022
Przedstawiciel rządu Janusz cieszyński oraz szef UKE Jacek Oko ogłosili, że rząd pracuje nad założeniami projektu, który ma pozwolić na skuteczną walkę z atakami dokonywanymi za pomocą fałszywych SMS.
Rząd ma pomysł na walkę z SMS-ami udającymi przekaz od prawdziwych firm i instytucji. Fot. Unsplash

Ataki dokonywane za pomocą spreparowanych SMS-ów to od wielu tygodni prawdziwa plaga. Użytkownicy praktycznie wszystkich sieci komórkowych otrzymują wiadomości, które wyglądają na przekaz od dużych firm lub instytucji, a w rzeczywistości zawierają linki do podejrzanych stron internetowych i systemów wyłudzających dane, hasła do kont bankowych i serwisów finansowych. Zwykły użytkownik jest w starciu z takim oszustem praktycznie bez szans, gdyż SMS-y te wyglądają na prawdziwe. Często zawierają nazwy firm w polu nadawcy, hakerzy potrafią też fałszować numery telefonów. Efekt? Utrata pieniędzy z kont bankowych.

W tej chwili jedyną skuteczną metodą walki z takimi oszustwami jest blokowanie stron z linków, które wysyłane są w takich SMS. Niestety, operatorzy mogą to robić jedynie z pewnym opóźnieniem, więc tego typu sposób nie jest na dłuższą metę zbyt skuteczny. Plan rządu jest taki, by wszystkie podrobione i spreparowane SMS-y w ogóle nie docierały do użytkowników. Żeby stało się to w ogóle techniczne możliwe, współpracę podjął Urząd Komunikacji Elektronicznej, NASK oraz główni operatorzy telekomunikacyjni.

Walka z fałszywymi SMS-ami

Operatorzy analizują wiadomości pod kątem podobieństwa do oszustw

Według założeń nowego projektu przepisów, skupią się one na kilku aspektach. Operatorzy zyskają możliwość analizy i przetwarzania wiadomości, sprawdzania ich pod kątem zawierania treści typowych dla fałszywych informacji. Wzorce takich podejrzanych treści mają być stworzone przez CSIRT NASK. „Strony zidentyfikowane przez NASK jako szkodliwe zaczęły być blokowane przez operatorów już w trakcie pandemii. Niestety okazało się, że potrzebne są dalsze kroki, które sprawią, że złośliwe wiadomości w ogóle nie dotrą do obywateli. Jesteśmy zdeterminowani, żeby ukrócić swobodną dystrybucję kampanii phishingowych. Chcemy wdrożyć, w ramach ustawy, wypracowane wspólnie rozwiązania, które mają chronić obywateli i do końca pierwszego kwartału wyjdziemy z całym pakietem rozwiązań. Planujemy jak najszybciej wejść z naszymi założeniami na ścieżkę legislacyjną” napisał w komunikacie sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński.

Fałszywe wiadomości będą blokowane znacznie szybciej niż obecnie

W przygotowywanym projekcie NASK (który jest państwowym instytutem technologicznym) będzie odpowiedzialny za stronę techniczną, przygotowuje bowiem specjalny mechanizm, który pozwolą na wyławianie i eliminację fałszywych SMS-ów. Ma być stworzona specjalna baza danych, do której obywatele, ale też podmioty prawne będą mogły zgłaszać ataki cyberprzestępców. Wgląd do niej otrzymają zarówno policja, jak i operatorzy telekomunikacyjni. Cały proces weryfikacji i eliminacji SMS-ów ma być na tyle szybki, że sprawnie wyeliminuje i zablokuje akcje cyberprzestępców.

Źródło: KPRM

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane