W grudniu 2021 zacznie funkcjonować pierwsza na świecie fabryka produkująca szyby z powłoką kwantową. Technologia, która umożliwi generowanie prądu przez domową stolarkę okienną to pomysł polskiego przedsiębiorstwa z Rzeszowa – firmy ML System. Tam też powstała pierwsza fabryka, która wkrótce rozpocznie seryjną produkcję. Prototypy zostały już przetestowane – między innymi w witrynach sieci sklepów Żabka, działają, dlatego teraz producent przechodzi już na poziom produkcji seryjnej.
Rewolucyjna technologia opracowana w Polsce
Technologia, którą opracowała polska innowacyjna firma, jest niezwykle ciekawa. W trakcie procesu produkcji powstaną specjalne płaty przezroczystego szkła, laminowane powłoką (nanowarstwą) z kropek kwantowych, czyli mikroskopijnych układów elektronicznych, półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Urządzenia te są tak małe, że niedostrzegalne dla ludzkiego oka. Szyby polskiej produkcji nie tylko wytworzą prąd, ale mają też dodatkowo lepsze niż zwykłe szkło właściwości izolacyjne, są również niezwykle odporne na działanie warunków atmosferycznych i co najważniejsze, w odróżnieniu od klasycznych paneli słonecznych, nie tracą swoich właściwości w miarę upływu lat eksploatacji.
Pierwsza fabryka ogniw tego typu jest już zbudowana i zacznie działać 16 grudnia. Miesięcznie ma produkować 5 tys. metrów kwadratowych szyb zdolnych generować energię elektryczną, jednak już teraz zainteresowanie projektem, także na świecie jest tak duże, że firma od razu planuje rozbudowę. Docelowo produkcja ma wzrosnąć do 200 tys. metrów kwadratowych nanoszkła rocznie.
Generujące prąd szyby mogą być świetnym i bardzo estetycznym uzupełnieniem fotowoltaiki, mogą też ją całkowicie zastąpić tam, gdzie z różnych względów zastosowanie tradycyjnych paneli jest utrudnione – mamy do czynienia z chociażby płaskim dachem. Innowacyjnym pomysłem z Polski interesuje się zresztą nie tylko branża budowlana.
Auta z szybami generującymi prąd?
Szyby kwantowe pojawią się wkrótce nie tylko w budynkach. Pomysłem jest bowiem bardzo zainteresowana także branża motoryzacyjna, która widzi dla niego szereg zastosowań. Szyby tego typu będą wytwarzać prąd w aucie, zarówno w czasie jazdy, jak i podczas postoju, co zapewni energię do podtrzymania niektórych systemów samochodu, dodatkowo zabezpieczy wnętrze przed nadmiernym przegrzewaniem w nasłonecznione dni. ML System nawiązało już współpracę z koncernem Pilkington – potentatem w dziedzinie szkła dla branży motoryzacyjnej. Być może patrzymy na przyszłość energetyki słonecznej w naszych domach i nie tylko. Warto śledzić postępy tego projektu.
Źródło: GeekWeek, ML System, oprac. własne
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE
Elektryczna panel-ica