CyberprzestÄ™pcy chwytajÄ… siÄ™ ostatnio różnych metod oszustw. Od coraz popularniejszego spoofingu (czyli telefonów z numeru udajÄ…cego istniejÄ…cÄ… instytucjÄ™ lub osobÄ™), po stare i „sprawdzone” metody takie jak SMS. ING staÅ‚ siÄ™ ofiarÄ… tego drugiego sposobu.
PrzestÄ™pcy rozsyÅ‚ajÄ… SMS-y z „informacjÄ…”, że miaÅ‚a miejsce próba wÅ‚amania na nasze konto bankowe. By zaradzić sytuacji musimy tylko kliknąć w link, jaki doÅ‚Ä…czono do wiadomoÅ›ci, która wyglÄ…da rzeczywiÅ›cie tak, jakby dostarczyÅ‚ jÄ… bank. OczywiÅ›cie to oszustwo, a link prowadzi do groźnej witryny wyÅ‚udzajÄ…cej dane logowania do konta. Å»aden bank nigdy nie poinformuje nas o „próbie wÅ‚amania na konto”, co najwyżej dostaniemy informacjÄ™ o zablokowaniu dostÄ™pu do bankowoÅ›ci internetowej, jeÅ›li ktoÅ› kilkakrotnie spróbuje siÄ™ do niej zalogować podajÄ…c bÅ‚Ä™dne hasÅ‚o.
Oszuści coraz bardziej pomysłowi
PrzestÄ™pcy i wyÅ‚udzacze stosujÄ… coraz trudniejsze do zidentyfikowania metody oszustw. Niedawno opublikowali na Facebooku (podszywajÄ…c siÄ™ pod Santander Bank) faÅ‚szywy post, w którym umieÅ›cili link do podobnej strony wyÅ‚udzajÄ…cej dane logowania do kont bankowych.
Musimy – jako użytkownicy, zdawać sobie sprawÄ™ z faktu, jak wielkie zagrożenie dla naszych pieniÄ™dzy to stanowi. Wchodzenie na otrzymane od kogokolwiek linki do bankowoÅ›ci internetowej to zawsze ogromne ryzyko, zwÅ‚aszcza, że podrobione strony instytucji finansowych do zÅ‚udzenia przypominajÄ… te prawdziwe i trzeba by byÅ‚o wiele minut poÅ›wiÄ™cić, by znaleźć w nich nieÅ›cisÅ‚oÅ›ci (np. nieprawidÅ‚owy, różniÄ…cy siÄ™ jednym znakiem adres strony). W przypadku ataku na ING SMS-y mogÅ‚y trafić do skrzynki z oryginalnÄ… komunikacjÄ… z bankiem, gdyż zostaÅ‚y wysÅ‚ane z nadpisu ING, co oznacza, że sÄ… praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwych.
Banki: nie wysyÅ‚amy żadnych linków w SMS
Same banki deklarujÄ… jasno: nie wysyÅ‚amy do klientów żadnych wiadomoÅ›ci z linkami. Gdy coÅ› podobnego otrzymamy, możemy być pewni iż to oszustwo. Tymczasem podanie danych logowania w faÅ‚szywej witrynie, w wielu przypadkach oznacza oddanie zÅ‚odziejom peÅ‚nego dostÄ™pu do naszych kont i zgromadzonych tam pieniÄ™dzy. Dlatego też ważne jest, by – jeÅ›li to możliwe, zawsze korzystać z weryfikacji dwuetapowej, obejmujÄ…cej także przesyÅ‚anie kodu z SMS, za każdym razem gdy siÄ™ logujemy. Wtedy nawet przypadkowy wyciek loginu i hasÅ‚a uchroni nas przed problemami.
ŹródÅ‚o: ING
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE