Czwartek , 21 Listopad 2024

Naukowcy opracowali chip do maseczek, który pozwoli zbierać informacje zdrowotne o osobie, która go nosi

   17.01.2022
FaceBit – bo tak ma się nazywać nowe urządzenie to wręcz cała platforma inteligentnych czujników, którą można przymocować magnetycznie do dowolnej maski. Ma ona między innymi umożliwiać monitorowanie tętna i częstości oddechów, co pozwoli na lepsze kontrolowanie stanu zdrowia użytkownika. To ważne, zwłaszcza, że pandemia koronawirusa nadal nie odpuszcza.
Inteligentna maseczka ochroni nie tylko przed Covid-19 ale i przed stresem

Zespół amerykańskich inżynierów zaprojektował moduł czujnikowy, który może zmienić zwykłą maskę w inteligentny gadżet zdolny mierzyć częstość akcji serca, oraz rytm oddechów, aby zmniejszyć ryzyko infekcji Covid-19. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa pojawiło się już kilka propozycji „inteligentnych masek”, jednak ze względu na swoje skomplikowanie i wysokie koszty, nie znalazły one zbyt dużego rynkowego zainteresowania, poza użytkownikami specjalistycznymi.

Teraz zespół naukowców z amerykańskiego z Northwestern University stworzył coś prostszego - inteligentny czujnik, który może zamienić każdą maskę w cyfrowy gadżet śledzący kondycję. Co ważne, badacze udostępnili projekt na zasadach open source, zapraszając wszystkie zainteresowane strony do komercjalizacji tej niezwykle obiecującej technologii.

Czujnik można przymocować do dowolnej maseczki

Sensor może być magnetycznie przymocowany do dowolnej maski typu N95, tkaniny lub maski chirurgicznej. Prócz samego monitoringu parametrów zdrowotnych, urządzenie może również ostrzegać użytkowników o wykryciu nieprawidłowych wartości za pomocą powiadomienia w towarzyszącej aplikacji na smartfona.

Nazwa FaceBit  nie jest przypadkowa. Wzięła się od sposobu pomiarów, częstość akcji serca jest bowiem mierzona pulsowaniem głównej tętnicy dostarczającej krew w okolice twarzy. Źródłem mocy czujnika jest niewielka bateria, która utrzymuje jego działanie, ale docelowo pozyskiwanie energii odbywać się będzie z innych źródeł, takich jak siła oddechu użytkownika, ruch i ciepło generowane przez oddech, a nawet energia słoneczna. Zbierane dane mogą być również wykorzystywane do wykrywania wskaźników zmęczenia, ogólnego stanu zdrowia fizycznego, a nawet stanu emocjonalnego osoby noszącej.

Ochrona przed stresem oraz pomoc dla personelu medycznego

Twórcy czujnika zachwalają jego potencjalnie ogromne możliwości. Jest on zdolny do wykrywania nawet niezauważalnie małych ruchów głowy i siły balistycznej serca wpychającej krew do tętnic, zwłaszcza tych na twarzy. Jeśli dana osoba jest pod wpływem stresu i wyzwala reakcję taką jak szybki oddech, tętno lub wzrastająca siła balistyczna w tętnicach, czujnik przetworzy wszystkie te informacje i zaoferuje porady, takie jak spacer lub głębokie wdechy, aby użytkownik mógł się uspokoić.

Kolejną ciekawą funkcją jest to, że czujnik może ostrzegać, gdy maseczka za bardzo się poluzuje. To będzie pomocne zwłaszcza dla lekarzy i personelu medycznego, którzy muszą obecnie często sprawdzać dopasowanie, i upewniać się, że ich maska ​​nie straciła przyczepności, co zwiększa ryzyko zakażenia Covid-19. W tym przypadku czujnik sprawdzi to sam. Urządzenie trafi do seryjnej produkcji po uzyskaniu odpowiednich atestów w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: FaceBit

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane