Czwartek , 21 Listopad 2024

Nowy telefon tylko z rzÄ…dowymi aplikacjami?

   08.09.2022
Rząd przygotowuje projekt ustawy o ochronie ludności i stanach klęsk żywiołowych – propozycje nowych regulacji właśnie trafiły do konsultacji. Uwagę zwraca jeden ze znajdujących się tam przepisów. Wymusi on instalowanie na wszystkich nowych smartfonach specjalnej, państwowej aplikacji ostrzegającej przed klęskami żywiołowymi oraz aplikacji Alarm 112.
Aplikacje ostrzegające przed kataklizmami obowiązkowo na każdym smartfonie? Fot. Unsplash

Projekt ustawy o ochronie ludnoÅ›ci oraz stanie klÄ™ski żywioÅ‚owej, który trafiÅ‚ wÅ‚aÅ›nie do miÄ™dzyresortowych konsultacji zakÅ‚ada zmuszenie autoryzowanych sprzedawców nowych smartfonów, by na wszystkich urzÄ…dzeniach, które można bÄ™dzie zakupić w ich sklepach, byÅ‚y preinstalowane aplikacje Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) oraz Alarm 112. Aplikacje te, stworzone przez MSWiA sÄ… już dziÅ› dostÄ™pne bezpÅ‚atnie dla wszystkich chÄ™tnych w sklepach Google Play oraz AppStore, jednak na razie ich instalacja jest dobrowolna. To miaÅ‚oby siÄ™ wkrótce zmienić.

Aplikacje poinformują o zagrożeniach

Jeśli chodzi o funkcjonalności aplikacji, RSO informuje użytkownika o zagrożeniach związanych ze zmianami pogody i zjawiskami przyrodniczymi (w tym chociażby zagrożeniach wynikających ze zbliżających się nawałnic, czy też powodzi), pojawiają się tam też ostrzeżenia związane z sytuacją na drogach. Z kolei Alarm 112 ma pozwolić na szybsze informowanie odpowiednich służb o napotkanych problemach (możliwe jest ich szybkie zgłaszanie).

Niestety na ten moment nie do koÅ„ca wiadomo jakie treÅ›ci mogÅ‚yby być w przyszÅ‚oÅ›ci przesyÅ‚ane koÅ„cowym użytkownikom, ich katalogu nie ma bowiem w przygotowanej propozycji przepisów. Z tego co ustaliÅ‚a prasa, wynika też, iż nie skonsultowano ich także z operatorami sieci – przygotowujÄ… oni dopiero swoje stanowiska, choć przyznajÄ…, że preinstalacja aplikacji jest technicznie możliwa.  

Aplikacje RSO i Alarm 112 są dostępne już teraz, ale mało popularne

W tej chwili popularność obu rzÄ…dowych aplikacji jest dość niewielka. PierwszÄ… Å›ciÄ…gnęło ok. 100 tys. użytkowników smartfonów z androidem, drugÄ… jeszcze mniej, bowiem tylko nieco ponad 10 tys.

WyglÄ…da wiÄ™c na to, iż nowe regulacje majÄ… wymusić zwiÄ™kszenie ich zasiÄ™gu. Zdania ekspertów i użytkowników sÄ… w materii sensownoÅ›ci takiego dziaÅ‚ania rzÄ…du dość mocno podzielone. W sieci pojawiÅ‚y siÄ™ gÅ‚osy, wedÅ‚ug których jest to nadmierna ingerencja w prywatność użytkowników, a także wkraczanie w kompetencje producentów smartfonów. W komentarzach w sieci widać, że panuje dość duża nieufność wobec tego typu „przymusowych” rozwiÄ…zaÅ„.

Przedstawiciele rzÄ…du broniÄ… siÄ™, że konieczność instalacji podobnej aplikacji na wszystkich nowych smartfonach ma wynikać z regulacji unijnych, a owe programy każdy bÄ™dzie mógÅ‚ samodzielnie odinstalować, jeÅ›li nie zechce z nich korzystać.

ŹródÅ‚o: Gazeta Prawna

 

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane