CyberprzestÄ™pcy – nie pierwszy raz zresztÄ… – postanowili zaatakować klientów najwiÄ™kszego polskiego serwisu aukcyjnego, czyli Allegro. Trzeba bardzo uważać na maile, które odbieramy, bo w najgorszym wypadku możemy stracić kontrolÄ™ nad pieniÄ™dzmi trzymanymi na rachunku bankowym.
Uwaga na mail z wezwaniem do zapłaty
Jak ustaliÅ‚ ZespóÅ‚ Reagowania na Incydenty BezpieczeÅ„stwa Komputerowego z KNF, klienci Allegro otrzymujÄ… obecnie wiadomoÅ›ci email lub SMS, wyglÄ…dajÄ…ce tak, jakby ich autorem byÅ‚ ten serwis. W treÅ›ci znajduje siÄ™ informacja o niewielkiej zalegÅ‚ej opÅ‚acie, którÄ… należy jak najszybciej uiÅ›cić, w przeciwnym wypadku rozpocznie siÄ™ postÄ™powanie komornicze. W treÅ›ci wiadomoÅ›ci znajduje siÄ™ też link, pod którym bÄ™dziemy mogli „od razu” dokonać pÅ‚atnoÅ›ci. Niestety trzeba bardzo uważać, gdyż jest to groźna puÅ‚apka zastawiona przez cyberprzestÄ™pców.
Link do fałszywej bramki płatności on-line
Zdarza siÄ™, że Allegro rozsyÅ‚a wiadomoÅ›ci przypominajÄ…ce o koniecznoÅ›ci dokonania zalegÅ‚ych opÅ‚at, jednak nigdy nie wysyÅ‚a w nich linków do bramek pÅ‚atnoÅ›ci internetowych. JeÅ›li zatem otrzymamy podobnÄ… wiadomość, możemy być pewni, że jest faÅ‚szywa i najlepiej od razu jÄ… skasować. JeÅ›li chcemy mieć stuprocentowÄ… pewność, że wiadomoÅ›ci nie wysÅ‚aÅ‚ allegro, wystarczy samodzielnie (nie z żadnego nadesÅ‚anego linku) zalogować siÄ™ do serwisu i sprawdzić stan konta.
W tym przypadku, jeÅ›li wejdziemy na link nadesÅ‚anym wiadomoÅ›ci, zostaniemy przekierowani do faÅ‚szywej bramki pÅ‚atnoÅ›ci internetowej. Trzeba mieć jednak Å›wiadomość, że zÅ‚odziejom wcale nie chodzi o tÄ™ drobnÄ… opÅ‚atÄ™, o której piszÄ… w mailu czy smsie. Celem jest caÅ‚kowite przejÄ™cie dostÄ™pu do naszego konta bankowego. A jest to możliwe, ponieważ na spreparowanej bramce pÅ‚atnoÅ›ci internetowych wymagane jest podanie loginu i hasÅ‚a do konta bankowego.
Uwaga! Kolejna seria faÅ‚szywych SMS-ów! Tym razem oszuÅ›ci podszywajÄ… siÄ™ pod @Allegro_Group. W treÅ›ci wiadomoÅ›ci informujÄ… o braku spÅ‚aty należnoÅ›ci. WejÅ›cie w link prowadzi do faÅ‚szywej bramki pÅ‚atnoÅ›ci. BÄ…dźcie czujni – to nowy wariant oszustwa! pic.twitter.com/hMEa4LOlrH
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) April 4, 2022
Stara i niezmienna zasada: nie klikamy na linki z wiadomości SMS i maili
Choć pomysÅ‚y hakerów caÅ‚y czas ewoluujÄ…, ostatnio na przykÅ‚ad krąży w sieci informacja o faÅ‚szywych wiadomoÅ›ciach od serwisu WeTransfer, gdzie użytkownicy otrzymujÄ… przekaz, iż czeka na nich plik do pobrania, a w rzeczywistoÅ›ci prowadzeni sÄ… na stronÄ™ ze zÅ‚oÅ›liwym kodem, to jedna zasada w sieci powinna być niezmienna. Nie klikamy na linki pochodzÄ…ce z wiadomoÅ›ci SMS oraz email, jeÅ›li nie jesteÅ›my na 100% pewni pochodzenia tej wiadomoÅ›ci. Takiej pewnoÅ›ci nie zapewnia już nazwa adresata wiadomoÅ›ci czy pole z numerem telefonu w smsie, gdyż to hakerzy sÄ… już w stanie faÅ‚szować. Najlepiej po prostu nie klikać w żadne linki z wiadomoÅ›ci. JeÅ›li nawet otrzymamy jakÄ…Å› informacjÄ™ od poważnego serwisu, o tym, że trzeba gdzieÅ› wejść i dokonać jakiejÅ› czynnoÅ›ci, najlepiej zrobić to samodzielnie na komputerze czy smartfonie, bezpoÅ›rednio, bez żadnych linków wchodzÄ…c na stronÄ™ i wÅ‚asne konto. Tylko taka ostrożność zapewni nam peÅ‚ne bezpieczeÅ„stwo.
Źródlo: CSIRT KNF
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE