Poniedziałek , 29 Kwiecień 2024

Oszuści udają Allegro. Uważaj, bo stracisz pieniądze

   05.04.2022
Właściwie nie ma ostatnio dnia, by media nie informowały o tym, że cyberprzestępcy mają jakiś nowy pomysł na to, by zwieść niedostatecznie czujnych użytkowników sieci i wyłudzić od nich pieniądze lub co gorsza przejąć dostęp np. do rachunku bankowego. Tym razem złodzieje podszywają się pod popularny serwis aukcyjny Allegro
Oszuści wysyłają "ponaglenia" do zapłaty rzekomych należności. Fot. Unsplash

CyberprzestÄ™pcy – nie pierwszy raz zresztÄ… – postanowili zaatakować klientów najwiÄ™kszego polskiego serwisu aukcyjnego, czyli Allegro. Trzeba bardzo uważać na maile, które odbieramy, bo w najgorszym wypadku możemy stracić kontrolÄ™ nad pieniÄ™dzmi trzymanymi na rachunku bankowym.

Uwaga na mail z wezwaniem do zapłaty

Jak ustaliÅ‚ ZespóÅ‚ Reagowania na Incydenty BezpieczeÅ„stwa Komputerowego z KNF, klienci Allegro otrzymujÄ… obecnie wiadomoÅ›ci email lub SMS, wyglÄ…dajÄ…ce tak, jakby ich autorem byÅ‚ ten serwis. W treÅ›ci znajduje siÄ™ informacja o niewielkiej zalegÅ‚ej opÅ‚acie, którÄ… należy jak najszybciej uiÅ›cić, w przeciwnym wypadku rozpocznie siÄ™ postÄ™powanie komornicze. W treÅ›ci wiadomoÅ›ci znajduje siÄ™ też link, pod którym bÄ™dziemy mogli „od razu” dokonać pÅ‚atnoÅ›ci. Niestety trzeba bardzo uważać, gdyż jest to groźna puÅ‚apka zastawiona przez cyberprzestÄ™pców.

Link do fałszywej bramki płatności on-line

Zdarza siÄ™, że Allegro rozsyÅ‚a wiadomoÅ›ci przypominajÄ…ce o koniecznoÅ›ci dokonania zalegÅ‚ych opÅ‚at, jednak nigdy nie wysyÅ‚a w nich linków do bramek pÅ‚atnoÅ›ci internetowych. JeÅ›li zatem otrzymamy podobnÄ… wiadomość, możemy być pewni, że jest faÅ‚szywa i najlepiej od razu jÄ… skasować. JeÅ›li chcemy mieć stuprocentowÄ… pewność, że wiadomoÅ›ci nie wysÅ‚aÅ‚ allegro, wystarczy samodzielnie (nie z żadnego nadesÅ‚anego linku) zalogować siÄ™ do serwisu i sprawdzić stan konta.

W tym przypadku, jeÅ›li wejdziemy na link nadesÅ‚anym wiadomoÅ›ci, zostaniemy przekierowani do faÅ‚szywej bramki pÅ‚atnoÅ›ci internetowej. Trzeba mieć jednak Å›wiadomość, że zÅ‚odziejom wcale nie chodzi o tÄ™ drobnÄ… opÅ‚atÄ™, o której piszÄ… w mailu czy smsie. Celem jest caÅ‚kowite przejÄ™cie dostÄ™pu do naszego konta bankowego. A jest to możliwe, ponieważ na spreparowanej bramce pÅ‚atnoÅ›ci internetowych wymagane jest podanie loginu i hasÅ‚a do konta bankowego.

 

Stara i niezmienna zasada: nie klikamy na linki z wiadomości SMS i maili

Choć pomysÅ‚y hakerów caÅ‚y czas ewoluujÄ…, ostatnio na przykÅ‚ad krąży w sieci informacja o faÅ‚szywych wiadomoÅ›ciach od serwisu WeTransfer, gdzie użytkownicy otrzymujÄ… przekaz, iż czeka na nich plik do pobrania, a w rzeczywistoÅ›ci prowadzeni sÄ… na stronÄ™ ze zÅ‚oÅ›liwym kodem, to jedna zasada w sieci powinna być niezmienna. Nie klikamy na linki pochodzÄ…ce z wiadomoÅ›ci SMS oraz email, jeÅ›li nie jesteÅ›my na 100% pewni pochodzenia tej wiadomoÅ›ci. Takiej pewnoÅ›ci nie zapewnia już nazwa adresata wiadomoÅ›ci czy pole z numerem telefonu w smsie, gdyż to hakerzy sÄ… już w stanie faÅ‚szować. Najlepiej po prostu nie klikać w żadne linki z wiadomoÅ›ci. JeÅ›li nawet otrzymamy jakÄ…Å› informacjÄ™ od poważnego serwisu, o tym, że trzeba gdzieÅ› wejść i dokonać jakiejÅ› czynnoÅ›ci, najlepiej zrobić to samodzielnie na komputerze czy smartfonie, bezpoÅ›rednio, bez żadnych linków wchodzÄ…c na stronÄ™ i wÅ‚asne konto. Tylko taka ostrożność zapewni nam peÅ‚ne bezpieczeÅ„stwo.

Źródlo: CSIRT KNF

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane