Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Powstała nowa wersja aplikacji mObywatel. Najpierw dostaną ją wybrani

   10.12.2021
Ciesząca się bardzo dużą popularnością rządowa aplikacja mObywatel, dzięki której można uzyskać dostęp do cyfrowych usług administracyjnych, takich jak Pacjent.gov czy chociażby wirtualne prawo jazdy, wkrótce mocno się zmieni. Po zamkniętych testach do których miało dostęp jedynie 200 użytkowników, teraz czas na szerszą dystrybucję.
Pobrana już przez ponad 4 miliony użytkowników aplikacja mObywatel doczeka się ważnej aktualizacji

Zmiany w aplikacji mObywatel, którą pobrały już ponad 4 miliony użytkowników będą duże (o czym jeszcze w dalszej części). Testowa wersja aplikacji jest już gotowa od jakiegoś czasu, jednak zamknięte beta-testy obejmowały jedynie niewielką grupę użytkowników liczącą 200 osób. Najwyraźniej zakończyły się one pomyślnie, gdyż teraz aplikacja trafi do losowych użytkowników platform Android i iOS – na razie 200 tys., jednak w ciągu kilku następnych dni prawdopodobnie do wszystkich chętnych.

Pierwsze testy poprawionego mObywatela ruszyły jeszcze pod koniec sierpnia – nabór do testów ogłoszono publicznie, ostatecznie zgłosiło się 2000 osób, z których wyłoniono 200 testerów. Zainteresowanie nową wersją aplikacji, która daje dostęp do państwowej platformy usług cyfrowych, od samego początku było jednak na tyle duże, że teraz postanowiono znacznie rozszerzyć zakres beta-testów.

Kto przetestuje nową wersję aplikacji?

Pierwsze, wspomniane 200 tys. osób, które dostaną aktualizację zostanie wyłonionych zupełnie losowo. Dostęp powinien działać już w tej chwili, więc jeśli korzystacie z tej aplikacji, możecie już sprawdzać, czy aktualizacja jest dostępna. Jeśli nie, nie ma się czym martwić, wszystko wskazuje na to, że do reszty chętnych nowa wersja trafi już za kilka dni.

Na co obecnie pozwala mObywatel?

mObywatel

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Aplikacja w tej chwili umożliwia:

  • bezpiecznie pobieranie i okazywanie swoich danych,
  • realizację eRecepty bez podawania numeru PESEL,
  • realizację zniżek, korzystasz z przywilejów dla dużych rodzin (3+)
  • przechowywanie potwierdzenie szczepienia (certyfikat) przeciwko COVID-19,
  • potwierdza nabyte uprawnienia kierowcy,
  • pozwala sprawdzenie stanu swoich punktów karnych,
  • pozwala okazywać i sprawdzać dane swojego samochodu,
  • umożliwia korzystanie z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.

Co nowego w mObywatelu?

Wizualnych zmian w aplikacji będzie niewiele, jednak tym razem nacisk położono przede wszystkim na bezpieczeństwo. Zmieni się sposób logowania – cała procedura zostanie uproszczona, nie będzie konieczne zatwierdzanie kodu PIN, aplikacja zrobi to automatycznie.

Najważniejszą i jednocześnie najgłębszą zmianą jest zastosowanie silniejszego algorytmu szyfrowania danych, co zapewni dużo lepszą ochronę przed potencjalnymi atakami cyberprzestępców. W nowej wersji działać będzie bowiem klucz AES-256, co dla niektórych osób użytkujących mObywatela będzie oznaczać konieczność zmiany kodu PIN.

Inną nowością będzie na przykład możliwość umieszczenia w aplikacji dokumentu uprawniającego do ulgowych przejazdów koleją. Zdaniem ministerstwa cyfryzacji ma to wynikać z popularności mObywatela wśród osób korzystających z pociągów, może ona bowiem służyć jako dowód tożsamości w przypadku korzystania z biletów (np. weekendowego czy okresowych), które wymagają jego okazania przy kontroli.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane