Sobota , 23 Listopad 2024

Sztuczna inteligencja zastąpi polityków?

   02.06.2021
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet IE z Hiszpanii wykazało, że większość Europejczyków nie miałaby nic przeciw temu, gdyby politycy zostali zastąpieni przez algorytmy sztucznej inteligencji.
Większość Europejczyków chce by polityków zastąpiły algorytmy AI

Badacze z Centrum ZarzÄ…dzania Zmianami Uniwersytetu IE zapytali prawie 2800 osób z 11 krajów na caÅ‚ym Å›wiecie, jak by siÄ™ czuli w przypadku zmniejszenia liczby parlamentarzystów w ich kraju i oddania tych miejsc sztucznej inteligencji, która miaÅ‚aby wszelki dostÄ™p do ich danych.

Polacy chcÄ… AI zamiast polityków

Opublikowane wyniki sÄ… dość zaskakujÄ…ce. PokazaÅ‚y, że pomimo potężnych i oczywistych wad sztucznej inteligencji, aż 51% Europejczyków opowiedziaÅ‚o siÄ™ za takim rozwiÄ…zaniem.

W ramach badania ankiety przeprowadzono także w Polsce. W naszym kraju za bezwzglÄ™dnym oddaniem polityki w „rÄ™ce” maszyn opowiedziaÅ‚o siÄ™ 20% respondentów, dalsze 35% za częściowym, co w sumie daje aż 55% poparcia dla tej idei.

A poza PolskÄ…?

AI zamiast polityków

WedÅ‚ug wyników badania, pomysÅ‚ zastÄ…pienia polityków cyfrowÄ… inteligencjÄ… byÅ‚ szczególnie popularny w Hiszpanii, gdzie poparÅ‚o go aż 66% ankietowanych. Za byÅ‚o też 59% respondentów we WÅ‚oszech, oraz np. 56% mieszkaÅ„ców Estonii.

Na przeciwnym biegunie znalazÅ‚y siÄ™ Wielka Brytania, gdzie 69% ankietowanych byÅ‚o przeciwnych pomysÅ‚owi, zaraz za niÄ… uplasowaÅ‚y siÄ™ Holandia (56% pytanych byÅ‚o na „nie”) i Niemcy – 54% odrzuceÅ„.

Poza EuropÄ… sztuczna inteligencja zamiast polityków znalazÅ‚a poparcie okoÅ‚o 75% ankietowanych w Chinach. PomysÅ‚ ten nie podoba siÄ™ natomiast w Stanach Zjednoczonych, gdzie 60% respondentów zadeklarowaÅ‚o sprzeciw wobec takiego rozwiÄ…zania.

Chcemy głosowania smartfonami

GÅ‚osowanie smartfonami

Przy okazji ankiety zapytano też czy ludzie chcieliby gÅ‚osować w wyborach za pomocÄ… smartfonów. Tu aż 72% Europejczyków odpowiedziaÅ‚o „tak”.

Wyniki badania Uniwersytetu IE również różniÄ… siÄ™ też w zależnoÅ›ci od pokolenia: mÅ‚odzi ludzie okazali siÄ™ znacznie bardziej otwarci na ten pomysÅ‚. Ponad 60% Europejczyków w wieku 25-34 lata i 56% osób w wieku 34-44 lata poparÅ‚o ten pomysÅ‚, podczas gdy wiÄ™kszość respondentów powyżej 55 roku życia zwyczajnie nie uważa go za dobry.

ŹródÅ‚o: Uniwersytet IE

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane