Europejskie organy nadzorujące ochronę danych chcą bezwzględnego zakazu rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych. Odpowiedni wniosek złożyła już Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) i Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD).
Bezwzględny zakaz rozpoznawania twarzy na ulicach?
To reakcja na proponowane przez Komisję Europejską regulacje dotyczące AI, które miały wprowadzić rozwiązania dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w przestrzeni publicznej, ale zdaniem wnioskodawców nie zrobiły tego dostatecznie dobrze. Nie wprowadzały one bowiem zakazu rozpoznawania twarzy na ulicach. Komisja uznała tę technologię za „ryzykowną”, ale jej nie zabroniła.
Tymczasem EROD i EIOD doszły do wniosku, że ryzyko związane z tą technologią jest zbyt wysokie. Tym samym wzywają Komisję do wprowadzenia ogólnego zakazu wykorzystywania sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania cech biometrycznych w miejscach publicznie dostępnych. Obejmuje to obrazy twarzy, a także chód, odciski palców i inne wykorzystywane w tych technologiach identyfikatory.
Brak zakazu to „koniec anonimowości”
Europejski inspektor ochrony danych i przewodnicząca EROD we wspólnym oświadczeniu przekazali, że umożliwienie swobodnego wykorzystania rozpoznawania twarzy przestrzeni publicznej byłoby de facto „końcem anonimowości w tych miejscach”.
„Aplikacje takie jak rozpoznawanie twarzy na żywo ingerują w podstawowe prawa i wolności do tego stopnia, że mogą kwestionować istotę tych praw i wolności. Wymaga to natychmiastowego zastosowania ostrożnego podejścia” – dodano w oświadczeniu.
„Ogólny zakaz używania rozpoznawania twarzy w miejscach publicznie dostępnych jest niezbędnym punktem wyjścia, jeśli chcemy zachować nasze wolności i stworzyć ramy prawne dla sztucznej inteligencji ukierunkowane na człowieka. Proponowane rozporządzenie powinno również zakazywać wszelkiego rodzaju wykorzystywania sztucznej inteligencji do oceny społecznej, ponieważ jest to sprzeczne z podstawowymi wartościami UE i może prowadzić do dyskryminacji” – czytamy w informacji przesłanej przez organy UE zajmujące się ochroną danych.
Poprzednie próby zakazu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozpoznawania ludzi na terytorium Unii nie doszły do skutku a sfera nie jest dotąd precyzyjnie regulowana prawem.
Źródło: Endgadget
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE