Czwartek , 21 Listopad 2024

Uwaga na oszustów grasujących na OLX. Wyłudzają dane kart płatniczych

   21.01.2022
OLX to jeden z największych serwisów sprzedażowych – nie tylko w polskim internecie. Tysiące transakcji dziennie, możliwość zakupu i sprzedaży używanych przedmiotów przyciąga bowiem wielu potencjalnych klientów. Popularność tą niestety zauważyli też złodzieje – czyhają oni na nieświadomych zagrożeń użytkowników, a teraz, by nas okraść, sięgają po phishing, czyli podszywają się pod znane firmy.
Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują phishing, czyli podszywają się pod istniejące marki

OszuÅ›ci i zÅ‚odzieje wykorzystujÄ… naszÄ… nieuwagÄ™ i brak zorientowania w internecie w coraz bardziej wyrafinowany sposób. W ostatnich tygodniach pojawiÅ‚y siÄ™ liczne doniesienia o ofertach zakupu, wÅ‚aÅ›nie w serwisie OLX, gdzie po wyrażeniu zainteresowania ofertÄ… i zaakceptowaniu ceny, faÅ‚szywy nabywca wysyÅ‚a link pod którym znajduje siÄ™ formularz rzekomo wymagany przez firmÄ™ kurierskÄ… (najczęściej przestÄ™pcy podszywajÄ… siÄ™ pod DPD). WypeÅ‚nienie tego formularza ma być niezbÄ™dne do sfinalizowania transakcji i odbioru przez nas zapÅ‚aty za sprzedany przedmiot.

OszuÅ›ci udajÄ… kupujÄ…cych, wyÅ‚udzajÄ… dane do kart i rachunków bankowych

Najczęściej caÅ‚a operacja wyglÄ…da w ten sposób: potencjalny nabywca odzywa siÄ™ do nas za poÅ›rednictwem komunikatora WhatsApp, wysyÅ‚ajÄ…c wiadomość, iż jest zainteresowany ogÅ‚oszeniem i chce dokonać zakupu. NastÄ™pnie po negocjacji ceny (czÄ™sto też akceptuje jÄ… od razu), stwierdza, że chce jak najszybciej wszystko samodzielnie opÅ‚acić, w tym firmÄ™ kurierskÄ…, którÄ… sam wybierze. By odebrać pieniÄ…dze za towar musimy tylko wypeÅ‚nić formularz pod linkiem, który otrzymamy.

Po wejÅ›ciu na link ukazuje siÄ™ naszym oczom doskonale podrobiona strona firmy kurierskiej z podkreÅ›lonÄ… adnotacjÄ…, że przesyÅ‚ka jest już opÅ‚acona, a nam pozostaje tylko „odebrać” należne pieniÄ…dze. Gdy przejdziemy dalej zobaczymy kolejne faÅ‚szywe menu, tym razem z bardzo przekonujÄ…co wyglÄ…dajÄ…cÄ… listÄ… banków – po wyborze tego, na którym mamy rachunek i chcemy by tam trafiÅ‚y nasze pieniÄ…dze dostajemy formularz do wypeÅ‚nienia – zawiera on jednak albo dane logowania do rachunku bankowego, albo szczegóÅ‚owe dane naszej karty pÅ‚atniczej – Å‚Ä…cznie z kodem CVC/CVV. W żadnym wypadku nie należy ich podawać. Takie dane logowania pozwolÄ… oszustom zalogować siÄ™ i przejąć nasze konto bankowe, natomiast podanie peÅ‚nych danych karty wraz z kodem bezpieczeÅ„stwa pozwoli na opÅ‚acanie niÄ… innych zakupów w internecie!

Próba wyłudzenia danych "na link do formularza firmy kurierskiej"

Z tego typu próbÄ… oszustwa zetkÄ…Å‚ siÄ™ jeden z naszych czytelników

Å»adna poważna firma ani dostawca nigdy nie poprosi nas o dane logowania do konta czy numery CVC/CVV kart pÅ‚atniczych – sÄ… to informacje poufne, których nigdy nie udostÄ™pniamy jeÅ›li coÅ› sprzedajemy. Kody bezpieczeÅ„stwa kart mogÄ… być wymagane przez sklepy internetowe do sfinalizowania transakcji, ale wówczas gdy to my coÅ› kupujemy. Najbezpieczniej jest po prostu w ogóle nie klikać w jakiekolwiek linki wysyÅ‚ane nam na pocztÄ™ lub komunikatory internetowe. Serwisy takie jak OLX czy Allegro umożliwiajÄ… nabywcom dokonanie pÅ‚atnoÅ›ci za ich poÅ›rednictwem, jeÅ›li wiÄ™c ktoÅ› chce od nas cokolwiek kupić, nie musi nas prosić o żadne dane, a jeÅ›li już to najwyżej numer konta do dokonania przelewu, nic wiÄ™cej. Å»adnych loginów, haseÅ‚ i kodów.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy transakcjach internetowych?

Możliwość kupna i sprzedaży w sieci bardzo siÄ™ przydaje, chyba nikt nie ma co do tego wÄ…tpliwoÅ›ci. Gdy jednak otrzymujemy jakiekolwiek podejrzane oferty, warto po prostu przemyÅ›leć fakt, czy kiedykolwiek zdarzaÅ‚o siÄ™ nam w podobny sposób finalizować transakcjÄ™? Czy firma kurierska do wysÅ‚ania nam pieniÄ™dzy za przesyÅ‚kÄ™ wymagaÅ‚aby wypeÅ‚nienia formularza w którym jest jakakolwiek inna dana niż numer naszego rachunku?

JeÅ›li już musimy wypeÅ‚niać jakiekolwiek formularze należy zwrócić uwagÄ™ na kilka rzeczy. Chociażby to, czy treÅ›ci na stronie, na której siÄ™ on znajduje napisane sÄ… poprawnÄ… polszczyznÄ… i nie zawierajÄ… literówek oraz innych bÅ‚Ä™dów? Czy sÅ‚ownictwo używane tam brzmi tak, jak w innych komunikatach, które wczeÅ›niej widzieliÅ›my w tego typu operacjach? To ważne gdyż oszuÅ›ci czÄ™sto operujÄ… spoza terytorium Polski i nie znajÄ… ani jÄ™zyka, ani lokalnych uwarunkowaÅ„. Do tÅ‚umaczenia stron używajÄ… translatorów, co daje wyraźnie nienaturalny efekt.

Warto zwrócić uwagÄ™, czy otrzymywane komunikaty nie tworzÄ… przypadkiem poczucia presji, nakÅ‚ania nas do szybkiego klikniÄ™cia w podany w nim link. JeÅ›li mamy wÄ…tpliwoÅ›ci warto zawsze dopytać – chociażby u źródÅ‚a, w firmie kurierskiej, czy stosuje takie praktyki jak w tym przypadku. JeÅ›li jednak zechcemy siÄ™ skonsultować z firmÄ…, nie róbmy tego ze strony do której link otrzymaliÅ›my od "nabywcy". ZdarzaÅ‚y siÄ™ już nawet przypadki tworzenia fikcyjnych czatów, dlatego trzeba to zrobić na osobnej karcie, samodzielnie znajdujÄ…c kontakt do budzÄ…cego wÄ…tpliwoÅ›ci podmiotu.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane