Sobota , 23 Listopad 2024

W nowych MacBookach z chipem M1 pękają ekrany?

   02.08.2021
Przez internet przetacza się właśnie fala komentarzy na temat doniesień, jakoby najnowsze MacBooki z procesorem M1 produkcji Apple były podatne na nagłe i samoistne pęknięcia ekranu. Dotyczy to zarówno modelu MacBook Air, jak i MacBook Pro.
MacBooki z nowej linii z procesorem M1 mają ekrany podatne na uszkodzenia mechaniczne

W sieci pojawia się coraz więcej relacji klientów, którzy kupili nowe MacBooki z chipem M1 i w trakcie normalnego, spokojnego użytkowania lub nawet samoistnie pękały im wyświetlacze w ich sprzęcie. W reakcji na te wpisy pojawiło się jeszcze więcej komentarzy innych użytkowników, którzy potwierdzają ten dość dziwny problem.

Pękające ekrany w prawie nowych MacBookach?

Z relacji, które pojawiły się najpierw w serwisie 9to5Mac, póżniej w innych mediach wynika, że na przykład w jednym przypadku uszkodzenie ekranu wystąpiło w 6-miesięcznym MacBooku Air z autorskim chipem M1, który miał leżeć nieużywany przez całą noc, a rano okazało się iż miał dwa pęknięcia na wyświetlaczu. W tym przypadku do sprawy odniósł się sam koncern Apple, który skomentował tę kwestię i stwierdził, iż rzeczywiście serwisował podobne uszkodzenie, ale uszkodzenie ekranu nie było samoistne, a spowodowane przez jakiś mały obiekt pozostawiony między pokrywą a klawiaturą po zamknięciu. Tymczasem zdaniem użytkownika w tych miejscach nie było jednak żadnego „obiektu”, a ekran pękł sam.

Można by było nad tym zdarzeniem przejść do porządku dziennego – w końcu ów użytkownik mógł nie zauważyć „obiektu”, który uszkodził mu wyświetlacz, jednak w sieci natychmiast pojawiło się znacznie więcej podobnych relacji od osób, które twierdzą, ze u nich wystąpił bardzo podobny problem. Wszystkie te relacje zwracają uwagę na to iż ekran pękał bez żadnej wyraźnej przyczyny - nie było używania dużej siły, upadku z wysokości lub innych przeciążeń. Czasem sama próba otwarcie pokrywy wystarczyłą do powstania rys.

Co najciekawsze, producent przyjmując sprzęt do naprawy podchodzi do tych problemów bardzo różnie. Jedni użytkownicy piszą iż Apple wymieniło im „usterkę” bezpłatnie, inni informują, że kosztowało ich to w formowym serwisie równowartość nawet kilku tysięcy złotych. Widać wyraźnie, ze póki co nie opracowana tu jeszcze żadnej spójnej polityki napraw.

Przyczyna problemu nieznana

Przyczyna tych problemów nie jest jeszcze znana. Jest możliwe, że pęknięcia naprawdę pochodzą z niektórych małych cząstek kurzu lub brudu, które pozostają zaklinowane między monitorem a klawiaturą po zamknięciu. Inną hipotezą jest to, że ramka wyświetlacza nie jest po prostu wystarczająco mocna, a po zamknięciu lub przesunięciu MacBooka monitor się skręca, i to powoduje nagłe pęknięcie.

Żródło 9to5Mac

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane